Холодно? Лазня зігріє й зцілить
Лазня! Яке рідне й тепле слово й для любителів жаркої парної, що й бажають похльостатися віничками, зберегти своє здоров’я й красу, і просто приємно провести час у компанії друзів.
У тому або іншому виді лазня присутня в культурі людства з найдавніших часів. Завдяки їй, банальне обмивання перетворилося в цілий ритуал, що включає в себе насолоду, спілкування й приємне проведення часу.
СУХЕ ТЕПЛО
Сухоповітряні лазні відрізняються невисокою вологістю повітря - від 5 до 25 відсотків, і гарною температурою - від 60 до 100 градусів. Головний принцип сухоповітрянного впливу полягає в тому, що високі температури утрудняють тепловіддачу. У результаті тепло залишається й накопичується в організмі. Це особливо корисно для людей, що перебувають на стадії видужання, а так само для тих, хто не переносить холод і увесь час мерзне.
Сухе повітря, у свою чергу, дозволяє волозі легко випаровуватися з поверхні шкіри, що повністю виключає ймовірність перегріву. Дана комбінація (нагрівання – випар) значно полегшує переносимість високих температур. А це корисно для спортсменів, для тих, хто займається фітнесом, а також після значних фізичних навантажень. Адже сухоповітряні лазні сприяють:
- розслабленню м’язів;
- швидкому виведенню продуктів метаболізму;
- відновленню емоційної рівноваги.
До сухоповітряної лазні відносяться відома всім нам баня- кам’янка і дуже популярна зараз фінська сауна.
До недоліків же сухого тепла можна віднести пересушування верхніх дихальних шляхів і слизових. Втім, дана проблема легко вирішується. Випивши мінеральної або звичайної чистої води, ви легко й приємно подолаєте цей маленький недолік сухого тепла.
Максимальний час перебування у фінській сауні – 15 хвилин. Ідеально: для бажаючих скинути вагу.
ЕХ, ПОПАРИМОСЯ
Лазня парна або волога має високу вологість - від 80 до 100 відсотків, і більш низьку температуру повітря - від 50 до 70 градусів. Умови вологої лазні менш поблажливі для організму. Лазня на Русі відома ще з часів великого князя Володимира, і її відвідування було улюбленим задоволенням як для знатних вельмож, так і для простого народу.
Витримати умови руської лазні непросто, адже вона має набагато більше протипоказань, чим сауни. Висока вологість утрудняє випаровування вологи зі шкіри, і це незважаючи на те, що піт у руській лазні буде котитися з вас струмком. Але ця тепловіддача не особливо ефективна. Адже піт повною мірою з поверхні шкіри не видаляється, і тіло інтенсивно нагрівається.
Це може привести до швидкого перегріву й, як наслідок, до погіршення самопочуття.
Парна лазня протипоказана при серцево-судинних захворюваннях, хворобах дихальних шляхів, а також при нервових розладах. В інших же випадках це прекрасний засіб оздоровлення й гігієни, якщо тільки застосовувати ці «ліки» правильне й в обмежених кількостях.
Насамперед не варто перед лазневою процедурою наїдатися. Втім, і натще ходити в лазню не прийнято. Легкі закуски з овочів і фруктів будуть те, що треба. Не слід паритися після прийняття алкогольних напоїв, у стані сильного стомлення, а також перед сном.
І помніть, перша пара - найдужча. Тому якщо ваш організм ослаблений, не кидайтеся відразу в парну. Обмийтеся під теплим душем. У жодному разі не замотуйте голову рушником, інакше вам не уникнути теплового удару.
Зайшовши в парильню, не хлюпайте відразу багато води на кам’янку. Одного кухлика води або, ще краще, трав’яного відвару на перший захід вам цілком вистачить. При цьому для початку краще 5-7 хвилин посидіти внизу (там прохолодніше) і тільки потім забиратися вище.
До речі, знавці радять тим, хто в лазні вперше, уникати лежання на полицях й не паритися віником. Тривалість першого заходу - не більш 10 хвилин, потім 15-20 хвилин перерва. Під час відпочинку непогано випити небагато квасу, мінеральної води, свіже завареного чаю. Тільки ніякого алкоголю. Лазня й без того дає гарне навантаження на організм, алкоголь може зробити це навантаження нестерпним.
Якщо в російській лазні ви не новачок, спробуйте масаж віниками. Традиційно використовують березові або дубові – перші мають зволожуючий, другі – тонізуючий ефект. Крім того, корисно просто вдихати запах вологих листів – прекрасна інгаляція (за умови відсутності алергії).
І ще один секрет. Перед заходом у парильню не намилюйте тіло милом. Воно змиє жировий прошарок зі шкіри, що зробить вас абсолютно беззахисним перед гарячою парою. Партеся при оптимальній для вас температурі. Це не той випадок, коли чим гаряче, тим краще. Якщо в парильні закружилася голова або погіршилося самопочуття, відразу ж вийдіть у прохолодне приміщення. Те, що вам стало погано, аж ніяк не значить, що руська лазня вам не підходить. Швидше за все, це лише наслідок вашої неправильної поведінки в лазні.
Ідеально: під час застуди або просто в холодну пору року. А ще виводить токсини й шлаки з організму.
ПО-ТУРЕЦЬКИ
Більш м’який варіант для тих, хто не прагне піддавати себе сильним навантаженням. Температура в турецькій лазні хамам традиційно нижче, але вологість також дуже висока. Головне в турецькій лазні – гаряча пара. Вона розігріває тіло, розкриває пори, розслаблює м’яза.
Ідеально: для зняття стресу й релаксації в студені зимові дні.
НЕЗВИЧАЙНІ ТРАДИЦІЇ
Водяна або японська лазня – найбільш рідкий для нас варіант. У японській лазні багато води. Уся справа у властивій японцям охайності.
Перед тем як розпаритися, японці ретельно обмиваються. Для цього використовується дерев’яна бочка, наповнена гарячою (ледь терпимою) водою. Для більшого ефекту японці навіть накривали бочку кришкою, щоб нагрітися сповна. А ще раніше для цих цілей використовували природні термальні джерела (фуро), де обмитися досить корисно.
Але таку розкіш як природне джерело або дерев’яна бочка дозволити собі може далеко не кожний. Тому сучасний фуро – це басейн із гарячою водою. До речі, для обмивання японці використовують не тільки воду, але й рисову лушпайку, дрібний пісок, золу або кедрові ошурки. Усе це нагрівають десь до 60 градусів.
При зануренні шкіра людини виділяє піт і усмоктує цілющі речовини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2231 |
|
© Газета Домовик 2012-2023