Вишня: користь і шкода червоної ягоди
Існує близько 600 видів вишні, їстівні сорти нараховують 200 різновидів, тому хімічний склад вишні може відрізнятися у відсотковому співвідношенні вітамінів і кислот залежно від регіону, де зростає дерево.
Вишня містить багато корисних речовин, використання яких уведене в склади ліків, вітамінів, біологічно активних добавок: бактерицидні речовини, антоциан, кумарин, залізо, мідь, кобальт, вітаміни B1, B5, C (займає частку 10% усередині вітамінного складу), фолієва, елагова й аскорбінова кислоти — усі ці компоненти роблять вишню незамінною ягодою на столі протягом усього року.
Вишня багата на органічні кислоти: лимонна, яблучна, саліцилова, бурштинова.
Мікро- і макроелементи: калій, кальцій, фосфор, магній, мідь – до 10% від усього мінерального складу, залізо, бор. Пектинові речовини складають частку 11%, цукри й ферменти - до 15%.
Вишня низькокалорійна, усього 52 ккал в 100 г плодів, тому використання у свіжому, замороженому виді рекомендоване дієтологами.
ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ
Корисні властивості плодів, пагонів, листя вишні використовуються для лікування різних захворювань.
Необхідно правильно збирати й заготовлювати ягоди, щоб зберегти їхні корисні властивості. Ягоди, насіння й плодоніжки збирають у липні-серпні, молоді пагони й листя збирають навесні й сушать у провітрюваних затінених приміщеннях.
Властивості багатого хімічного складу давно застосовують у медицині:
- у фармацевтиці користь вишні використовується в дитячих сиропах і таблетках для поліпшення смаку;
- для зниження зсідання крові при профілактиці атеросклерозу використовується речовина кумарин;
- сік вишні використовується при недокрів'ї;
- завдяки наявності великої кількості міді й заліза в цій ягоді, використовується здатність вишні очищати організм людини від шлаків.
Аскорбінова кислота в комбінації з дубильними речовинами добре впливають на зміцнення судин і капілярів, що запобігає інфарктам і судинним захворюванням, утворенню тромбів, тому вишню називають «серцевою» ягодою.
Велика кількість вітаміну C підвищує здатність організму боротися з вірусами й протистояти несприятливим умовам середовища.
Наявність фолієвої кислоти поліпшує приплив крові до мозку, благотворно впливає на нервову систему, а також на розвиток плода у вагітних жінок.
Йод, у достатній кількості наявний у вишні, допомагає роботі щитовидної залози.
Антиоксиданти запобігають передчасному старінню й утворенню злоякісних клітин.
Властивості органічних кислот, що перебувають у вишні, широко використовуються в косметології, для лікування жирної шкіри обличчя та при жирному типі волосся.
У вишні містяться речовини, що поліпшують травлення й обмінні процеси, тому ці ягоди рекомендуються для схуднення, а наявність у них речовин, що провокують вироблення гормону щастя – серотоніну — допоможе поліпшити настрій.
Плоди вишні допомагають усунути захворювання ясен, допомагають при бронхітах і мають властивість знижувати жар.
Протипоказано вживати в їжу вишню й продукти з неї через наявність кислот, людям з гастритами, з виразковими процесами, цукровим діабетом.
Існує безліч рецептів щодо готування смачних і корисних напоїв з вишні.
СІК
Свіжовижатий сік з вишні має відмінні смакові властивості й не втрачає корисні якості свіжої ягоди.
Сік вишні можна заготовлювати взапас, для цього беруться тільки спілі ягоди, які від легкого натиснення бризкають соком. Для збереження всіх вітамінів у консервованому соку рекомендується рецепти, у яких термічна обробка зведена до мінімуму.
Вишню вимити, очистити від кісточок і перетерти через сито, так вона віддасть найбільшу кількість соку. Відціджений від м'якоті сік перелити в ємкість для варіння, додати холодної води в пропорції 2 частини вишневого соку на одну частину води й довести до кипіння. Після закипання, вогонь зменшується й така маса вариться ще близько 5 хвилин, потім додається цукор, у тій же пропорції, що й вода, і вся маса доводить до кипіння й кип'ятиться ще 10 хвилин.
Після цього готовий сік розливається гарячим у стерилізовані банки, закривається кришками й укладається головою вниз під теплу ковдру на 12 годин. Зберігати сік потрібно у темному прохолодному місці.
При використанні солодких і соковитих сортів вишні в цей рецепт можна не додавати ні воду, ні цукор, а кип'ятіння скоротити до 5 хвилин.
КОМПОТ
Через наявність у кісточці вишні отруйних речовин, компоти з вишнею з кісточкою не рекомендується зберігати більше одного року й при виготовленні таких компотів необхідно провести правильну термічну обробку, щоб у кісточках не утворювалася синильна кислота.
У підготовлені й стерилізовані банки на одну третину закладаються помиті вишні. Окремо вариться сироп з води й цукру в пропорції 1 частина цукру на 3 частини води. Вода береться виходячи з обсягу підготовлених банок.
Сироп доводиться до кипіння й заливається в банки з вишнями гарячим. Після заварювання вишень у банках через 15 хвилин сироп зливається назад у ємкість для варіння, доводиться до кипіння й заливається другий раз у банки з вишнею. Так само роблять і втретє.
Після цього банки закриваються кришками, перевертаються нагору дном і накриваються на 12 годин теплою ковдрою. Компот готовий до вживання.
ЯК ЗБЕРЕГТИ КОРИСТЬ ВИШНІ?
• Заморожування
При різних обробках вишня може втратити частину корисних речовин. Найбільш щадний спосіб зберегти вишню – заморожування. У замороженій вишні зберігаються всі корисні властивості, вітаміни й мікроелементи.
Для цього промиту й просушену вишню порціями по 500-700 г засипають у пакети, прибирають повітря з них, герметично закривають, і відразу поміщають у морозильний контейнер.
Розморожувати вишню треба без термічного впливу, тоді смак і властивості вишень не згубляться.
Вишня без кісточки втрачає живлющий сік, але її також можна заморожувати.
• В’ялена вишня
В’ялена й сушена вишня володіє багатьма властивостями, що й свіжа.
В’ялену готують за допомогою цукрового сиропу. Для цього вишню очищають від кісточок, змішують із цукром і зціджують сік, потім витримують у цукровому сиропі 15 хвилин при кипінні на вогні, зціджують 6 годин сироп із соком, і розміщають вишню в сушарку.
В'ялиться вишня 3-4 години при температурі 50-60°С, зберігається в сухих приміщеннях з температурою від 8 до 16°С.
В’ялену вишню використовують у випічці та для прикраси в десертах, або їдять як самостійну солодкість до чаю.
• Сушіння
Сушена вишня готується без виймання кісточок, сушиться на свіжому відкритому повітрі до випаровування всієї вологи.
Можна сушити вишню й в електросушарках при температурі 50-65°С протягом 4 годин, збільшивши в останню годину температуру до 80°С.
Така вишня може використовуватися для компотів і в кулінарії, вона багата пектинами, тому відвари на ній мають цілющі властивості при лікуванні розладів шлунка.
ЩО ЩЕ КОРИСНЕ КРІМ ЯГІД?
Крім смачних, кисло-солодких ягід, у вживання з різними цілями йдуть листочки, гілочки, кісточки, плодоніжки.
У листях вишні багато фітонцидів і дубильних речовин, і їх використовують для консервації овочів.
Відвари листя корисно використовувати при лікування кашлю. Вітамінізований чай із сухого листя вишні піднімає імунітет.
Корисні властивості кісточок ягід у малих дозуваннях використовують у розтертому порошковому виді при подагрі.
Із сушених черешків готують сечогінні відвари хворим із хворобами нирок.
Щоб зупинити кров, навчилися готувати відвари з гілок і кори дерева вишні. Також вони використовуються проти набряків і при судомах.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3790 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023