Готуємо смачний і корисний домашній сир
Греки вважали, що робити сири людей навчила богиня Артеміда, покровителька тварин і полювання. Прадавні римляни не тільки цілком справедливо вважали, що сир благополучно впливає на травлення, але й використовували його як протиотруту при отруєннях.
Пройшли століття, змінилася техніка й технологія сироваріння, але основні властивості сиру змінилися мало. Роблять його з молока, усі складові частини якого, за невеликим винятком, переходять у сир, причому в концентрованому виді. Сир містить у великій кількості такі необхідні для життя речовини, як білки й жири, мінеральні солі, вітаміни, мікроелементи. Білки й жири сиру засвоюються легко та швидко, а мінеральних солей, зокрема кальцієвих, таких необхідних людині, у ньому більше, чим у будь-якому іншому продукті повсякденного вживання. Медики радять на день з'їдати близько 20 г цього продукту.
До складу сирних білків входить широкий спектр амінокислот, необхідних для утворення здорових клітин. В 70 г деяких видів сирів міститься стільки ж протеїну, скільки в 100 г м'яса, 100 г риби й 2 яйцях.
Сир - це джерело вітамінів A, B2, B12, D. У ньому містяться у великих кількостях кальцій, фосфор, цинк. Кількість кальцію в 500 г сиру порівнянна з кількістю кальцію в 4,5 літри молока. У сирах практично немає лактози, але при цьому зберігаються корисні речовини з молока, що особливо добре для людей, які погано реагують на лактозу. Його особливо рекомендують при підвищеній потребі організму в білках і енергії. Сир необхідний спортсменам, матерям, що годують, людям, котрі займаються важкою фізичною працею.
ДОМАШНЯ МОЦАРЕЛА
1 л молока, 125 г натурального йогурту, 1,5 ч. л. солі, 1 ст. л. оцтової есенції (25%).
Молоко із сіллю нагріти, але не доводити до кипіння. Додати йогурт, перемішати, додати оцет, добре перемішати і прибрати з плити.
Друшляк застелити чистою марлею згорнутою приблизно в 4 шари, вилити туди зсіле молоко (сироватку не виливати!), добре віджати сир від сироватки.
Формуємо кульку з віджатої маси. І викладаємо її в сироватку, накриваємо рушником і даємо охолонути.
Сир у чашці із сироваткою ставимо на 24 години в холодильник, потім сироватку злити. Зберігати в закритому пластиковому посуді.
ДОМАШНІЙ СИР
1 л молока, 1 ст. л. крупної солі, 200 мл сметани, 3 яйця.
У молоко покласти сіль і все це закип'ятити.
Сметану збити з яйцями (просто рівномірно з'єднати) і тонкою цівкою влити в кипляче молоко. Варити, помішуючи, 3-4 хвилини.
Коли утворяться великі пластівці, додати порізаний кріп. А потім сир треба процідити через сито або марлю. Віджати, поставити на ніч вантаж і прибрати в холодильник.
У результаті виходить сир, що за смаком нагадує сулугуні або бринзу. Можна робити із кропом, кинзою, волоськими горіхами, оливками, паприкою.
ДОМАШНІЙ СИР ІЗ ЗЕЛЕННЮ І КМИНОМ.
1 л кефіру, 1 л молока, 6 яєць, 4 ч. л. солі (або за смаком), 1/3 ч. л. червоного гострого перцю, щіпка кмину, 1 зубок часнику, невеликий пучок різної зелені: кріп, кинза, зелена цибуля.
У каструлю вилити молоко й кефір, поставити на плиту. Не доводячи до кипіння, влити тонкою цівкою у гарячу молочно-кефірну суміш злегка збиті із сіллю яйця. Довести до кипіння й варити цю суміш, помішуючи, на невеликому вогні кілька хвилин до моменту відділення сироватки.
Зняти з вогню, дати охолонути 1-2 хвилини й додати дрібно здрібнену зелень і червоний перець, видавити зубок часнику. Вилити масу в друшляк, застелений марлею, складеною у 2 шари. Вирівняти сирну масу ложкою.
Закрутити марлю вузлом, дати стекти сироватці. Потім марлю розкрутити, кругляшок сиру, що утворився, прикрити краєм марлі, зверху укласти блюдце й поставити на блюдце який-небудь гніт.
Прибрати в холодильник на кілька годин.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3200 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023