Чим корисний і небезпечний грейпфрут: уся правда про улюблений цитрус

6 березня 2020

Як будь-який інший цитрусовий - грейпфрут ідеальне джерело аскорбінової кислоти. Однак, має він особливі властивості, про які необхідно знати.

На відміну від інших цитрусових, таких як лимон, апельсин, мандарин, грейпфрут — плід про який відомо далеко не все. Почнемо з того, що вперше високе дерево з великою кроною й великими плодами, що звисають гронами, виявив британський священик і ботанік-аматор Гріффітс Хьюджес в 1750 році під час подорожі на Барбадос.

Гарні квіти й незрозумілі плоди змусили прирахувати дерево до декоративних, а вживати в їжу грейпфрути почали набагато пізніше. Активна селекція й виробництво в промислових масштабах розвилася в Північній Америці наприкінці XX століття. Приблизно в це же час учені всерйоз зайнялися вивченням складу й властивостей плода, який виявився представником цитрусових.

Незважаючи на те, що в природі існують дотепер дикоростучі предки грейпфрута, його вважають природним гібридом апельсина й помело, при цьому плід, як виявилося, має власний унікальний смак з помітною гіркуватістю й деякими властивостями, яких немає ні в апельсина, ні в помело.

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ГРЕЙПФРУТА

Оскільки цей плід є типовим представником роду цитрусових, у його м’якоті, а особливо сокові, міститься рекордна кількість аскорбінової кислоти. Як ми знаємо, водорозчинний вітамін С не тільки не виробляється в нашому організмі, він ще й не накопичується й не зберігається. Про необхідність цього вітаміну ми всі добре знаємо, нагадаємо тільки, що він важливий для засвоєння заліза, без нього вповільнюється процес синтезу колагену, бере активну участь у виробництві інтерферону й засвоєнні фолієвої кислоти.

А от засвоєнню самого вітаміну С сприяє рутин – флавоноїд, якого так само в грейпфруті достатня кількість. Рутин, або вітамін Р, впливає на склад крові, підвищує її згортання, зміцнює стінки судин і капілярів, зменшуючи їх проникність, а також збільшує еластичність еритроцитів. Основна кількість рутину сконцентрована в білих перетинках між часточками й тонкій шкірочці, яка покриває часточки.

Характерний гіркуватий смак плоду надає речовина аргінін, що так само міститься в плівках між часточками грейпфрута й у білій частині під шкіркою. Аргінін поліпшує травлення, сприяючи розщепленню компонентів їжі, зміцнює судини й підвищує загальний тонус.

Грейпфрут має явно виражені антиоксидантні властивості, він допомагає нормалізувати рівень холестерину, сприяючи виведенню надлишків «поганого» холестерину. Причому, вчені з університету Єрусалима довели, що червоні грейпфрути набагато ефективніше виводять холестерин, чим жовті.

Недавно з’явилася інформація дослідників з лондонського Університету Ройал Холлоуей про те, що аргінін запобігає полікістозу нирок, регулюючи дію особливого білка PKD2, відповідального за патологію.

КОЛИ ГРЕЙПФРУТ НЕБЕЗПЕЧНИЙ

Як будь-які цитрусові, грейпфрут є високо алергійним продуктом, тому дітям варто давати його з великою обережністю.

У силу великої кількості органічних кислот у сокові грейпфрута, він може нашкодити людям з підвищеною кислотністю шлункового соку.

Взаємодія соку грейпфрута з деякими достатньо серйозними медикаментами може бути небезпечною не тільки для здоров’я, але й для життя хворого. Уперше така властивість соку грейпфрута була зафіксована й описана тільки наприкінці XX століття, а в 2006 році вченим з університету Північної Кароліни вдалося з’ясувати причину й описати механізм такого дивного ефекту.

Встановлено, що особлива речовина фуранокумарин, яка виявлена в сокові грейпфрута, надає інгібуючий вплив на ферменти печінки цитохром P450, перешкоджаючи тим самим обробці ліків, що приводить до підвищення концентрації в крові діючої речовини препарату й прояву побічних ефектів. Таким чином, категорично не рекомендується запивати ліки соком грейпфрута, а так само вживати фрукт у період прийому деяких ліків. Список таких препаратів досить великий, у тому числі в нього входять препарати для лікування онкології (хіміотерапії), антидепресанти, деякі антигістамінні препарати, антипаразитарні, гормональні й антибіотики.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1940 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Народна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс