Тепловий або сонячний удар
Часто можна почути влітку застереження: надягайте капелюх, чорні окуляри, не перебувайте на активному сонці, тому що одержите тепловий удар. Що ж таке тепловий удар? Які ознаки теплового удару? У чому різниця між тепловим і сонячним ударом? І як уникнути теплового удару? Про це ми поговорили з фахівцем - доцентом, кандидатом медичних наук Галиною Володимирівною Баштою.
- Отже, тепловий удар виникає...
- Тепловий удар виникає в результаті сильного перегріву організму, коли прискорюються процеси теплотворення з одночасним зниженням або вповільненням тепловіддачі в організмі. Тепловий удар може відбутися не тільки на пляжі в спекотливу погоду, але й у лазні або сауні, при роботі в гарячих цехах, у дорожній пробці.
- А чим відрізняється сонячний удар від теплового?
- Сонячний удар - різновид теплового удару - виникає, коли людина тривалий час знаходиться під впливом прямих сонячних променів. Голова перегрівається під прямими променями сонця, у результаті кровоносні судини розширюються, відбувається сильний приплив крові до голови. При сонячному ударі, насамперед, страждає нервова система.
Часто лікарі дорівнюють сонячний удар до теплового, тому що у них схожі симптоми й прояви, тільки при сонячному ударі наслідки є значно гіршими і необхідно більше часу для відновлення організму.
Отже, сонячний удар є окремим випадком теплового удару. Тепловий удар це більш широке поняття. Тепловий удар найчастіше зустрічається при перегріві, при тривалій роботі в спекотних умовах, приміщенні з поганим кондиціонером, при високій температурі повітря, у закритому приміщенні. Порушенню терморегуляції сприяє активне фізичне навантаження в синтетичному, прогумованому або щільному одязі. Сонячний же удар є безпосереднім результатом впливу сонця.
- Які основні ознаки теплового або сонячного удару?
- Насамперед, це - почервоніння обличчя та шкіри тіла, різка слабкість, холодний піт, розширення зіниць, задишка, сильний головний біль. Часто мають місце й запаморочення, потемніння в очах (у дітей часто супроводжується носовою кровотечею), частий і слабкий пульс і висока температура (до 40 С).
У важких випадках виникають судоми, втрата свідомості, нудота, блювота, шкіра стає холодною, іноді синюшною.
- Для кого особливо небезпечні тепловий і сонячний удари?
- Перегрів гірше переноситься людьми похилого віку. Це відбувається тому, що природня терморегуляція організму вже слабка, а от у дітей тому, що - ще недосконала. У групі ризику також перебувають люди, які страждають хронічними захворюваннями - гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, люди з надлишковою вагою, люди, які вживають алкоголь. З появою в людини перерахованих симптомів, слід надати негайну допомогу.
- Наскільки легко діагностувати тепловий удар?
- Симптоматика теплового удару схожа із симптомами отруєння, тому щоб визначити, що ж з потерпілим трапилося, потрібно згадати, що відбувалося перед виникненням цього стану. Якщо людина перебувала в закритому, погано провітреному приміщенні, швидше за все це - тепловий удар. Якщо людина довго перебувала під палючим сонцем, особливо без головного убору, то найчастіше мова йде про сонячний удар. Симптоми бувають дуже різні: і головний біль, і болі в животі, і помутніння свідомості. Потрібно обов'язково звернутися до лікаря, щоб поставити точний діагноз.
- Що робити при тепловому ударі? Якою має бути перша допомога?
- При перших ознаках теплового удару слід викликати швидку допомогу. До приїзду лікаря потрібно: перемістити потерпілого в тінь або захистити від прямого впливу джерела тепла, під голову покласти валик з одягу, зняти з потерпілого одяг, що стискує його; накрити тіло вологим прохолодним простирадлом; прикладати до чола й під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду, у водійській аптечці є охолодний пакет). Також необхідно забезпечити приплив свіжого повітря, а для цього слід відкрити вікна, розстебнути одяг; одяг із щільної тканини або синтетики краще зовсім зняти; обливати тіло холодною водою (18-20°С), якщо є можливість, то потрібно прийняти прохолодну ванну. А ще потрібно дати прохолодне питво, міцний чай або каву, якщо дозволяє стан потерпілого. У випадку, якщо стан запаморочливий, то слід дати понюхати нашатирного спирту.
Після надання першої допомоги стан хворого оцінить лікар, у більшості випадків рекомендується постільний режим на кілька днів. Потрібно повністю відновитися після теплового або сонячного удару, тому що існує ризик повторення удару.
- Як уникнути теплового удару?
- Слід уникати фізичної активності в занадто спекотливі дні й у години активного сонця з 11.00 до 16.00, слід захищатися від сонця, одягаючи головний убір, або скористатися парасолькою. Необхідно носити одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон, вовна). Не варто перебувати на сонці в період його підвищеної активності, слід пити велику кількість рідини (1,5-2 л на день), пам'ятаючи, що добре вгамовують спрагу - морс, квас і особливо гарячий чай. Ширше відкривайте вікна, використовуйте сміливо вентилятори й кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях. І до всього іншого слід уникати переїдання й уживання алкоголю.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5140 |
|
© Газета Домовик 2012-2023