Як правильно варити пшеницю на кутю. Кулінарні правила та секрети
Кутю традиційно подають напередодні Різдва (6 січня), напередодні Старого Нового року (13 січня) та Хрещення (18 січня). Традиційна різдвяна кутя готується з пшениці, маку, волоських горіхів, родзинок та меду. Предки вважали, чим смачнішою вона буде, тим багатшим буде рік.
Готувати кутю просто, головне — вибрати правильні пшеничні зерна, підготувати їх, а потім лише слідувати крокам обраного рецепту. Головні інгредієнти куті для всих трьох свят – зерно (символ воскреслого життя), мед (символ здоров’я) та мак (символ достатку).
ТОНКОЩІ ПРИГОТУВАННЯ КУТІ З ПШЕНИЦІ
Перш ніж почати варити кутю на Різдво, необхідно з’ясувати кілька нюансів, щоб кінцевий результат не розчарував.
ЯК ВИБРАТИ ПШЕНИЦЮ НА КУТЮ
Пшениця може бути шліфованою та нешліфованою. Шліфовану пшеницю очищають та обробляють на заводі, а нешліфована пшениця — це та, яка може прорости (її ще називають цільною, живою). Вибираючи пшеницю на куті враховуйте той факт, що шліфована готується в рази швидше, та й води на варіння вона вимагатиме менше. Нешліфовану пшеницю найчастіше продають на базарах, у той час як очищену в супермаркетах.
ЧИ ТРЕБА ЗАМОЧУВАТИ ПШЕНИЦЮ
Якщо ви готуєте оброблені зерна пшениці, їх замочувати необов’язково. А от якщо у вас крупа нешліфована, тоді її обов’язково потрібно замочити, інакше зерна варяться дуже довго (до 6 годин). Класти пшеницю у воду необхідно мінімум на дві години.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ВАРИТИ ПШЕНИЧНУ КУТЮ
Шліфована пшениця вариться близько 60-90 хвилин. Варіння нешліфованої пшениці, займе кілька годин (залежно від того, скільки часу ви її замочували).
ЧИ ПОТРІБНО ПРОПАРЮВАТИ СУХОФРУКТИ ДЛЯ КУТІ
Зазвичай, у кутю додають ізюм. Однак для різноманітності смаку можна додати й інші сухофрукти: чорнослив, курагу, цукати, інжир, яблука і т. д. Класти в пшеничну кутю фрукти в сухому вигляді не можна, їх варто розпарювати в окропі, і вже в пропареному вигляді додавати. Мак необхідно також залити водою на 30-40 хвилин.
БАГАТА КУТЯ НА РІЗДВО
Інгредієнти: пшениця — 400 г; мак — 250 г; волоські горіхи — 150 г; родзинки — 150 г; мед — 100 г.
Пшеницю промити та замочити у воді.
Крупу залити водою і варити на слабкому вогні до готовності. Пшениця має стати м’якою, але не розваритися повністю. Якщо необхідно, під час варіння підлити воду.
Мак та родзинки замочити у воді, горіхи порізати.
Змішати пшеницю, мак, горіхи, родзинки, додати мед за смаком і все перемішати.
Подавати кутю холодною.
ЩЕДРА КУТЯ
На Сатрий Новий рік головною стравою також є кутя. Якщо на Різдво готують багату кутю, то на Маланку – щедру.
Головні інгредієнти не змінні – зерно, мед та мак. Проте кожна господиня додає у кутю й інгредієнти, щоб вона була дійсно щедрою. Це може бути молоко, вершки, масло та навіть вино.
За повір’ям, чим більше інгредієнтів у куті, тим багатша родина буде у новому році.
Інгредієнти для куті на молоці: пшениця – 200 г; молоко – 375 г; мед – 25 г; мак – 25 г; сухофрукти – 100 г.
Замочіть зерна пшениці в холодній воді на 3 години.
Після того, як зерно повністю вбере воду, залийте його молоком. Поставте варити до його готовності.
У готову пшеницю додайте мед, мак і улюблені сухофрукти.
ГоЛОДНА КУТЯ
Голодна кутя завершує цикл різдвяно-новорічних свят. Готують її перед Водохрещам у день церковного посту, тому знову варять зерно на воді і, взагалі, голодна кутя складається в більшій мірі з крупи і меду. Але, за бажанням, ви можете додати мак, горіхи чи родзинки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1928 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023