Цариця осені - хризантема

6 листопада 2013

Літні квіти зів'яли, поступившись місцем трохи меланхолічній красі хризантем. У цій квітці відчувається якась загадка - немов хризантема, котру часто йменують останньою квіткою року, знає якусь важливу таємницю життя і, не в змозі розповісти про неї людям, прагне хоча б своїм цвітінням продовжити літо, що минає.  

Китайська крупноквіткова хризантема
Китайська крупноквіткова хризантема

Пізніх квітучих рослин у саду небагато, тому хризантема зі своїм ажурним листям і різноманіттям забарвлення квітів чудово виглядає на клумбах, рабатках, у бордюрах, добре почуває себе в контейнерних посадках і горщиках. Хризантеми, особливо у сполученні з гармонійними за кольором, фактурою і розміром декоративними рослинами, ідеально підходять для квітника ландшафтного стилю. 

Для вирощування в наших садах досвідчені квіткарі рекомендують віддавати перевагу фінським, німецьким, англійським, голландським і місцевим сортам; французькі та китайські краще використовувати на півдні.

Серед культурних сортів хризантем найбільш популярними групами є індійські, або осінні, що походять від виду Dendran-thema Indicum; китайські, або крупноквіткові (форми D. morifolia) і так звані корейські, або дрібноквіткові, - сорти гібридного походження, найбільш підходящі для нашого клімату.

Корейські хризантеми в культурі - найпростіші, їм не потрібно спеціального формування. Розсаду висаджують у двадцятих числах травня на відстані 40-50 см одну від іншої. Ґрунт навколо рослин необхідно добре ущільнювати, у противному випадку можна отримати сильний ріст пагонів і слабке цвітіння. У перші дні після посадки необхідний рясний полив.

Гібридні хризантеми діляться на дрібноквіткові і крупноквіткові. При формуванні дрібноквіткових хризантем за допомогою прищіпки пагонів намагаються отримати добре розвинену крону з великою кількістю пагонів і суцвіть. Для цього у молодих рослин прищипують верхівку пагона над 4-5-м листком. Із бруньок, що залишилися, з'являються 2-4 пагони, які також прищипують над 7-8-м листком. У результаті виходить рослина з гарною кроною, вона дає 20-40 суцвіть і більше. Цей вид хризантем можна сформувати в штамбовій формі. Для цього головний пагін вирощують до необхідної висоти, прищипують верхівку і видаляють всі бічні пагони, залишаючи зверху лише 2-4, прищіпку яких повторюють 2-3 рази до одержання добре розвиненої крони.

Крупноквіткові хризантеми прищипують на висоті 10-15 см, видаляючи верхівковий бутон, тому що центральний пагін, як правило, дає погано сформоване та дрібне суцвіття. З пагонів, що утворилися, залишають 1-3, у яких видаляють всі бічні пагони та бутони, крім верхівкового.

ВИРОЩУВАННЯ ХРИЗАНТЕМ

Хризантема - дуже вимоглива рослина. Для нормального росту, розвитку та максимальної декоративності їй потрібне тепле, добре освітлене місце (як мінімум, п'ять годин сонця на день). Хризантеми зовсім не переносять замочування і погано ростуть у тіні. Ґрунт повинен бути пухким, вологопроникним, багатим органічними речовинами, слабокислим. Щоб підготувати такий ґрунт, варто удобрити його компостом і сухим коров’яком. На занадто перевантаженому добривами ґрунтові рослини бурхливо розростаються на шкоду цвітінню. Крім того, для хризантем є життєво необхідним добре дренований ґрунт: зайва вогкість шкідливо позначається на зимівлі рослин. 

Щоб поліпшити дренаж ґрунту, додайте у нього кілька відер крупного піску. Краще саджати хризантеми на високі клумби, щоб уникнути застою води. 

Посадковий матеріал хризантем купують зазвичай у вигляді вкорінених живців. Живці висаджують у відкритий ґрунт у другій половині травня, а краще наприкінці травня - початку червня, коли вже немає загрози заморозків. Посадку виконують за сортами, відзначаючи їх попередньо заготовленими етикетками. Краще саджати садові хризантеми навесні, чим восени. Схема посадки для зрізувальних сортів - 30х30 см, а для сортів, що мають розкидисті кущі, потрібно збільшити цю відстань на 10 см. Саджають і пересаджують рослини із грудкою землі, не струшуючи її з коренів. Розсаду тримають у пластикових стаканчиках або поліетиленових мішках (якщо це великі кущі із грудкою землі). 

Не саджайте кущі у квітучому стані в жовтні. Така посадка напевно приведе до загибелі рослин. Якщо ви купили посадковий матеріал, наприкінці вересня - жовтні, краще його не залишати у відкритому ґрунті. Для зимівлі цих рослин підійде сухий підвал - вогкості в зимовий період садові хризантеми не виносять.

Хризантеми ростуть дуже швидко. За короткий період з маленького непоказного живця виходить досить потужний кущ, що встигає рясно розквітнути і восени закінчити вегетацію, тому хризантемам необхідні часті підживлення. Перше підживлення проводиться азотними добривами відразу ж, як тільки живці приживуться і рушать у ріст. Наступне – через 10-15 днів, коров’яком або пташиним послідом. У період бутонізації бажано підживити фосфорно-калійними добривами. 

У багатьох хризантем майже відразу після посадки починають з'являтися бутони. Їх обривають, щоб дати можливість маленькому і тендітному кущику набратися сили. Прищіпку необхідно виконувати протягом усього червня. Вона допоможе рослині краще сформувати кущ і буде сприяти більш рясному цвітінню. При цьому необхідно враховувати, що інтервал між останньою прищіпкою і початком цвітіння дорівнює приблизно 30 дням. 

На одному місці без пересадження хризантеми можуть існувати не більше 2-3 років. Винятково засухостійкі. У перший місяць після посадки ґрунт бажано частіше рихлити, тому що в цей період іде дуже інтенсивне наростання кореневої системи, і що особливо важливо - підземних пагонів, за рахунок яких формується весь кущ. Потім розпушування потрібно припинити, щоб не ушкодити молоді пагони, що відростають. 

Хризантеми обов'язково мульчують. Мульча перешкодить збудникам грибкових захворювань, що живуть у ґрунті, потрапити на рослину із бризами під час поливів і дощів. Особливо гарні для цієї мети соснові голки, які, до всього іншого ще й запобігають ріст бур'янів. Для мульчування хризантем також годяться здрібнена соснова кора і вівсяна солома.

Масове цвітіння хризантем доводиться на кінець серпня - вересень. Але у деяких сортів строки можуть бути більш ранніми або більш пізніми. 

Наприклад, першими починають квітувати майже всі низькорослі, бордюрні хризантеми. А останніми наприкінці вересня - початку жовтня – більш потужні, високорослі сорти.

Після перших осінніх морозів, коли вся зелень вже пожухне, хризантеми, що залишилися в ґрунті, необхідно обрізати. Обрізка може бути високою (у цьому випадку залишки старих пагонів доведеться видаляти навесні) або низькою, під самий корінь. При настанні стійкої морозної погоди кущі вкривають лапником. Якщо його немає, можна закидати рослини будь-якими зрізаними гілками, а поверх них - листям. Однак укриття не повинно бути занадто щільним і важким. Перед укриттям варто виконати підгортання кущів ґрунтом або провапнованим до нейтральної реакції торфом у суміші з піском. Після зими, як тільки хризантеми почнуть відростати, необхідно видалити всі торішні залишки стебел, а центрального відмерлого пагона бажано позбутися, тому що ріст його не відновлюється. Розростання куща відбувається за рахунок підземних бічних пагонів. Раз на три роки кущ необхідно ділити. 

Теплолюбні махрові крупноквіткові пізні сорти, що йдуть на зріз, на зиму варто викопувати і зберігати в холодному приміщенні, краще світлому. Температуру в цьому приміщенні варто підтримувати на рівні 2- 6°С, а відносну вологість не вище 80%.

Дотримуючись усіх цих не занадто складних рекомендацій, ви можете з кінця літа до пізньої осені насолоджуватися розкішним цвітінням хризантем, які, безсумнівно, додадуть вашому саду в цей період особливого осіннього зачарування.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 12233 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс