Усе, що потрібно знати про чай

17 липня 2013

Як вибрати чай? Які корисні властивості чаїв і які сорти чаю підходять при підвищеному тиску, а які допомагають худнути? Чому не варто пити чаї з молоком, як англійці? Де купувати чай, щоб не проколотися з якістю? Говорять експерти.

Тегуаньінь - найзнаменитіший китайський улун (бірюзовий чай). В Україні коштує 80 грн. за 50 г.
Тегуаньінь - найзнаменитіший китайський улун (бірюзовий чай). В Україні коштує 80 грн. за 50 г.

ЯК ОДЕРЖУЮТЬ ЧАЙ

Чай - це напій з листя чайного куща і тільки його. Про чорний і зелений чай знають усі. Але є ще червоні чаї, білий, жовтий, улун, пуер... Ці дивні слова прийшли до нас з Китаю - країни, котрій чайні майстри рішуче віддають перевагу. Мало хто знає також, що чай різних кольорів одержують часом з того самого куща - питання в обробці.

Звичний нам чай - чорний байховий. Це чаїнки, отримані з бруньок та верхнього листя. Спочатку їх зав'ялюють - щоб листя стало еластичним, а його сік більше в'язким. Потім скручують - щоб виділився сік і почалася його ферментація, тобто бродіння й окислювання чайного соку. Цей процес може йти від 45 хвилин до декількох годин. Чим коротша ферментація, тим легшим буде смак напою, тоншим аромат і світлішим настій. Щоб зупинити ферментацію, чаї швидко висушують при високій температурі, залишивши вологи не більше 5%.

СОРТИ ЧАЮ

Те, що у нас називається чорним чаєм, у Китаї вважають червоним. А чорний для них - це пуер, сильно ферментований чай, який отримують, сполучаючи пропарювання й ферментацію. Це єдиний вид чаю, якому вік іде на користь як вину: змінюється на краще його смак і аромат. За 100 г хунаньського пуеру 80-літньої витримки в Москві просять від 98 тисяч рублів (майже 25 тис. гривень).

Зелений чай не зав'ялюють і не ферментують - чайне листя тільки пропарюють гарячою парою, підсушують, потім скручують і сушать остаточно.

Ще китайці придумали унікальний бірюзовий чай - оолонг, або улун. Він готується складніше інших. Після підв’ялювання чайне листя струшують, перерозподіляючи вологу, прогрівають, прожарюють і скручують. Потім цей цикл повторюють. Південні улуни ближче до зелених чаїв, а північні - до червоного. Також у Китаї розрізняють білий неферментований чай - його смак ніжніший та м'якший зеленого. І жовтий чай - готується майже як зелений, але перед сушінням томиться в закритому обсязі. Це один з найдорожчих сортів чаю, настільки унікальний, що один час його навіть забороняли вивозити з країни.

СТРОК ПРИДАТНОСТІ ЧАЮ

Зелені сорти зазвичай збирають навесні, червоні - влітку, а більшість улунів - восени. «Зелений чай - чим свіжіший, тим краще, - говорить Вадим Шовкопряд, чайний майстер співтовариства Yogastan. - Червоний і улуни гарні два-три роки, а пуери можуть бути й 30-літніми».

Строк придатності встановлюється з моменту фасування, а не вироблення. Але не варто побоюватися, що чай роками лежить на складах, перш ніж потрапити в пачку. «Довго зберігати чай невигідно, його закуповують на сезон і відразу фасують, - розповідає Ліана Купалба, начальник лабораторії Московської чайної фабрики. - До того ж якісно вироблені чаї можуть зберігатися набагато довше зазначеного строку, не втрачаючи смаку й аромату».

ЯКІСТЬ ЧАЮ

Цілий лист або різаний, дрібний або великий - це не показник якості чаю. «Цейлонський високогірний чай - дрібний і слабко скручений, але він надзвичайно ароматний, - наводить приклад Ліана Купалба. - Кенійський чай, гранульований з дрібного листя, смачніше їх же крупнолистових чаїв». Ціна, на жаль, теж далеко не завжди відповідає якості.

Титестери радять орієнтуватися за трьома головними ознаками. Чаїнки в пачці повинні бути однорідними, скрученими. Чаїнки після заварювання - м'якими й одного кольору. Настій - прозорим.

А ось квіткові пелюстки й шматочки фруктів - привід насторожитися. «Для ароматизації зазвичай беруть чайну сировину невисокої якості, - попереджає Вадим Шовкопряд. - Я особисто проти будь-яких добавок. Смак гарного чаю не має потреби в поліпшенні».

ЧАЙНА АБЕТКА

Чай краще купувати на вагу в спеціалізованих магазинах, де господарі ручаються за його якість. Але можна й у супермаркетах, якщо запам'ятати, що означають кілька абревіатур на імпортному чаї та уважно розглянути упаковку. ОР - молоде цільне листя. B (broken) - вказівка на те, що лист різаний (на якість це не впливає). Позначення трохи відрізняються для індійського і цейлонського чаїв. ВОР - різаний індійський чай і крупний цейлонський. Той же крупний з Індії - просто ОР. Літери Т (типсовий), G (golden) і F (flowery) на початку абревіатури ставлять, якщо в чай додані бруньки. Це безсумнівні ознаки високого сорту. Але F наприкінці абревіатури означає дрібну фракцію чайного листа (fannings) - те, що йде в чайні пакетики.

На цейлонському чаї повинна бути печатка з левом і позначка Packed in Sri-Lanka, а на індійському - малюнок дівчини з кошиком чаю і назва фірми-виробника. На пачці китайського чаю повинно бути тільки «Національна експортно-імпортна компанія чаю».

ВЛАСТИВОСТІ ЧАЮ

Яких тільки чудодійних властивостей не приписують чаю: він і зуби від карієсу захищає, і серце зміцнює, і сприяє схудненню.

Дієтолог Катерина Бєлова, головний лікар Центру персональної дієтології «Палітра Харчування», вважає, що чай корисний, але й не необразливий. «У чаї багато антиоксидантів, тому ми, безумовно, рекомендуємо його, - говорить вона. - Але не більше 3 чашок на день. Як і кава, він містить кофеїн, що тонізує й збезводнює організм. У спеку мінералка допомагає краще».

Чай часто використовують при застуді, головному болі, але доктор Бєлова пояснила, що чай приносить лише тимчасове полегшення: «З лимоном при застуді він корисний не більше чим будь-яке кисле тепле питво. При головному болі він виручить, якщо хворобливі відчуття викликані низьким тиском, а дубильні речовини дійсно мають в'язку та антибактеріальну дію. Але це лише підручний засіб, що не замінює лікування».

На чай як засіб схуднення дивляться по-різному. «Зелений чай поліпшує перетравлення й прискорює метаболізм, а чорний придушує апетит, збільшує рухову активність і спалює калорії», - вважає Вадим Шовкопряд. «Чай прискорює обмін речовин на мілівідсотки, - заперечує Катерина Бєлова. - Неможливо схуднути без дієти, попиваючи чайок і не змінюючи звичного харчування. Будь-які обіцянки схуднення на пачці з чаєм - це рекламний виверт».

Несподіване відкриття зробили німецькі кардіологи з медичного центру при Університеті Берліна. За допомогою ультразвуку вони зафіксували: чорний чай розширює судини й поліпшує кровообіг, але якщо додати в нього молоко - ефект зникає. Швидше за все, справа в казеїні: цей молочний білок придушує дію катехіну - речовини, що міститься в чаї та розширює судини. Якщо чай без молока для вас не чай, дослідники радять замінити коров'яче молоко мигдальним або соєвим - у ньому казеїну немає.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5635 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс