Авокадо - користь та шкода

24 лютого 2020

Тропічні країни познайомили світ з корисними рослинами, яких немає в середніх широтах. Екзотичні ягоди і фрукти тепер сприймаються не як заморські делікатеси, а як корисні для здоров’я продукти. Один з таких «заморських» фруктів - авокадо.

СКЛАД АВОКАДО

Авокадо за складом - концентрований біологічний набір корисних речовин, мікро- і макроелементів:

- фолієва кислота або вітамін В9 - вітамін, що виконує різнобічні функції: підтримує імунну та кровоносну систему, сприяє нормальному розвитку ембріона;

- пантотенова кислота - необхідна для нормалізації обмінних процесів в організмі. Бере участь в засвоєнні жирних кислот, має здатність відновлювати слизову - все це заслуга пантотенової кислоти;

- каротиноїди - вороги раку. Каротиноїди зменшують ризик розвитку пухлин в три рази, а на початкових стадіях гальмують процеси ділення ракових клітин.

На цьому хімічний склад авокадо не закінчується. У плодах міститься набір вітамінів і мікроелементів: вітамін К, вітамін С, вітамін В6, вітамін Е, магній, марганець, залізо.

У складі авокадо жирів більше, ніж вуглеводів: в 100 г продукту міститься 7 г вуглеводів і 15 г жирів. Виходить, що жиророзчинні вітаміни А і Е знаходяться в готовому вигляді. У авокадо склад білка досягає 5 г. Авокадо - ідеальний продукт для дієтичного харчування. Його калорійність на 100 г становить 160 калорій.

КОРИСТЬ АВОКАДО

До недавнього часу дозволити авокадо могли лише жителі жарких країн, де повсюди ростуть дерева авокадо: Мексика, Чилі, Індонезія, Іспанія. Тепер авокадо можуть дозволити навіть європейці і це велика вдача, так як зелений грушовидний фрукт корисний для організму.

Бореться з раком. Дивно, якими життєстійкими і сильними можуть бути рослини: їм не страшний ультрафіолет, радіація, погане повітря. Причина цього - наявність в рослинах речовин - фітонутрієнтів, які захищають організм від агресивних впливів навколишнього середовища. У авокадо містяться фітонутрієнти, які не допустять негативного впливу агресорів на організм.

Витісняє шкідливий холестерин. До холестерину прийнято відноситися з негативом: його звинувачують у всіх бідах організму. Існує два види холестерину: 

- «Поганий» (ліпопротеїн низької щільності), небезпечний тим, що не виводиться з організму, транспортується по судинах і осідає на них.

- «Хороший» (ліпопротеїн високої щільності) діє всупереч поганому: зчищає його зі стінок судин, «жене» в печінку, де непотрібний холестерин переробляється, а після покидає організм. Але головні функції ліпопротеїну високої щільності - формування клітинних мембран і участь в побудові тканин кісткової і нервової систем.

Мононенасичені жирні кислоти, які містить у своєму складі авокадо, стимулюють вироблення «хорошого» холестерину.

Допомагає роботі серця. У авокадо міститься 9,8 гр. мононенасичених і 1,9 гр. поліненасичених жирів. Як для закупорених судин так і для чистих, авокадо буде корисним: «хороші» жири прочистять судини і зруйнують холестеринові нарости.

Покращує зір. Лютеїн і зеаксантин - речовини-каротиноїди, уповільнюють процеси окислення в кришталику ока, фільтрують ультрафіолет. Регулярне вживання авокадо збереже гостроту зору, зменшить ризик розвитку катаракти, а при наявності захворювання - сповільнить прогресування.

Позбавляє від запору. Позбутися від запорів допоможе порція авокадо на сніданок. Користь полягає в тому, що фрукт багатий клітковиною, яка покращує роботу кишечника, очищає стінки і абсорбує відпрацьовані продукти життєдіяльності.

Виводить токсини. Від жирної та ненатуральної їжі страждає весь організм, але перший удар бере на себе печінка. Їй доводиться стикатися з ворогами здоров’я: токсинами, отрутами і транс-жирами. В авокадо міститься глутатіон, який зв’язує токсини. У такому вигляді шкідливі речовини легше вивести з організму. Тому, якщо є спокуса з’їсти щось шкідливе, то закусіть це авокадо.

Знижує рівень цукру в крові. Для людей, які страждають на цукровий діабет, авокадо - продукт-знахідка. Плід має приємний смак і низький глікемічний індекс. Але головне те, що фрукт містить манногептулозу - речовину, що знижує рівень цукру в крові. Якщо авокадо включити в раціон при діабеті 1 типу, то знизиться ризик розвитку діабету 2 типу. Для тих, у кого в родині є випадки захворювання на діабет, авокадо послужить профілактичним засобом.

Корисний для дітей. Щоб дитина успішно пізнавала світ, добре вчилась, потрібно активізувати її мозкову активність. Авокадо покращує мозковий кровообіг і кровопостачання, стимулюючи активність.

Допомагає засвоєнню кальцію, що необхідний для міцних зубів, кісток, хорошого самопочуття і стійкості нервової системи. Кальцій засвоюється в поєднанні з калієм, якими багатий авокадо: у 100 г м’якоті міститься 49 г калію.

ПРОТИПОКАЗАННЯ АВОКАДО

Шкода авокадо для організму жителя середніх широт може виникнути через алергію, так як екзотичні фрукти сприймаються організмом як вороги. Перед вживанням авокадо згадайте про калорійність плоду: 160 ккал на 100 грамів. Така енергетична цінність цього фрукта, тому при надмірній вазі захоплюватися авокадо не слід.

Кісточка плода є отруйною і непридатною для вживання.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2007 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Народна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс