Масниця. Народні традиції свята
У 2017 році в Україні оліїстий тиждень почнеться 20 лютого й буде тривати до 26 лютого, передвіщаючи собою прийдешній Великий піст.
Це давньослов'янське свято - Масниця (масляна, сирна неділя) - відзначають на честь весняного пробудження природи. І хоча християнська церква включила Масницю у свій календар, однак вона так і не придбала релігійного смислу.
Масницю часто відкривали хлопці, які споруджували сніжні гори, скоромовкою кликали її в гості: "Душечко ти моя, Маснице, перепельні кісточки, паперове твоє тільце, медові твої вуста, солодка твоя мова! Приїзди до мене в гості на широкий двір, на горах покататися, у млинцях покачатися, серцем потішитися". Дорослі й молодь веселилися, каталися на конях, ходили в гості, улаштовували бенкети в складчину. У деяких місцевостях Масницю зображували як заміжню жінку, яку возили на санях односільчани.
Широке поширення мав звичай колодки (коллодія), відомий у декількох варіантах. Наприклад, грали народження й поховання дерев'яної ляльки (колодки) - відзвук давнього ритуалу знищення опудала Зими. Найчастіше колодку у вигляді поліна, качалки, стрічки, хустки, квітки тощо чіпляли хлопцям і дівчатам як символічне покарання за те, що вони не одружилися торік, а ті відкуповувалися грішми або магаричом.
На Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодкостями - купували (запивали) колодку. На подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, прикрашаючи її квітами й ініціалами свого обранця, і дарувала вже йому на Великдень - повертала колодку. Такі ритуали нерідко завершувалися укладанням шлюбу.
Головною обрядовою стравою Масниці були млинці. На млинці кликали гостей і ними ж усюди пригощали. У древніх слов'ян млинці ототожнювали Сонце як божество.
Очевидно, слово "млинці" пішло від українського слова "млин" - молоти. Спочатку "млином" називали коржик із гречаного меленого борошна, що випікався на сковорідці, змазаній маслом. Імовірно, ці млинці почали пекти раніше хліба. Млинці - це й поминальна страва, тому перший млинець, спечений на Масницю, - за упокій. Його викладали на слухове віконце "для душ батьківських" або віддавали бідним, щоб вони пом'янули померлих.
У багатьох родинах млинці починали пекти з понеділка. Яких тільки млинців не було! Яєчні й молочні, на дріжджах, гречані й житні, пшеничні й вівсяні, із припіком, двома припіками. Напередодні ввечері, коли засяють зірки, старша в родині жінка тайкома від інших виходила на річку, озеро або до колодязя й призивала місяць заглянути у віконце й подути на опару: "Місяце ти місяце, золоті твої ріжки! Виглянь у віконце, подуй на опару!".
МЛИНЦІ ГУРЬЄВСЬКІ СКОРОСТИГЛІ
5 скл. борошна, 8 яєць, 200 г вершкового масла, 0,8 л кислого молока.
Пшеничне борошно розітріть із жовтками й вершковим маслом. Безупинно розмішуючи лопаткою, розведіть кислим молоком до необхідної густоти. Ретельним чином вимісіть тісто, додавайте збиті в міцну піну білки, обережно перемішайте й спечіть тонкі млинці.
Подавайте їх гарячими, з будь-якою начинкою, поливши розтопленим вершковим маслом або сметаною.
МЛИНЧИКИ ІЗ ПШЕНИЧНОГО БОРОШНА
2 скл. пшеничного борошна, 5 яєць, 4 скл. молока, 2 ч. л. цукру, сіль.
Жовтки розітріть із сіллю й цукром. Продовжуючи розтирати, додавайте молоко й збиті білки. Змазавши сковороду олією, спечіть тонкі млинчики.
МЛИНЦІ ДРІЖДЖОВІ
25 г дріжджів, 700 мл молока, 1/8 скл. борошна, 1 ст. л. цукру, 4 яйця, 7 ст. л. вершкового масла.
Розведіть в 300 мл теплого молока дріжджі, усипте борошно, розмішайте, дайте тісту підійти. Потім у нього додавайте тепле молоко, що залишилося, цукор, яйця, розтоплене вершкове масло й знову дайте підійти.
Готові млинці подавайте до столу, посипавши цукром.
МЛИНЦІ СЛОВ'ЯНСЬКІ ЗДОБНІ
4 скл. борошна, 1 скл. сметани, 10 яєць, сіль.
Сметану улийте в борошно, посоліть на смак, розмішайте. Поступово збийте 10 жовтків, потім додавайте 10 збитих у піну білків, обережно, зверху вниз, перемішайте. Випікайте млинці на змазаній олією сковороді. Подавайте з варенням, желе, цукром.
МЛИНЦІ НА ПИВІ
Молоко - 1/4 скл., цукор - 1 ст. л., сіль - 1 ч. л., вершкове масло - 5 ч. л., сир - 200 г, ізюм, сметана (або вершки) - 1 ст. л., борошно - 2 скл., яйця - 3 шт., пиво - 400 мл, сухарі панірувальні.
Це вкрай оригінальна страва, хоча і може здатися дикістю через інгредієнт, що здавалося б не вписується, однак має неповторний смак, який навряд чи комусь не сподобається.
Для початку, змішайте 2 жовтки зі сметаною, цукром і сіллю. Потім долийте 1 склянку пива й знову перемішайте, поки суміш не стане однорідною. Додайте борошно й місіть тісто, поки грудочки не зникнуть. Додайте пиво, що залишилося, і знову замісіть тісто.
Останній етап - збити білки й додати в отриману суміш, а після перемішування залишіть тісто настоятися близько півгодини.
Процес випікання не відрізняється від інших рецептів - лийте тісто на розпечену сковороду, змазуючи її після кожної порції олією або салом. Або ж ви можете поліпшити рецепт у процесі готування! Для цього вам треба випікати тільки одну сторону млинчика, а другу змазати сиром (додайте в нього ізюм, якщо хочете різноманітити смак), після чого млинчик треба згорнути, вмочити в суміш із 1 яйця й 1/4 склянки молока, а потім млинчик обваляти в панірувальних сухарях. Досмажте потім млинчики на сковорідці (на вершковому маслі) або запечіть їх у духовці.
На замітку
Якщо у вас сковорода не має антипригарного покриття, тоді, щоб млинці до дна не приставали, перед випічкою не мийте її, а лише добре нагрійте, висипавши на дно ложку солі. Потім протріть сухою чистою серветкою і змажте олією.
Сковороду краще мазати олією за допомогою половинки картоплини, насадженої на виделку. Такий "помазок" не вбирає в себе зайвий жир. Можна пекти млинці й не намазавши сковороду, але тоді в готове тісто додавайте кілька ложок олії, розмішавши її так, щоб не було видно на поверхні.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4357 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023