Три рослини, які мають рости на ділянці
Садівники, захоплюючись плодовими деревами, часом забувають про рослини, які традиційно вирощувалися на Русі.
Калина, глід, шипшина - наші предки незмінно саджали їх біля своїх будинків, де б не селилися. І тому є вагомі причини: ці рослини невибагливі (могли нагодувати навіть у суворі роки), гарні та надзвичайно корисні для здоров'я.
КАЛИНА ЧЕРВОНА
Калина - і неповторна прикраса будь-якої ділянки, і її скарб. Квітує в травні-червні, покриваючись білими або біло-рожевими квітками. Восени виділяється червонуватим листям і вогненно-червоними соковитими плодами. Відрізняється стабільними врожаями, тіньовитривала, морозостійка, засухостійка, не піддається хворобам.
Калина завжди вважалася у слов'ян "весільним деревом". Наречена перед весіллям дарувала нареченому рушник, розшитий листям і ягодами калини. Квітками її прикрашали столи, весільні короваї.
• Чим корисна:
У ягодах містяться цукор, вітамін С, пектини, органічні кислоти. Особливо цінною калину робить вміст у ній валеріанової та ізовалеріанової кислот, що обумовлює її заспокійливу дію.
Чай з калиною та її сік з медом здавна давали хворим, яких знобить. Сік і відвар ягід допомагає при виразковій хворобі, колітах, геморої.
Калиновий морс вживають як полівітамінний засіб при зниженій кислотності шлункового соку, гіпертонії, шкірних захворюваннях. Сік з листя ефективний як імуностимулятор.
Якщо додати в калину мед або цукор, її вже можна вважати не тільки ліками, але й вишуканими ласощами.
Деякі садівники знімають урожай калини у вересні, коли вона почервоніла, позбуваючись гіркого присмаку в домашніх умовах. Для цього достатньо потримати ягоди 6-7 хвилин у киплячій воді. Але краще збирати калину вже після заморозків.
• Як саджати:
Більшість видів калини непогано плодоносить у півтіні. Якщо в саду є водойма, то кращого місця, чим поруч із нею, для калини не знайти. Ця рослина цілком комфортно почуває себе в низинах з надлишковим зволоженням. Калина чутлива на родючість ґрунту, особливо на внесення торфу. Завдяки густій кореневій системі добре зміцнює ґрунт на схилах і укосах. Висаджувати калину краще восени, тобто саме зараз.
ГЛІД, ДРУГ СЕРЦЕВИЙ
Цей красень, що легко витримує найлютіші морози, гарний і як прикраса саду, і як лікар, і як жива огорожа. Так що посадіть у себе на ділянці глід - не пошкодуєте! Зараз самий час для його посадки.
Росте глід і у вигляді куща, і як дерево. Перетворити його з дерева на кущ нескладно, оскільки при обрізці він дає рясну поросль від пня. Для живоплоту глоду можна надавати різноманітну форму - стрижку та формування він переносить дуже добре. Але пам'ятайте, що якщо кущ глоду стригти, він буде менше квітувати.
• Чим корисний:
Лікарі давно використовують цілющі властивості глоду. Особливо корисний він для сердечників. Ефективно знижує збудливість центральної нервової системи і серцевого м'яза, поліпшує коронарний і мозковий кровообіг, знімає тахікардію й аритмію, зм'якшує болі в області серця, допомагає при запамороченнях і безсонні. Особливо добре проявляється позитивна дія глоду у людей літнього віку.
Плодоносить глід рясно. Ягоди можна збирати пізніше інших - вони довго зберігаються на дереві.
• Як саджати:
Як і калина, глід зовсім невибагливий. Його можна успішно вирощувати навіть там, де не росте ніщо інше. Має потужні корені, тому є гарним на схилах (у тому числі й досить крутих) для їхнього зміцнення. Не боїться морозів, непохитно переносить посуху. Правда, піддається різним захворюванням і вражається шкідниками. Тому восени варто прибрати опале листя під кущами і ґрунт навколо бажано глибоко прорихлити, щоб позбавити шкідливих личинок "зимових квартир".
ДОКТОР-ШИПШИНА
Це древній предок садової троянди. Стародавні греки та римляни вважали його символом моральності. У слов'янських народів шипшина була також символом краси й молодості. Морози переносить легко. Практично не вражається шкідниками і хворобами. А ще - це справжня комора вітамінів.
• Чим корисний:
Плодам шипшини немає рівних за вмістом вітаміну С. Цей показник нижче навіть у лимона.Вважається лідером і за вмістом вітаміну Р.
Крім того, у його складі безліч інших цінних речовин: залізо, каротин, рутин, калій, фосфор, марганець, магній, а також антиоксиданти (пектини, флавоноїди), дубильні речовини, фітонциди й органічні кислоти. Шипшина допомагає зміцненню імунітету, сповільнює процеси старіння.
• Як саджати:
Шипшина може рости практично на будь-якій ділянці. Звичайно, вона любить сонце, родючі ґрунти, спеціальні підживлення, але великодушно пробачить і відсутність всіх цих благ. Непридатні для неї тільки заболочені, піщані та занадто перезволожені ґрунти.
ДО РЕЧІ
- З молодих гілок калини плетуть кошики.
- Тверда деревина калини ще зовсім недавно була незамінна при виготовленні шевських цвяхів.
- Відвар кори калини з розчином залізоамонітних квасців використовують як чорно-зелений барвник.
- Підсмажені та здрібнені плоди глоду - чудовий замінник кави.
- З висушених і мелених плодів глоду в селах робили борошно і пекли з нього хліб.
- З пелюстків шипшини варять ароматне варення. Вони також є сировиною для одержання трояндової олії.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 12187 |
|
© Газета Домовик 2012-2023