Як правильно солити їжу під час готування?
Найчастіше господарки солять їжу не замислюючись, «на автоматі». Але для того, щоб смак тієї або іншої страви виявився повною мірою, її потрібно солити у певний час.
Різні продукти мають потребу в різній кількості солі. Приміром, рибі (неважливо - вареній або смаженій) потрібно багато солі, а ось м'ясо потрібно солити дуже помірно, інакше воно стане несмачним, а якщо посолити його не вчасно - то ще й жорстким. Багато господарок уміють правильно солити їжу інтуїтивно, але якщо у вас ще немає «кулінарного чуття», вам можуть допомогти наші поради.
Більшість страв солять наприкінці готування. Справа в тому, що коли ми солимо, ми орієнтуємося на обсяг страви: чим більший обсяг - тим більше солі ми беремо. Але в процесі готування зайва рідина википає, і обсяг страви стає меншим, ніж ми розраховували - у результаті маємо пересіл. А наприкінці готування таких «сюрпризів» не буде. Крім цього, продукти наприкінці готування більш рівномірно поглинають сіль.
Приміром, м'ясний бульйон солять приблизно за півгодини до готовності. А грибний бульйон правильно солити в самому кінці. Деякі продукти (наприклад, бобові - горох, квасоля, сочевиця тощо) солять за п'ять хвилин до зняття з плити, тому що вони дуже довго варяться в солоній воді. Посоливши їх на початку готування, вам доведеться дуже довго чекати, поки вони нарешті будуть готові.
Але в деяких випадках правильно солити їжу на початку варіння. Приміром, якщо ви вирішили зварити макарони, вермішель, вареники, пельмені або будь-які інші борошняні вироби, то воду потрібно посолити на самому початку. Те ж стосується і готування вареної риби, юшки або овочевого бульйону: спочатку солимо воду, а вже потім кладемо рибу або овочі. Деякі господарки, однак, вважають, що правильно солити рибний бульйон через п'ять хвилин після того, як з нього зняли піну.
Якщо ви готуєте пиріг або пиріжки із солоними начинками або фаршировані овочі, то правильно солити начинку або фарш удвічі сильніше, чим якби ви готували, приміром, фарш для котлет. При готуванні частина солі всотається в прісне тісто або овочі, які ви збираєтеся фарширувати, частина розчиниться у воді, у якій ви будете тушкувати овочі, і страва вийде в міру солоною.
М'ясо потрібно солити дуже помірно - у ньому і так уже містяться різні солі. Якщо ви не любитель солоних страв, м'ясо можна не солити взагалі - достатньо додати до нього які-небудь пряності, які підкреслять смак страви. Але якщо ви все-таки не можете обійтися без солі, пам'ятайте, що пересіл здатний геть-чисто зіпсувати м'ясну страву. У цьому випадку краще недосолити і посолити м'ясо вже в тарілці.
М'ясо зазвичай солять відразу перед тим, як смажити, або в самому процесі смаження, перевертаючи шматок. Печінку смажать несолоною, інакше вона виходить занадто жорсткою.
Рибу ж (хоч варену, хоч смажену, хоч тушковану), навпаки, потрібно солити рясно. Якщо ви збираєтеся смажити рибу, то її потрібно посолити за 10-15 хвилин до готування, тоді в процесі смаження вона не буде розвалюватися.
Овочі займають проміжне положення між рибою та м'ясом: їх солять сильніше, ніж м'ясо, але слабкіше, ніж рибу. Гриби солять трохи крутіше, ніж овочі. Овочі та гриби дуже важко правильно солити: найменший пересіл може повністю зіпсувати страву, а усунути його практично неможливо.
Як правильно солити картоплю? Це залежить від того, яким способом ви її готуєте. Якщо ви варите очищену картоплю, її потрібно посолити відразу після закипання води, у якій вона вариться. Картоплю в мундирі солять на самому початку варіння (якщо солять взагалі). А ось смажену картоплю солять у самому кінці, тоді вона виходить хрусткою і рум'яною.
Як бачите, правильно солити їжу - це ціле мистецтво. При готуванні потрібно спиратися не тільки на рекомендації для тих або інших продуктів, але й на традиції тієї або іншої кухні світу, власний смак і навіть інтуїцію. Пам'ятайте: краще недосолити страву, чим пересолити, тому що пересіл буває дуже важко виправити.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5962 |
|
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023