Зима - час гарячих страв

11 грудня 2013

Зима, особливо на самому початку, - поганий час для тих, хто стежить за фігурою. Ми почуваємо себе дискомфортно через холоди та короткий світловий день. Багато людей погано переносять сезонну депресію. Щоб підняти настрій, «заїдають» його багатою вуглеводами їжею, насамперед солодкостями.

У холодну пору року йде перерозподіл енергії, яка витрачається, зменшується кількість енергії, що йде на внутрішні потреби організму, але значно підвищується кількість енергії, котра витрачається організмом на його обігрів. Саме тому змінюється характер уживаної їжі. Менше хочеться салатів, овочів і фруктів (так улюблених нами в теплу пору року), виникає більша потреба у гарячих м'ясних, рибних стравах - жирна їжа дає більше калорій, необхідних організму для обігріву. Чим же побалувати свій організм у морозну пору року?

ГУЛЯШ ІЗ СОСИСКАМИ І ПОТРІЙНОЮ ГІРЧИЦЕЮ

1 ст. л. маслинової олії, 8-12 свинячих сосисок, 1 велика цибулина, тонко порізана, 250 г грибів, 1 зелене яблуко, очищене від шкірки та насіння і порізане маленькими шматочками, 1 лавровий лист, 1 ст. л. свіжої шавлії, 300 мл овочевого або курячого бульйону, 2 ч. л. дижонської гірчиці, 1 ч. л. зернистої гірчиці, 1 ч. л. англійської гірчиці, 140 мл жирних вершків.

Нагріти олію у великій каструлі з товстим дном або глибокій сковороді. Обсмажити сосиски до рум'яної скоринки, потім дістати з форми. Додати цибулю й обсмажити до золотавого кольору. Додати гриби і готувати ще 5 хвилин. Додати яблуко, лавровий лист, шавлію і бульйон.

Довести до кипіння, потім повернути сосиски. Знизити вогонь, накрити кришкою й готувати на середньому вогні 20 хвилин, іноді помішуючи. Шматочки яблука повинні розваритися та злегка загустити бульйон, якщо вони зберегли форму, розімніть їх і перемішайте.

Змішати три гірчиці з вершками, приправити сіллю і перцем. Перелити в гуляш і збільшити вогонь. Зняти кришку і залишити на 5 хвилин, поки соус злегка не загустіє.

Подавати з картопляним пюре або смаженою картоплею та зеленими овочами.

УГОРСЬКИЙ ГУЛЯШ

800 г яловичини, задня частина, 300 г  ріпчастої цибулі, 40 г копченого сала, 20 г солодкої паприки, 1 ч. л. насіння кмину, 500 г картоплі, 600 г моркви, корінь селери, 1 помідор, 1 солодкий перець, 50 г червоного сухого вина, 200 г чипеток, сіль, часник, сметана. Для прикраси: лимон.

М'ясо нарізати кубиками, цибулю порубати. 

Копчене сало обсмажити на сковороді, щоб виступив жир, посмажити в ньому ріпчасту цибулю до золотавої скоринки, додати м'ясо, посолити й обсмажити. Підлити води, накрити кришкою і тушкувати до м'якості на помірному вогні. Викласти м'ясо в каструлю з 1,5 л киплячої води, додати порізані кубиками картоплю, моркву, селеру, зменшити вогонь і варити 30 хвилин. Через 15 хвилин влити червоне вино, через 10 хвилин додати порізаний скибочками помідор, перець і чипетки. Наприкінці додати паприку і кмин, часник. Подавати зі сметаною і кружечком лимона. Замість чипеток можна додати відварені дрібні макарони, або подати їх на гарнір. 

Чипетки: 1 яйце, борошно, вода, сіль. Зробити круте еластичне тісто. Розкотати тонкими канатиками, поділити на невеликі шматочки й обваляти в борошні (щось на зразок галушок).

ГУЛЯШ ПО-ГРУЗИНСЬКИ

М'ясо - 400-500 г, філе, цибуля - 2 шт., пюре - 2-3 ст. л., сіль, перець, 1 ст. л. борошна, 2 солоних огірки, трохи петрушки, 1 зубок часнику, 1/2 скл. червоного вина, 2-3 ст. л. м'ясного бульйону.

М'ясо нарізати невеликими шматками. Обсмажити на сковороді з маслом, додати дрібно нарізану цибулю, поперчити, посолити. Наприкінці посипати борошном і разом обсмажити.

Потім обсмажене м'ясо перекласти в невисоку каструлю, додати пюре, нарізані огірки, зубок часнику, влити вино, бульйон, можна додати й лавровий лист. Накрити кришкою і тушкувати 30-40 хвилин. Перед подачею посипати дрібно нарізаною петрушкою, можна із кропом. Подавати зі звичайним класичним рисом або картоплею, як смаженою, так і вареною.

КАРТОПЛЯНА ЗАПІКАНКА ІЗ СИРОМ 

1 кг картоплі, відварити і зробити пюре, 1 цибулина, дрібно порізати, по 150 г замороженої кукурудзи і горошку (розморозити), 200 г сиру чедер, потерти, 4 смужки бекону, дрібно порізати.

Кращий варіант зимової їжі - усе, із чим потрібно подавати цю страву, це зелений салат. 

Розігріти духовку до 190°С. Покласти картопляне пюре в миску, перемішати з цибулею. Приправити. Додати розморожену кукурудзу, горошок і половину сиру, покласти усе у велику керамічну форму для запікання. Посипати сиром, що залишився, і беконом, запікати 20 хвилин, поки сир не розтане.

ПРЯНА ВІВЧАРСЬКА ЗАПІКАНКА

1 ст. л. рослинної олії, 1 велика цибулина, дрібно порізана, 1 зубок часнику, роздавлений, 2 морквини, дрібно порізані, 1-2 ч. л. насіння зіри (плюс кілька насінин для пюре), 450 г якісного фаршу з баранини, 1/2 ст. л. борошна, 1 ч. л. меленого коріандру, 300 мл бульйону з баранини або овочевого бульйону, жменя замороженого горошку, 700 г картоплі, очищеної та порізаної шматочками, 25 г вершкового масла, 1-2 ч. л. куркуми.

Нагріти олію в сковороді з товстим дном, обсмажити цибулю, часник, моркву та зіру протягом 2-3 хвилин. Додати баранину і перемішати, обсмажити до коричневого кольору. Злити надлишок олії. Додати борошно й коріандр, готувати 1 хвилину. Додати бульйон, довести до кипіння, кип'ятити 1 хвилину, знизити вогонь і готувати 20 хвилин, до готовності м'яса й овочів. Додати горошок за 4 хв. до готовності.

Відварити картоплю протягом 15-20 хвилин. Злити, розім'яти в пюре з маслом, зірою і куркумою, приправити за смаком.

Розігріти гриль до максимальної температури. Перекласти фарш у форму, зверху покрити картопляним пюре і запікати на грилі до рум'яної скоринки.

Але не варто забувати, що взимку, вживаючи більш калорійную їжу, ми інтенсивніше набираємо зайву вагу. І це відбувається не стільки від вживання великої кількості калорійної їжі, скільки від значного зниження рухової активності. Узимку люди менше рухаються, калорійніше харчуються (не говорячи вже про алкоголь), що, безумовно, і приводить до зростання ваги. 

Щоб не набрати зайву вагу в зимовий період, займайтеся спортом. Запишіться в тренажерний зал або на аеробіку. Узимку фізична активність позитивно вплине на ваше здоров'я. Обмеження в харчуванні лише підірве імунітет.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5354 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кулінарія»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс