Метеозалежність: вигадки людей або реальність?

16 січня 2013

Важко знайти людину, що хоч раз у житті не скаржилася б на погоду. Справа в тому, що слабість і нездужання - постійні супутники людей - прийнято списувати саме на «каверзи» погоди.

Одні люди такого роду нарікання поділяють, інших же, хто не схильний вважати, що стан здоров'я може залежати від погоди, це порядком дратує. Тобто точки зору на це питання - діаметрально протилежні. Це - або чітка впевненість в існуванні метеозалежності, або категоричне її заперечення. Хто ж все-таки правий? На це та інші питання ми попросили відповісти доцента НМАПО імені П.Л.Шупика, кандидата медичних наук Валентину Миколаївну Проценко.

- І ті й інші по-своєму праві, а по-своєму ні. Дійсно, не варто валити на погоду всі свої недуги, особливо якщо після вчорашнього застілля розколюється голова або весь день бігав по морозу роздягненим. Однак не враховувати такий фактор, як залежність нашого самопочуття від погоди, було б, мабуть, невірно.

- Яким чином, все-таки, ми залежимо від навколишнього середовища?

- Давайте проаналізуємо своє самопочуття. І перед дощем, і перед снігопадом у більшості людей досить відчутно ломить кості. Зрозуміло, що різке похолодання нікому не приносить приємних емоцій, але, виявляється, воно ще дуже погано відбивається на організмі людини.

У свій час фахівці пильно спостерігали за тими людьми, які волею обставин опинилися в умовах Крайньої Півночі. З'ясувалося, що перший час вони були мало схожими на самих себе: їх турбувало погане самопочуття, нудьга, і, як наслідок, вони замикалися в собі. Адаптація до суворих умов проходила довго та болісно.

Велося спостереження і за тими, хто з самого народження жив на Крайній Півночі. І ось що дивно: переїхавши в район середньої смуги, «корінний» житель півночі міг навіть померти. Захисні сили організму були у нього такими виснаженими, що сил на акліматизацію йому просто не вистачало.

Клімат - невід'ємна частина нашого життя. Він здатний диктувати свої особливості характеру, і навіть поведінки, залежно від того, у якому кліматичному поясі людина проживає. Не випадково, приміром, вважається, що сибіряки більш спокійні, урівноважені, а жителі південних областей надзвичайно темпераментні. Цікавим є спостереження одного психіатра, який, вперше зустрівшись із жителями одного з дуже холодних регіонів, спочатку прийняв їх за душевнохворих. Всі симптоми були наявними. Згодом виявилося, що всі ці жителі півночі цілком нормальні. Просто вели вони себе не так, як жителі інших регіонів.

- У чому полягає феномен метеочутливості?

- Феномен чутливості до погоди вивчають вже дуже давно. Спостереження показали, що в нашій країні, так чи інакше, залежними від погоди є близько 35 відсотків дорослого населення. Симптоми цієї залежності, як правило наступні. Насамперед, це мігрені та інші види головного болю. Вони можуть наступати навіть при найменшій зміні погоди. Під час погодних «зрушень», тобто різкого підвищення або зниження температури, найчастіше трапляються приступи у тих, хто страждає захворюваннями легенів і нирок.

Якщо на місцевість, де ви живете, насувається теплий фронт повітря, то не виключено, що ви будете погано спати, відчуєте, що вам складно зосередити свою увагу на чомусь одному. Людям з високим або низьким артеріальним тиском, а також страждаючим стенокардією або перенесшим інфаркт, багато турбот можуть доставити низький тиск повітря і дощ, що мрячить.

Завжди відчувають зміни погоди хворі ревматизмом. Це своєрідні барометри, які за своїми особистими відчуттями можуть пророчити погоду краще будь-якого Гідрометцентру.

- А чи є орган у людському організмі, що відповідає за погоду, так сказати? Чим обумовлена наша реакція на погодні зміни?

- Ви запитуєте: хто ж відповідає в нашому організмі за те, як реагувати та регулювати все, що пов'язане зі змінами в навколишньому середовищі? Фахівці припускають, що своєрідні антени, що вловлюють погодні зміни, знаходяться на стінках сонної артерії.

Якщо тиск у судинах раптово падає, то викликається рефлекс, що охороняє організм від колапсу кровообігу. Сигнали про це через спинний мозок надходять у кору великих півкуль. З одного боку, це рятує організм від повної зупинки кровообігу. З іншого боку - істотно позначається на стані та самопочутті. Такі процеси можуть відбуватися в організмі й при несподіваному потеплінні, і при різкому похолоданні.

- Є така категорія людей, у яких завжди болить голова перед дощем, а при зміні погоди їх переслідує депресивний стан. До такого роду скарг ставилися не завжди серйозно. Говорять, що тепер відношення до них змінилося?

- Так. Тепер метеозалежність визнана важкою хворобою. У цьому зв'язку дуже швидко розвивається наука, що вивчає вплив клімату, стану навколишнього середовища на функціонування людського організму - біометеорологія.

З'ясувалося, що на стан нашого організму впливає величезна кількість факторів. Це й температура повітря, і вологість, і напрямок та сила вітру. Цікаво, що чим більше людина намагається відокремитися від прямого впливу природи, тим сильніше стає від неї залежною.

Не секрет, що людей, котрі страждають метеозалежність, у містах значно більше, ніж у сільській місцевості. У сільських жителів вище імунітет, вони більше пристосовані до різких змін погоди. Це й не дивно. Адже в місті у повітрі переважають важкі іони, які скорочують світловий день. Звідси різко знижується і кількість ультрафіолету, такого необхідного організму. Плюс до всього в містах найчастіше порушений природний водообмін. Дощова вода не йде в землю, а активно випаровується. Це, до речі, причина того, чому в місті значно тяжче переносити і холод, і спеку.

Тепер ви розумієте, чому в містах набагато більше людей, що страждають депресією і скаржаться на погоду. Висновок напрошується сам собою: не можна відгороджуватися від навколишнього середовища. Тоді й проблем з метеозалежністю буде менше.

- А як бути з магнітними бурями? Чи не вигадка це?

- Чимало турбот землянам приносять дні підвищеної сонячної активності, мова про так звані магнітні бурі. Як уберегтися від них? Якщо ви страждаєте серцево-судинними захворюваннями, якщо у вас піднімається тиск, краще, як говориться, від гріха подалі знизити в дні магнітних бур свою активність. У першу чергу постарайтеся зменшити список намічених справ. Непогано перенести неприємні розмови або важливі візити на який-небудь інший день. Краще обійтися без великих покупок і важких конфліктних ситуацій. Бажано не користуватися автомобілем, а прогулятися пішки. І, без сумніву, не варто в такі дні надмірно захоплюватися спиртним та іншими тонізуючими засобами.

- А коли немає такої можливості?

- Справа ваша. І все-таки будьте вкрай обережними. Пам'ятайте, що в такі дні ви особливо вразливі. Відомо, що близько 70 відсотків інфарктів, гіпертонічних кризів та інсультів трапляються саме під час горезвісних магнітних бур. Учені з'ясували, що при коливанні магнітного поля Землі, що відбувається внаслідок збільшення сонячної активності, кров курсує капілярами трохи повільніше. Звідси неминуче настає кисневе голодування тканин. В організмі відбуваються зміни. У якості захисної реакції на негативний вплив навколишнього середовища у такі моменти спостерігається підвищення рівня холестерину й адреналіну. Це не може не привести до підвищеної стомлюваності, дратівливості, втоми, до зниження життєвої активності.

- Що ж робити? Чи є універсальні способи зменшення метеозалежності?

- При всіх видах метеозалежності варто постійно виконувати фізичні вправи, займатися загартовуванням, вести здоровий спосіб життя. Якщо це повністю не зведе нанівець метеозалежність, то вже точно помітно її знизить. Що ж стосується питання: чи є у природи погана погода і чи повинні ми бути повністю залежними від неї? Вирішуйте самі!

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7413 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс