Готуємо десерти та гарніри з гарбуза
Де був основний первісний ареал поширення гарбуза у світі – точно невідомо, ми знаємо лише те, що ця рослина з'явилася в Південній Америці. Індіанці коптили гарбуз, запікали його, вирізавши посередині отвір і наливши туди молока, меду та додавши пряностей.
Дуже багато способів уживання гарбуза було відомо індіанцям, і згодом, коли гарбуз стали вирощувати у всіх частинах світу, з'явилися національні рецепти, здебільшого схожі на стародавні американські.
Індіанці віддавна використовували гарбузи, причому не тільки для їжі: з висохлих плодів вони робили посуд. І зараз традиційна індійська судина для заварювання мату – південноамериканського напою, що нагадує чай, – робиться саме з невеликого гарбуза спеціального сорту.
У кухнях світу існує безліч рецептів, які засновані на посиленні природного солодкуватого смаку овочу. Наприклад, порізаний часточками гарбуз потрібно поставити в духовку хвилин на 50, готовий гарбуз можна посипати цукром і на хвилинку знову поставити в духовку. За цей час цукор карамелізується й виходять смачні та корисні «цукерки». Цукор можна заміняти медом – карамелізації в такому випадку не відбувається, але мед віддає свій специфічний аромат і смак, і гарбуз стає «танучим в роті».
Для такого запікання потрібно купувати невеликі гарбузи – саме вони найсолодші. При цьому, якщо гарбуз сам по собі досить солодкий, можна обійтися і без додавання солодких компонентів – він і так буде гарний.
Дуже гарні та смачні запіканки й булочки, у складі тіста яких є протертий гарбуз. Можна робити солодкі пироги з начинкою з гарбуза.
Є й несолодкі рецепти: порізаний шматочками гарбуз обсмажити із сіллю й перцем у маслиновій олії. Обсмажувати потрібно недовго – 2-3 хвилини. Туди ж додати нарізаних помідорів із часником, трохи спецій за смаком і тушкувати до готовності гарбуза. Цю страву можна подавати й до пасти, і до м'яса, і як самостійну страву.
Гарбуз – надзвичайно корисний продукт. При зовсім невисокій калорійності вітамінів і живильних речовин у ньому стільки, що він прекрасно підходить для дієтичного харчування.
Наприклад, гарбуз багатий калієм, тому його рекомендують при серцевих захворюваннях. Він прекрасно знімає набряки, поліпшує внутрішнтканинну циркуляцію рідин, а це корисно як для серця, так і для нирок. Гарбуз активізує роботу печінки й процеси травлення, причому робить це так м'яко, що його включають у дієту при захворюваннях шлунково-кишкового тракту і жовчнокам’яній хворобі.
У гарбузі містяться каротин, пектини, що допомагають виводити холестерин з організму, мінерали, рідкісні вітаміни Т і К, а також С, В1, В2, В5, В6, Е, РР.
Гарбуз корисно їсти при гіпертонії, а півсклянки свіжого гарбузового соку, змішаного з 2 ст. л. меду, корисно приймати на ніч – така суміш заспокоює нервову систему.
Літні гарбузи звичайно з більш м'якою, ніжною м'якоттю, зимові ж гарбузи щільніші й усередині, і зовні. Зимові сорти можна укласти в прохолодне місце, і вони пролежать кілька місяців, не втративши своїх смакових якостей. Для зберігання вибирати треба здорові неушкоджені екземпляри середнього розміру: чим гарбуз менше (3-5 кг), тим він смачніший. Кожний з гарбузів попередньо потрібно розрізати, вичистити насіння, зрізати шкірочку. Далі можна готувати залежно від сорту і вашого рецепта.
ГАРБУЗ, СМАЖЕНИЙ СКИБОЧКАМИ
Гарбуз - 200 г, борошно - 1 ст. л., цукор - 1 ч. л., вершкове масло - 1 ст. л.
Очищений гарбуз нарізати тонкими скибочками, обваляти в борошні й обсмажити на сковороді з маслом до готовності. Гарячі скибочки посипати цукром.
Окремо до гарбуза можна подати сметану.
ГАРБУЗ У ЖЕЛЕ
Гарбуз - 300 г, цукор - 60 г, желатин - 6 г, ром або фруктова есенція, вода - 200 г.
Першою справою потрібно очистити гарбуз. Потім нарізати кубиками, залити водою, додати цукор і варити до готовності. Після остудити, злити рідину й замочити в ній желатин для набрякання. Прогріти його, але до кипіння не доводити. Потім влити трохи рому або фруктової есенції для ароматизації. Кубики гарбуза викласти у форми й залити підготовленим розчином. Поставити в прохолодне місце до застигання.
ГАРБУЗ, ТУШКОВАНИЙ З РИСОМ І ІЗЮМОМ
Гарбуз - 500 г, рис (варений) - 1 склянка, вершки - 1/2 скл., мед - за смаком, ізюм - 1/2 скл., вершкове масло - 50 г.
Нарізати гарбуз дрібними кубиками, залити гарячою водою й варити 15 хвилин. Потім додати варений рис, вершки, мед за смаком і тушкувати 20 хвилин. Залити ізюм окропом на 15 хвилин. Воду злити. Змішати тушкований гарбуз з ізюмом, покласти вершкове масло.
ГАРБУЗ У ПІСКОВОМУ ТІСТІ
Гарбуз - 1кг, цукор - 100 г, яйце - 2 шт., жир, мускатний горіх - за смаком, цедра лимона, кориця - за смаком, піскове тісто - 400 г.
Очищені шматки гарбуза покласти на змазаний жиром лист і запекти в духовці до готовності. Протерти гарбуз через сито, додати цукор, яєчні жовтки, пряності. Усе перемішати, увести збиті в густу піну білки. Піскове тісто розкотати круглим шаром, обкласти ним форму зсередини і випекти його в гарячій духовці протягом 10 хв. Вийняти з духовки, середину заповнити підготовленою гарбузовою масою й запекти до готовності.
Запечений таким чином гарбуз можна подавати гарячим або холодним з молоком, кавою або фруктовим соусом.
ГАРБУЗ, СМАЖЕНИЙ З КАРТОПЛЕЮ
Гарбуз - 600 г, картопля - 8 шт., масло вершкове - 4 ст. л., борошно - 3 ст. л., сметана - 200 г, сіль, кріп - за смаком.
Гарбуз очистити, нарізати по 2-3 шматочки на порцію. Посолити, запанірувати у борошні й обсмажити.
Картоплю відварити в підсоленій воді, заправити маслом і дрібно рубаним кропом. Подати на тарілці, поклавши спочатку картоплю, а зверху гарбуз, і полити сметаною.
ОЛАДКИ З ГАРБУЗА З КОВБАСОЮ
Гарбуз - 240 г, ковбаса докторська або чайна - 100 г, яйце - 2 шт., борошно - 40 г, масло вершкове - 15 г, сіль.
Гарбуз очищають від шкірочки й насіння і подрібнюють на великій тертці. Ковбасу, знявши оболонку, дрібно рубають або пропускають через м'ясорубку. Сирі жовтки, розтерті з жиром, з'єднують із гарбузом і ковбасою, уводять борошно й сіль, розмішують.
Ложкою викладають оладки на сковороду і підрум'янюють з обох боків. Подають гарячими. Окремо подають томатний соус.
ГАРБУЗ, ФАРШИРОВАНИЙ М'ЯСОМ
Гарбуз. Для начинки: яловичина, цибуля, сіль, спеції, зелень - за смаком.
У гарбуза середніх розмірів зрізують верхівку, вишкрібають насіння зсередини і фарширують начинкою. Накривають зрізаною кришкою із хвостиком і поміщають у духовку приблизно на годину.
Для начинки яловичину невеликими шматками обсмажують із цибулею до скоринки, додають сіль, спеції та зелень.
Перед подачею на стіл можна облити горілкою й підпалити (фламбірувати).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5380 |
|
© Газета Домовик 2012-2023