Українська кухня: нам є чим пишатися
Україна по праву може пишатися тим, що задовольнить смак навіть самого претензійного гурмана. Українське застілля описано багатьма класиками літератури - що й говорити, наш народ розуміється на їжі й відрізняється гостинністю. В українській кухні є традиційні страви, завдяки яким її впізнають. А якщо поглибитися в кулінарні традиції, то найдуться такі назви й рецепти, які вас приємно здивують.
Широко поширені на Україні різні каші, вареники з начинкою із сиру, картоплі, тушкованої капусти, а влітку - з ягід. Не менш популярні такі страви, як тушковане м’ясо з картоплею - печеня, українські битки, шпиговані часником і салом, буженина тушкована з капустою й салом, крученики й ін. Значне місце в українській національній кулінарії займають страви з риби: карась, запечений у сметані; рибні крученики; короп, фарширований грибами й гречаною кашею; короп тушкований з цибулею або в сметані; судак, запечений із грибами й раками, і т.д.
Але особливо любимим в багатьох країнах і відомим на увесь світ є знаменитий український борщ. Готують його зі свіжих овочів: капусти, буряка, помідорів і ін., заправляється товченим салом із часником і петрушкою. Комбінація цих продуктів надає борщу дивний аромат і смак. Українських борщів налічується до 30 видів (полтавський, чернігівський, київський, волинський, львівський і ін.).
КЛАСИЧНИЙ БОРЩ
300 г яловичини, 3-4 картоплини, 2 моркви, 1 цибулина, 2 буряка, 500 г капусти, томати або томатна паста за смаком, лавровий лист, перець чорний горошком, сіль, лимонна кислота, зелень - за смаком.
М’ясо промити, помістити в глибоку каструлю, залити водою й поставити на сильний вогонь. Коли закипить, зняти накип і залишити варитися бульйон на повільному вогні. Після додати в нього небагато солі й перцю за смаком й покласти нарізану кубиками картоплю. Окремо підсмажити ріпчасту цибулю і моркву й додати інгредієнти в бульйон. Буряк, нарізаний соломкою, прожарити на рослинній олії, залити невеликою кількістю бульйону, тушкувати до м’якості близько 20 хвилин. Після додати томати. Готовий буряк у томатному соусі покласти в борщ і проварити його близько 5-7 хвилин. Після додати нарізану тонкою соломкою капусту й щіпку лимонної кислоти. За 3-5 хвилин до кінця варіння покласти в борщ пряності, а після того як знімеш із вогню - зелень. Подавати до стола борщ зі сметаною.
ПАМПУШКИ ІЗ ЧАСНИКОМ
Житнє борошно - 450 г, пшеничне борошно - 120 г, олія рослинна - 2 ст. л., вода - 1/2 ст., цукор - 2 ст. л., дріжджі - 30 г, сіль - за смаком.
Дріжджі, цукор, сіль і борошно (1/4 норми) розводять у теплій воді й замішують тісто. Дають йому підійти, потім додають залишок борошна, рослинну олію, добре вимішують і знову дають підійти. Формують булочки вагою по 25 г, дають їм підійти їх у сотейникові й випікають у духовці.
Часник розтирають з сіллю, розводять рослинною олією й кип’яченою водою. Подають пампушки під цим соусом.
КУЛІШ
Менш розповсюдженою, ніж борщ, національною українською стравою є куліш - напівперше-напівдруге. Він прийнятий в основному в східних і південно-східних областях України.
6 картоплин, 0,5 ст. пшона, 150 г сала, 2-3 цибулини, 1 ст. л. зелені петрушки, 1,5-2 л води, 2 ч. л. солі.
У киплячу підсолену воду засипати пшоно, зварити до готовності, додати нарізану дрібними кубиками картоплю, яку варити ще 30 хвилин, потім заправити куліш пересмаженою на салі дрібно нарізаною цибулею, шкварками, що утворювалися при цьому, зеленню петрушки й кип’ятити ще 5 хвилин.
КОТЛЕТИ РИБНІ УКРАЇНСЬКІ
Рибне філе - 1кг, вершкове масло - 150 г, зелень - 100 г, яйце - 2 шт., сухарі - 100 г, соняшникова олія - 150 г, картопля - 1 кг, хліб - 300 г, сіль - за смаком.
Рибне філе нарізати шматочками й відбити. На кожний шматочок покласти вершкове масло й дрібно нарізану зелень, згорнути, надати форму котлети. Кожну котлету вмочити в яйце, запанірувати у сухарях і обсмажити на соняшниковій олії. Подають котлети на скибочках підсмаженого на вершковому маслі хліба, зі смаженою картоплею, свіжими помідорами. Котлети прикрашають зеленню петрушки й кропу.
ДРАНИКИ
12 картоплин, 2 ст. л. борошна (житнього або пшеничного), 0,5 чашки рослинної олії, 2 цибулини, 100 г шпику, 0,5 чашки кисляку, сіль.
Сиру картоплю натерти на дрібній тертці, додати борошно, кисляк (або кефір), посолити й перемішати. Рослинну олія сильно розігріти на сковороді. Столовою ложкою формувати драники й обсмажувати їх на сковороді.
Шпик дрібно нарізати, цибулю дрібно порубати, разом обсмажити до золотавого кольору.
Духовку розігріти до 130°С. Готові драники перекласти салом з цибулею і поставити на 5-10 хвилин у духовку.
Подати з молоком або журавлинним киселем.
ГРЕЧАНІ ГАЛУШКИ
На 2 порції: 250 г гречаного борошна, 1 яйце, 50 г сала, 1 велика цибулина.
Яйце збити із щіпкою солі. Борошно просіяти гіркою, зробити в ній поглиблення, влити в нього 75 мл води й збите яйце.
Замісити тісто, розкотати в шар товщиною 0,5 см, нарізати квадратиками. Варити в киплячій підсоленій воді доки не спливуть, відкинути на друшляк.
Цибулю очистити, нарізати півкільцями, сало нарізати кубиками й розтопити на сковороді. Обсмажити цибулю до прозорості.
Розкласти галушки по тарілках, розподілити зверху підсмажену цибулю і відразу ж подавати.
СОЛОЖЕНИКИ ЯБЛУЧНІ
На 4 порції: 8 яєць, 200 г борошна, 80 г цукру, 400 мл молока, 4 ст. л. рослинної олії, 4 зелених яблука, 80 г вершкового масла, 4 ст. л. меду, 1 ч. л. меленої кориці.
Замісити рідке тісто для млинчиків: збити яйця із цукром, додати молоко й борошно. Ретельно перемішати, щоб не було грудок. Додати рослинну олію. Випекти тонкі млинчики.
Для начинки яблука очистити від шкірки й серцевини, нарізати тонкою соломкою й, помішуючи, обсмажувати у вершковому маслі 2-3 хв. Додати мед і корицю, перемішати. Зняти з вогню й викласти в друшляк. Остудити, сік зберегти.
Млинчики розрізати на чотири частини, на середину кожної покласти яблучний фарш, згорнути рулетиками й подавати, поливши соком від начинки.
САЛО ІЗ ЧАСНИКОМ
0,5 кг сала, 2 часточки часнику, чорний перець і сіль за смаком, спеції - за смаком.
Сало пропустити через м’ясорубку. Часник видавити через прес. Перемішати сало із часником, додати сіль, перець і спеції, перекласти в закритий посуд і відправити в холодильник. Така легка закуска готується швидко, а зберігатися в холодильнику може довго.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2662 |
|
© Газета Домовик 2012-2023