Щоб фільтр не засмітився. Як не допустити проблем із нирками
Думаєте, якщо нирки не в порядку, це відразу буде очевидно? Зовсім необов’язково. Та й симптоми, якщо такі з’являться, найчастіше занадто різноманітні, щоб запідозрити щось конкретне. Про те, як захистити нирки й зберегти їх здоровими, розповідають лікарі-нефрологи.
Те, що мати-природа видала нам нирок відразу в подвійному розмірі, - кращий доказ того, наскільки важливі вони для нашого здоров’я. Адже це фільтр організму, а забруднень із навколишнього середовища з кожним днем прибуває усе більше.
Порушення в роботі нирок спричиняють погіршення з боку всіх інших органів і систем. Саме тому симптомів, які можуть виникати при ниркових захворюваннях, дуже багато, а специфічних, навпаки, майже немає. Так що не варто заспокоювати себе тим, що якщо немає болю в попереку, різі й прискореного сечовипускання, крові в сечі, то із нирками все в порядку. Адже серед симптомів можуть бути ознаки, зовсім не пов’язані із сечостатевим трактом. Наприклад, це можуть бути сверблячка й сухість шкіри, підвищена втома, головний біль, різке підвищення артеріального тиску, неприємний запах з рота й присмак металу на язиці, набряки ніг, припухлість вік і багато чого іншого. Але часто й нічого з перерахованого немає, хоча хвороба прогресує - недарма нирки вважають «німим» органом.
Тому найчастіше справжній діагноз виставляється з великим запізненням, і той стає для пацієнтів громом серед ясного неба. Як показують дослідження, явні ознаки порушень роботи нирок з’являються лише тоді, коли їхня функція втрачена вже на 70%. У цьому випадку лікування вже буде дуже складне. Тому так важливо регулярно проводити лабораторний контроль роботи нирок.
НЕПРОСТА ДІАГНОСТИКА
Загальний аналіз сечі для діагностики функції нирок не показовий. Щоб бути спокійними за їхню роботу, необхідно щорічно, а краще двічі в рік перевіряти на рівень креатиніна не тільки мочу, але й кров. Однак нормальний рівень креатиніна, на жаль, теж ще не привід видихнути з полегшенням, адже виражені зміни в цьому показнику відбуваються, лише коли більшість нефронів (клітин, з яких складаються нирки) уже уражена. Так що сам цей аналіз лише база для подальших обчислень. На його основі підраховують найбільш важливі показники:
- ШКФ (швидкість клубочкової фільтрації), по якій можна виявити навіть незначні порушення функції нирок ще при нормальному рівні креатиніну;
- рівень цистатина С (визначення концентрації низькомолекулярного білка).
Але краще провести комплексну програму по діагностиці захворювань нирок, яку зараз пропонують різні лабораторії.
ІНФЕКЦІЇ Й НЕ ТІЛЬКИ
Причин хвороб нирок безліч, але фундаментом для багатьох служить інфекція сечовивідних шляхів, на тлі якої розбудовується запалення, спочатку в сечовому міхурі, а потім і вище. Тому, наприклад, звичайний мікробний цистит, до якого багато жінок ставляться легковажно, нерідко переходить у хронічний, а той потім приводить до пієлонефриту. Відповідно, дуже важливо не запускати цистит, вчасно його лікувати. А краще - не допускати. Тобто уникати переохолодження, безконтрольного прийому ліків і всього того, що послабляє імунний захист організму.
Гломерулонефрит, автоімунні ураження й ряд інших захворювань, при яких може розбудовуватися ниркова недостатність, з інфекціями не пов’язані. Причинами хвороб нирок можуть стати генетичні фактори, травми, високий артеріальний тиск, цукровий діабет, пухлини, похилий вік. Також нирки можуть уражатися різними токсинами (ліки, отрути, алкоголь, харчові токсини, професійні шкідливості). Порушувати роботу цих органів може обструкція сечовивідних шляхів.
ПРОФІЛАКТИКА - ЦЕ ПРОСТО!
Профілактика захворювань нирок ефективна й при цьому доступна. Нічого особливого, крім дотримання правил здорового способу життя, не потрібно. Необхідно лише:
- уникати переохолодження (одягатися по погоді, не ходити в промоклому взутті, не перебувати довго в мокрому купальнику);
- вчасно й правильно лікувати будь-які інфекції (від циститу до ангіни й карієсу), а краще вчасно вакцинуватися від них (зокрема, звичайно, від COVID);
- уникати паління й алкоголю, особливо пива;
- бути фізично активними (гіподинамія погіршує циркуляцію крові й приводить до застійних явища в області таза);
- висипатися (порушення сну приводять до зниження імунітету);
- не відкладати похід у туалет, терплячи до останнього. Зайва сеча ушкоджує клубочково-канальцеву систему нирок;
- не займатися самолікуванням. Вживати потрібно тільки ті ліки, що призначив лікар. З особливою обережністю потрібно ставитися до прийому препаратів, що знеболюють, противірусних та антибіотиків;
- не допускати набору зайвої ваги;
- контролювати артеріальний тиск;
- дотримуватися дієти:
- обмежувати кількість білка, що провокує утворення каменів у нирках (тим більше уникати білкових дієт, типу «кремлівської»), але в той же час для нирок небезпечні й безбілкові дієти (вегетаріанство);
- намагатися як можна рідше вживати солоні, гострі й мариновані продукти;
- не переїдати;
- пити не менш 1,5 л чистої води, при цьому обмежуючи споживання міцного чаю й кави, які мають збезводнювальний ефект;
- налягати на свіжі ягоди, фрукти й городину - джерела вітамінів і клітковини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2822 |
|
© Газета Домовик 2012-2023