Баклажани – про колір, світло і тепло

23 вересня 2015

Ми звикли до темно-фіолетових баклажанів, але вони можуть бути й зеленими, і жовтогарячими, у смужку та навіть білими. 

У світі вирощують сорти з плодами, що мають у технічній спілості фіолетове, бузкове зі смугами, темно-зелене з пігментацією, зелене або біле забарвлення. Є сорти, які в біологічній зрілості радують око сірим, жовтогарячим, лимонно-жовтим, буро-жовтогарячим, жовтим, оранжево-червоним, червоно-фіолетовим, коричневим або темно-коричневим забарвленням. 

Забарвлення шкірочки баклажана визначається наявністю в ній солей пігменту дельфінідину. Синій колір забезпечують кальцієві та магнієві солі, а калієва дає пурпурне забарвлення. Співвідношення цих солей і визначає розмаїтість у забарвленні плодів. На молодих плодах, які всі зеленого кольору, поступово з'являються смуги і проявляється характерне сорту забарвлення.

М'якоть баклажанів може бути білою або жовтувато-білою, зеленувато-білою або ясно-зеленою. За консистенцією - щільною або пухкою. На смак м'якоть може бути як гіркою, так і без гіркоти. Гіркуватий присмак плодам надає соланін, і його вміст збільшується в міру дозрівання, досягаючи максимуму в стадії біологічної зрілості, ось чому так важливо вчасно збирати плоди в стадії технічної зрілості.

У сортів з білою м'якоттю соланіну мало або він відсутній зовсім, і тому при готуванні будь-яких страв такі баклажани не вимагають попереднього вимочування. Їх можна вживати в їжу навіть у сирому вигляді в салатах. Ці сорти можна відрізнити за відсутністю біля основи плодів зеленого відтінку, що властивий практично всім сортам, що мають сіро-зелене забарвлення м'якоті та гіркоту.

Характерною рисою баклажана є його досить тривалий вегетаційний період, причому спочатку він росте повільно, зате потім дуже швидко. У найбільш скоростиглих сортів від сходів до початку знімної зрілості проходить від 85 до 100 днів, а до біологічної зрілості - не менше 130 днів. У пізньостиглих сортів через 130-150 днів наступає лише знімна зрілість, а біологічна лише через 160-180 днів.

До тепла баклажани вимогливі більше, ніж такі теплолюбні культури, як томат і перець. Його насіння проростає при температурі не нижче 13°С, оптимальна ж температура, при якій насіння дає сходи на 8-12-й день, складає 20-25°С. Рекомендована температура для швидкого росту та розвитку рослин - 20-30°С. При температурі нижче 15°С баклажан припиняє ріст, а при 13°С та нижче поступово жовтіє й гине.

І цілком закономірно, що баклажан абсолютно не переносить заморозків. Особливо чутливі до холоду молоді сіянці. Тому і вдаються синенькі лише там, де досить багато днів із середньодобовою температурою вище 15°С.

Високими є вимоги баклажана й до вологи, при недоліку якої рослини перестають рости, їхні бутони, квітки та молоді зав'язі починають обпадати, а плоди, що не досягли нормального розміру, стають виродливими.

Не менше, ніж тепло, баклажан любить світло, але... Світловий день для баклажана повинен бути яскравим, але не довгим. День триваліший 12 годин варто штучно укорочувати.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6405 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс