Літня обрізка

4 липня 2012

Мало хто знає, що середина літа - найкращий період для санітарної обрізки саду.

Ранньою весною, у безлистяний період, тільки досвідчений фахівець здатний визначити, які пагони ушкоджені або ослаблені та мають потребу у видаленні. Так що озброюйтеся гостро відточеною садовою пилкою, садовим ножем, повітряним секатором. Не забудьте про садовий вар. Придасться і антисептик для захисту зрізів сухої деревини від паразитуючих грибів, а також фарба на натуральній оліфі. Тепер сміливо приступайте до наведення порядку в саду та у посадках декоративних дерев і чагарників навколо вашого саду.

Санітарної обрізки насамперед потребують дерева і чагарники, посаджені восени минулого року та ранньою весною. Часто дачники висаджують і пересаджують рослини з бруньками, що пробудилися та пішли у ріст. У травні та червні було прохолодно, вологи саджанцям вистачало, і листочки розвивалися нормально. Біда зазвичай приходить, як тільки наступає спекотна суха погода: починає засихати листя на кінцях приростів і навіть плодові гілочки. Допомогти молодій рослині може тільки обрізка. При цьому вирізують не тільки ту частину пагона, на якій засохло або не розпустилося листя, але і частину здорової деревини, краще - на бруньку, що добре розвивається, з активно зростаючим молодим приростом.

Якщо процес відмирання окремих гілок триває, а це буває і при посадці рослин з грудкою землі, санітарну обрізку повторюють. Невеликі зрізи гілок замазують садовим варом, а ті, що мають у діаметрі більше 5 см, попередньо дезінфікують 5%-вим залізним купоросом, а потім замазують фарбою на натуральній оліфі або кузбаським лаком.

Улітку проводять санітарну обрізку ушкоджених морозом і старіючих дерев. У будь-якому старому саду можна побачити кістякові гілки, усихання яких починається з периферії, потім переходить до центра, з'являються вовчки (пагони, що зростають вертикально в середині крони). Якщо на цих гілках утворилися зав'язі і вони рясно обпадають, передчасно засихають плодові гілочки - це ознаки того, що дереву потрібне омолодження, тобто вирізка старих гілок, часто 10-12-літнього віку і старше. Спочатку видаляють тільки повністю висохлі гілки та гілочки. Частину вовчків вирізують на кільце, а залишені (2-3 на гілці) підрізають, а можна і пригнути у бік гілки, що видаляється. Всі сухі гілки та гілочки вирізують до здорової живої деревини, а зріз зафарбовують фарбою або замазують рідким садовим варом.

Якщо очікується багатий урожай, під час санітарної обрізки можна видалити кольчатки, на яких або немає зав'язі, або вона недорозвинена. На яблунях і грушах із вторинним приростом зараз добре видні гілки та пагони всередині крони з листям, що засихає. Їх треба терміново вирізати, щоб забезпечити кращим постачанням водою і живильними речовинами пагони з плодами на периферії крони.

Там, де довго не було гарного дощу, дерева страждають від посухи. Їм можуть допомогти санітарна обрізка і, звичайно ж, рясний полив (15-20 відер). Що стосується живоплоту, то його необхідно протягом літа кілька разів обрізати, підрівнювати приріст, а також вирізати всі сухі пеньки та гілочки всередині крони. При необхідності проводять і бічну обрізку, надаючи зеленому забору форму трапеції. З вертикальних пагонів можна сформувати фігурну (зубчасту) огорожу або надати їй хвилясту поверхню.

Літню обрізку плодоносної чорної смородини можна сполучити з її збиранням. При цьому насамперед вирізують старі гілки, старші 3-4 років, на яких мало ягід або вони дрібні. У результаті посилюється вторинний ріст однолітніх, а також ріст дво- і трирічних пагонів, тому що їхнє листя починає одержувати більше світла та живлення. Одночасно вирізують і дрібні прикореневі пагони.

Дуже корисною є вирізка пагонів, що засихають, у обліпихи, на яких немає ягід. У ці строки у неї також варто вирізати всю кореневу поросль. У декоративних культур вирізують пагони на штамбі і на кістякових гілках. Одночасно можна проводити і формуючу обрізку, надаючи кроні форму кулі, підрівнюючи кінцеві прирости основних гілок.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7631 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс