Час гастритів. Як захистити шлунок восени

27 вересня 2018

Восени особливо часто трапляються загострення шлунково-кишкових захворювань. Як від них застрахуватися? Допоможуть розібратися консультації лікарів-гастроентерологів.

Поки людина молода і здорова, процес адаптації до будь-яких змін відбувається легко й непомітно. З роками та накопиченими хворобами - усе складніше. Тому в перехідний період здоров'я може давати збій.

НЕ ТІЛЬКИ ПРО СОН

Зима й літо вважаються стійкими, стабільними сезонами. А от восени (як, втім, і навесні) у нашому організмі суттєво знижується вироблення мелатоніну - гормону, який не тільки керує нашим сном, але й регулює виділення шлункового соку. А як відомо, посилення вироблення цієї рідини підвищує ризик захворювань ШКТ.

Більше того, у перехідні періоди сам цей гормон, якому покладено виділятися в нічний час (з 23.00 до 6.00), раптом починає продукуватися в середині дня. Тому восени вранці ми ніяк не можемо прокинутися, а в розпал робочого дня починаємо позіхати.

ВИРАЗКА ЗА КАЛЕНДАРЕМ

Перебіг хронічного гастриту й виразки шлунка набагато менше підданий сезонним коливанням. А в першу чергу восени загострюється виразкова хвороба 12-палої кишки. Лікарі вважають це класикою. І раніше, коли апаратна діагностика була ще не так розвинена, такий діагноз могли поставити лише на підставі того, що загострення у хворого відбувається строго двічі на рік (навесні й восени). Крім того, для виразки 12-палої кишки характерні так звані голодні болі, у тому числі вночі. При інших патологіях ШКТ вони, якщо і бувають, то менш виражені.

До речі, люди іноді плутають виразкову хворобу й виразку 12-палої кишки, вважаючи їх одним захворюванням. Це не так. Якщо виразкова хвороба шлунка може перероджуватися на рак, то виразка 12-палої ніколи. Проте, ця хвороба серйозно порушує якість життя, може приводити до внутрішніх кровотеч і стенозу (звуженню) органа – ускладнень, що вимагають термінової операції. Втім, і гастрит теж аж ніяк не дрібниця. Деякі його форми (насамперед антральний і фундальний гастрит) також можуть перероджуватися на рак, тому їх потрібно правильно лікувати і контролювати.

ЩО ТУРБУЄ

Ось симптоми, що вимагають невідкладного відвідування гастроентеролога.

Болі, дискомфорт у животі. Якщо болить вище пупка, найчастіше проблема пов'язана зі шлунком, якщо нижче - з кишечником. Втім, цей симптом може бути пов'язаний і з жовчним міхуром, і з підшлунковою залозою.

Порушення апетиту (знижений або, навпаки, підвищений апетит). Перший характерний, наприклад, для антрального гастриту, другий для ерозивного гастриту або виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки.

Нудота (часта ознака гастриту).

Печія (характерна для недостатності кардії або для грижі діафрагми).

Якщо лікар, вислухавши скарги хворого на біль у шлунку або інші симптоми, пощупавши його живіт і задавши ще пару-трійку питань, упевнено пише в медичній карті, припустимо, «гастрит», від такого фахівця треба бігти з усіх ніг. Адже такий діагноз на око не ставиться, попередньо необхідно провести гастроскопію і взяти біопсію ушкодженої ділянки слизової, щоб мати морфологічне підтвердження діагнозу (і виключити наявність злоякісного процесу).

Причому біопсію потрібно брати не з однієї ділянки, а бажано відразу з 3-4 місць для надійності. При підозрі на виразку шлунка без гастроскопії та біопсії також не обійтися.

ВАЖЛИВО!

В аптеках сьогодні можна знайти ліки і від болю в шлунку, і від нудоти, печії та метеоризму. Велика спокуса лікуватися самим, не відвідуючи лікаря. Але робити цього не можна. Нівелюючи симптоми, можна прогледіти розвиток небезпечних патологій, у тому числі раку. Крім того, ознаки різних захворювань дуже схожі, їх легко поплутати. Наприклад, при ішемічній хворобі серця часто бувають болі не в грудях, а в животі. Тому з будь-яким дискомфортом, що з'явився вперше, необхідно йти до лікаря.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2345 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс