Сезон черешні і вишні вже почався

9 червня 2019

Вже з'явилися красиві, ніжні плоди черешні, а за ними поспішає і вишня. Різні на смак, ці дивовижні ягоди радуватимуть нас на початку літа.

Черешня за своїми біологічними особливостями належить до одного з 150 видів вишні, що існують на земній кулі. Тільки у слов’янських мовах для вишні й черешні існують окремі назви. В інших мовах (німецькій, французькій, англійській тощо) черешня не має своєї назви, а іменується солодкою вишнею. Звичайна ж наша вишня цими мовами зветься кислою вишнею.

Як показують дослідження, плоди черешні нагадують вишню. Вітаміну С у черешнях стільки ж, як і у вишнях, а вітаміну Р найбільше в темнозабарвлених сортах. Тому темнозабарвлені сорти черешні забезпечують лікувальну дозу, наприклад, при гіпертонії, вже при споживанні 250-300 грамів плодів.

Характерно, що водянисті та недостиглі плоди набагато бідніші на вітаміни. Зривати недостиглу черешню недоцільно, бо надранній збір іноді зменшує в 1,5-2 рази лікувальну силу плодів черешні.

Ягоди вишні - комора природних речовин і сполук. Всі вони перебувають в активних формах (антоціани, катехіни, лейко-антоціани, флавони). Та найголовніше багатство вишень - капіляроскріплюючі речовини (антоціани), наявність яких можна визначити по забарвленню плодів: чим темніший м’якуш ягоди, тим більше в них цих сполук.

І хоча вишні трохи бідніші на вітамін С, їхні окремі сорти, особливо ті, що вирощують у вологих районах, не поступаються за цим показником яблукам і грушам. Корисні вишні й наявністю в них фолієвої кислоти (вітамін В1). У щойно достиглих плодах його не більше 0,05-0,15 мг, а в тих, що достиглими висять на дереві ще 10-15 діб, вміст вітаміну підвищується до 0,4-0,5 мг. Чимало у плодах вишні й вітаміну В2.

Проте найціннішим у плодах є наявність кумаринів (переважно оксикумаринів), які запобігають підвищеному згортанню крові та інфарктам, які провокують утворення тромбів.

Плоди мають багато амігдаліну, споживання якого сприяє профілактиці деяких серцевих захворювань. А в кісточках вишні амігдаліну навіть надлишок, тому вживання наливок, що довго стояли, призводить до серцевого болю.

У вишень у 2-3 рази більше заліза, ніж у яблуках. Ягоди містять його у м’якушу від 1 до 3 мг. Така кількість фолієвої кислоти і заліза роблять вишні дуже корисними при недокрів’ї, зниженому кров’яному тиску. Вони корисні для утримання нормального рівня згортання крові, попередження розладів серцевої та нервової систем. Невеликий вміст клітковини, що засвоюється організмом людини, сприяє перистальтиці кишкового тракту.

Вишню споживають у свіжому вигляді, сушать, переробляють на варення, соки, вина, наливки. Молоді (1-3-річні) пагони вишні використовуються для заварки чаю.

Незрівнянна лікувальна цінність, швидке достигання плодів, щорічна висока врожайність поряд з невибагливістю до грунтів, клімату, великим ареалом розповсюдження та іншими цінними властивостями з давніх-давен зробили вишню (вона відома в культурі ще з XIV століття і навіть раніше) однією з найбільш доступних і корисних для людини культур.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2215 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс