Сирні рецепти
Майже в усіх лікувальних меню, що пропонуються лікарями, одним з перших значиться сир. Але він корисний і здоровим людям будь-якого віку.
Сир являє собою концентрат молочного білка і деяких інших складових частин молока. Важливість білка в нашому житті загальновідома: це той матеріал, з якого будуються всі клітини організму, ферменти, а також імунні тіла, завдяки яким організм знаходить стійкість до захворювань.
Організм людини отримує білки разом з їжею, розщеплює їх до амінокислот і з цих своєрідних «цеглинок» будує молекули нових білків, властиві тільки нашому організму. Для цього йому необхідний набір з 20 амінокислот.
З числа останніх у продуктах харчування найбільш дефіцитні метіонін і триптофан, які відіграють важливу роль у процесах діяльності нервової системи, кровотворних органів і органів травлення. Основним постачальником саме цих амінокислот і служить сир.
Поряд з білками для нормальної життєдіяльності організму необхідні й мінеральні речовини, найважливіші з яких - сполуки кальцію та фосфору. Саме останні складають основу кісткової тканини й зубів. Разом з тим кальцій необхідний для нормальної діяльності серцевого м'яза і центральної нервової системи, а фосфору потребують мозкова і кісткова тканини.
Недавно з'явилися на ринку силіконові форми для випічки оптом, які викликають активний інтерес з боку споживачів тим, що їжа в них не підгорає і не пристає до стінок . Крім того слід відзначити той факт, що для для силіконових форм некритичні серйозні перепади температури.
За кількістю солей кальцію і фосфору, а також і фізіологічно сприятливому співвідношенню їх між собою, сир вигідно виділяється серед інших харчових продуктів: їх у ньому міститься приблизно 0,4%. Варто додати, що насиченість кальцієм робить сир незамінним продуктом при туберкульозі, переломах кісток, захворюваннях кровотворного апарата, рахіті. Сир сприяє виділенню сечі, тому його рекомендують при гіпертонічній хворобі, при захворюваннях серця, при хворобах нирок і т.д. Готування сиру є нескладним й у принципі залишилося таким же, як і багато століть тому.
Сир залежно від способу виробництва буває кислотно-сичуговий, кислотний із цільного та знежиреного молока й ацидофільно-дріжджовий. За вмістом жиру розрізняють сир жирний - 18%, напівжирний - 9% і нежирний. Сир з пастеризованого молока можна безпосередньо вживати в їжу, з не пастеризованого - використовувати для готування продуктів, що піддаються тепловій обробці. У домашніх умовах із сиру можна приготувати масу других і солодких страв, начинок для всіляких борошняних і кондитерських виробів. Крім того, що із сиру можна приготувати сотні страв, які не тільки урізноманітнять щоденне меню, але й послужать непоганою прикрасою для святкового столу, він і сам по собі дуже смачний і живильний.
Сир - продукт швидкопсувний, тому зберігати його необхідно в холодильнику, причому, строк зберігання не повинен перевищувати 2-3 доби. Не слід вживати сир, що втратив свіжість, безпосередньо в їжу. Найкраще з такого сиру приготувати що-небудь смачне.
ЯЙЦЕ З ОСЕЛЕДЦЯ ІЗ СИРОМ
Оселедець - 500 г, сметана - 4 ст. л., сир - 500 г, масло - 150 г, петрушка - зелень, сир (натертий) - за смаком.
Оселедець добре вимочити, очистити від кісток і потім порубати. У розтерте вершкове масло покласти шматочки оселедця, протертий сир, сметану й усе перемішати. Щоб маса була густішою, додати натертого сиру.
Ложкою зробити галушки у формі яєць, обваляти яйця в суміші натертого сиру і дрібно нарізаної зелені та покласти на блюдо. Полити соусом зі сметани з гірчицею або хроном.
Прикрасити зеленню й кружечками помідорів.
ЦЕПЕЛІНАЙ ІЗ СИРНОЮ НАЧИНКОЮ
Картопля - 15 шт., картопля варена - 5 шт., сметана - 1/2 склянки.
Для начинки: сир - 500 г, яйце - 2 шт., цибуля ріпчаста 3 шт., сало свиняче - 150 г.
Сиру картоплю очищають, подрібнюють на тертці й віджимають, варену очищають і протирають. Сиру й варену картоплю з'єднують, солять і перемішують. Отриману масу обробляють на круглі коржі, усередину них кладуть сирний фарш, після чого формують довгасті кульки й відварюють їх у підсоленій воді протягом 20-25 хвилин.
Фарш готують так: сир перемішують з сирими яйцями та дрібно нарізаною цибулею обсмаженою на салі.Подають страву зі свинячими шкварками та підсмаженою цибулею.
РИБА, ЗАПЕЧЕНА В ТВЕРДОМУ СИРІ З СИРОМ І ЗЕЛЕННЮ
Філе однієї або двох риб; 100 г сиру; ложка нежирної сметани; пучок зелені; зубок часнику; 100 г твердого сиру; кілька ложок панірування для риби.
Спочатку підготуємо сирну пасту. Зелень дрібно нарізаємо. Часник продавлюємо через часникодавку або дрібно ріжемо. Далі необхідно ретельно протерти або змішати в блендері сир, сметану, зелень і часник.
Філе риби промити й просушити паперовою серветкою. Потім акуратно намазати приготовленою сирною пастою з обох боків.
Панірувальними сухариками для риби (або звичайними, змішаними зі спеціями) притрушуємо обробну дошку й обвалюємо рибу в намазці з двох боків.
Сир нарізаємо тонкими пластинками й викладемо половину на фольгу, попередньо змазану невеликою кількістю рослинної олії. На сир кладемо рибу в сухарях, а зверху на неї - сир, що залишився.
Фольгу ретельно підкручуємо з усіх боків і будемо запікати рибу в попередньо розігрітій до 200 градусів духовці 25-30 хвилин.
ПУДИНГ ІЗ СИРУ
500 г сиру, 5 яєць, 1 скл. цукру, 2 ст. л. борошна, 1/2 скл. сметани, 1/2 скл. ізюму, 1/2 скл. цукатів, 1/4 ч. л. ваніліну, 1 ст. л. вершкового масла, сіль, 1/2 скл. сухарів.
Для соусу: 3 яйця, 1 скл. цукру, по 1 ч. л. картопляного крохмалю і борошна, 2 скл. молока, цедра 1 лимона.
Сирі жовтки розтерти із цукром добіла, змішати з протертим посоленим сиром, борошном, сметаною, розпареним ізюмом, рубаними цукатами, ваніліном і обережно додати збиті білки. Викласти масу в змазану маслом і посипану сухарями форму й випікати у не занадто гарячій духовці до готовності (поки краї пудингу не почнуть відставати від форми). Полити соусом і подати його окремо.
Для соусу в розтертий з яйцями цукор вмішати крохмаль, борошно і, ретельно перемішуючи, розвести киплячим молоком. Проварити суміш до появи перших пухирців і додати терту цедру лимона.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3484 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023