Ревматизм – осіннє загострення

7 листопада 2020

З настанням холодів загострюються чимало захворювань, одне з яких - ревматизм. Які його чинники ризику, у чому полягає лікування і чи можна взагалі уникнути цієї напасті? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-ревматолога Петра Сергійовича ВОЛОШЕНКА.

- Ревматизм як і інші ревматичні захворювання мають уповільнений  та атиповий перебіг, але їх сезонні загострення виникають майже щороку, особливо без проведення цілеспрямованої профілактики.

Ревматичні атаки і рецидиви ревматизму, як правило, виникають після простудних захворювань, що викликаються стрептококовою інфекцією: після ангін, гайморитів, фарингітів, ларингітів тощо. Тому восени, коли збільшується число лор-захворювань, необхідна профілактика сезонного загострення ревматизму.

Особливо це важливо для тих, у кого після першої ревматичної атаки не сформувався порок серця, так як уперше виявлений і навіть активно пролікований ревматизм може бути причиною розвитку вад серця при повторних загостреннях (поворотний ревмокардит).

- Як проявляється сезонне загострення ревматизму?

-  Загострення починається із появи субфебрильної температури, що супроводжується болем, почервонінням і набряком у дрібних суглобах кінцівок. Також відзначається погіршення загального самопочуття, поява слабкості, пітливості, швидкої стомлюваності. Ці прояви можуть триматися протягом одного-двох тижнів, а потім безслідно зникати при проведенні відповідного лікування.

Це прояви так званого мігруючого поліартриту. У деяких хворих відзначається поява шкірного висипу у вигляді кільцевої і вузлової еритеми - ущільнень шкіри рожевого кольору діаметром 5-20 мм, в основному розташованих на тильній поверхні стоп, кистей, гомілковостопних суглобів, сідницях.

Набагато рідше на тлі ревматизму з пороком серця у період сезонного загострення зустрічається наростання недостатності кровообігу із задишкою і набряками, це може бути першою ознакою, що розвивається поворотний ревмокардит. Одночасно в крові хворого може відзначатися прискорення ШОЕ і невеликий лейкоцитоз, поява С-реактивного білка і підвищення фібриногену, а також виявлення позитивних титрів антитіл. При проведенні ЕКГ можуть бути виявлені ознаки порушень провідності і обмінних процесів у серці.

- Що може провокувати осіннє загострення ревматизму?

- Охолодження, простудні та інфекційні захворювання, загострення хронічних захворювань, особливо аутоімунного характеру, вагітність, гормональні збої в роботі організму, стреси і перевтома.

- Що ж робити при сезонному загостренні ревматизму?

- При перших ознаках гострого ревматизму показаний постільний режим або навіть госпіталізація, яка займає до декількох тижнів. У цей період особливо важливо виконувати розпорядження лікаря і регулярно приймати медикаменти. Зазвичай, для купірування симптомів ревматизму використовують: протизапальні засоби (аспірин, індометацин, диклофенак); глюкокортикоїди (преднізолон, дексаметазон); антибіотики (пеніцилін, ампіцилін);  препарати для стимуляції імунної відповіді організму (гама-глобулін, гістоглобулін).

При виявленні уражень серця можливе застосування препаратів для стимуляції серцевої діяльності - серцевих глікозидів, а також сечогінних речовин. Велике значення має і дотримання дієти: необхідно збагатити раціон фруктами, овочами, яйцями, білками, що легко засвоюються (куряче м’ясо, нежирна телятина, риба).

Для підтримки серцевої функції слід звернути увагу на продукти із великим вмістом іонів калія (курага, картопля, гречана каша), а для стимуляції імунної і протизапальної відповіді - з вітаміном С (шипшина, солодкий перець, цвітна капуста, цитруси). Важливо обмежити вживання солі і надмірної кількості рідини, оскільки вони сприяють набряку і підвищують навантаження на серце.

- Що ще можна застосувати окрім медикаментозної терапії?

- Для усунення ревматизму широко застосовуються і фізіотерапевтичні процедури (прогрівання УВЧ лампами, лікарський електрофорез, інфрачервоне випромінювання). Ефективні парафінові і грязьові аплікації на уражені суглоби, а також радонові, кисневі, сірчановодневі ванни.

Перераховані процедури входять у пропозицію багатьох санаторіїв, тому курортне лікування дуже популярне у хворих на ревматизм.

Коли гострі симптоми відступають, важливо проводити лікувальний масаж й оздоровчі фізичні вправи для підтримки функції суглобів.

Що ж стосується народної медицини, то її рецепти пропонують ефективні засоби для купірування болю, усунення набряклості, насичення суглобів протизапальними компонентами. 

Приміром, такий рецепт можна порадити - 1 лимон (разом зі шкіркою) дрібно наріжте і залийте склянкою горілки або розбавленого у 2 рази медичного спирту. Дайте настоятися 2-3 дні. Щодня вечорами розтирайте хворі суглоби одержаною настоянкою, а потім укутайте кінцівку у шерстяну або фланелеву тканину. Лимон надає хорошу протизапальну дію, а спирт стимулює кровообіг, розігріває, збільшує проникнення активних речовин углиб тканин. Для пом’якшення симптомів ревматизму підійде і такий компрес: змастіть хворі суглоби тваринним жиром (бажано нутряним), накладіть пов’язку з бавовняної або льняної тканини, змоченої у горілці (спирті), а поверх оберніть кінцівку шерстяною тканиною або пуховою хусткою.

- Чи існує профілактика осінніх загострень ревматизму?

- Неспецифічна профілактика спрямована на підвищення захисних сил організму і боротьбу з джерелами хронічних інфекцій (карієс, простудні захворювання та загострення хронічних захворювань різної локалізації), проведення процедур загартовування, починаючи з літніх місяців, дотримання режиму праці та відпочинку.

Специфічна профілактика зазвичай проводиться у вигляді медикаментозної терапії - біцилінопрофілактики, а також превентивної антиревматичної терапії зменшеними дозами відповідних лікарських препаратів. Але особам, схильним до частих загострень ревматизму, біцилінопрофілактику проводять цілий рік, вводячи щомісяця внутрішньом’язово препарати біциліну.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2375 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс