Осіння алергія і як з нею боротися
Настання осені, для якої характерна свіжа прохолода і прілий запах опалого листя, пов’язано і з загостренням сезонної алергії. Кашель, чхання, сльозяться очі - стан добре знайомий алергікам, незважаючи на те, що осінні алергени відрізняються від весняних і літніх. У чому ж причини цих проблем і як протистояти їм? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-алерголога Федора Сергійовича ШВЕЦЯ.
- Головними збудниками осінньої алергії залишаються рослини, що розмножуються та їх пилок який міститься в повітрі. Коли пилок потрапляє в організм, імунітет починає чинити опір і виробляє речовини, які борються з бактеріями, вірусами та іншими організмами, котрі викликають хвороби. Внаслідок нападу алергенів в організмі утворюється гістамін - причина нежиті, кашлю, свербіння, сльозоточивості і темних кіл під очима.
Найбільш поширений алерген осені - амброзія, її пилок переноситься по повітрю на сотні кілометрів і може заподіяти багато страждань. При схильності до алергії на амброзію у людей буває синдром оральної алергії (печіння у горлі і в роті), а також на деякі фрукти й овочі (банани, огірки, дині).
Ще один алерген, який живе у приміщенні, - пиловий кліщ. Пік розмноження цих мікроскопічних павукоподібних комах припадає на літні та осінні місяці. Для них комфортними є волога, тепло і початок опалювального сезону. Потрапляючи у носові ходи, вони ускладнюють дихання, викликають нежить і чхання.
Харчова алергія приносить справжні страждання людям: кропив’янка, коліки, нудота, блювота, діарея і кашель. У важких випадках (анафілаксія) проявляється набряком губ, язика і гортані, що може ускладнювати дихання.
- Як встановлюється діагноз?
- Діагностика осінньої алергії проходить аналогічно виявленню інших видів сезонних алергічних реакцій. Ця певна схема полягає в наступних етапах: спочатку лікар-алерголог збирає детальний анамнез, розпитує про симптоми, потім проводиться лабораторне дослідження крові і робляться шкірні проби на визначення конкретних алергенів.
Аналіз крові носить назву радіоалергосорбентний тест (РАСТ). Він допомагає виявити загальну кількість антитіл до певних алергенів, що містяться в крові, а також може використовуватися і для виявлення джерел харчової алергії.
Шкірна проба проводиться методом нанесення подряпини на шкіру з невеликою кількістю алергену або його підшкірним введенням. Якщо присутня алергія на певні речовини, то в області введення з’являються почервоніння і свербіж. Дана реакція означає, що організм виробляє антитіла на певний алерген.
- Чим же лікувати алергію?
- Перш ніж купувати аптечні препарати для зняття алергічних симптомів без рецепта, обов’язково проконсультуйтеся із лікарем. Він, як ніхто інший, знає про можливі небажані реакції вашого організму, і підкаже, як і чим саме краще лікуватися.
Позбутися від симптомів сезонної алергії допоможе широкий діапазон протиалергенних аптечних препаратів.
Так назальні аерозолі-кортикостероїди (Назонекс) впораються із запаленням у носі. Антигістаміни (Аллегра, Кларитин, Зіртек) борються з нежиттю і свербінням, блокуючи дію гістаміну. Протинабрякові препарати (Афрін) виводять слиз з носових проходів і знімають закладеність і набряклість. Комбіновані препарати, поєднують дію антигістамінних препаратів та протинабрякових засобів. Очні антигістамінні краплі (Лекролін, Опатанол, Азеластин) також нівелюють активність гістаміну.
- Чи можливі побічні дії ліків?
- Дійсно, деякі антигістамінні препарати мають побічні ефекти, наприклад, можуть стати причиною сонливості, тому обережність не завадить. Важливо пам’ятати, що прийом окремих препаратів рекомендований лише протягом декількох днів, тож уважно читайте етикетку на упаковці й анотацію-вкладиш.
Протинабрякові засоби можуть підвищити артеріальний тиск, тому їх не рекомендують людям, котрі мають проблеми з артеріальним тиском або страждають на глаукому. Вони є винуватцями безсоння, дратівливості, ускладнюють сечовипускання.
Стероїдам властиві численні потенційні побічні ефекти, особливо при пероральному систематичному прийомі протягом тривалого часу. Побічні ефекти стероїдів з коротким терміном застосування це: збільшення ваги, затримка рідини, підвищення артеріального тиску, пригнічення росту, діабет, очна катаракта, остеопороз, м’язова слабкість.
- Сьогодні все частіше доводиться чути про такий метод лікування як специфічна імунотерапія. Про що це?
- Це один з методів лікування алергії, який ще називають алерготерапією. Недоліками стандартного лікування хвороби (антигістамінні препарати, стероїдні гормони) є постійне застосування ліків, які здатні лише зменшити ознаки захворювання. У той час як алерготерапія має низку переваг.
Так вона попереджає збільшення списку алергенів. Допомагає позбавити хворого на більш тривалий період від алергії. Після курсової терапії (бажано півроку) знижується потреба в лікарських препаратах. Метод допомагає позбутися від хвороби або зменшити симптоми алергії.
Алерготерапія - це ін’єкційний курс. Спеціаліст-алерголог регулярно вводить невелику кількість лікувального алергену, поступово збільшуючи його дозування. Таким чином, стимулюється імунна система і з часом виробляється стійкість до алергенів.
- А що слід робити для профілактики алергії?
- Щоб полегшити симптоми осінньої алергії, фахівці рекомендують дотримуватися нескладних правил. У період активного запилення (з 22.00 до 03.00) краще не виходити на вулицю і залишатися вдома із закритими вікнами і дверима, щоб уникнути контакту з можливими алергенами.
Перед початком опалювального сезону бажано (у квартирі, приватному будинку особливо) ретельно прочистити систему, промити батареї центрального опалення, оскільки під час літнього періоду там могли зібратися цвіль, пил та інші фактори, що викликають сезонну алергію. Для очищення повітря в опалювальній системі слід використовувати високоякісні фільтри, щоб видалити пилок, цвіль й інші частинки з повітря.
Для підтримки оптимальної вологості повітря у житловому приміщенні використовуйте зволожувач. Підтримуйте рівень вологості у межах 35-50 відсотків. Працюючи в саду, на подвір’ї одягайте захисну маску, яка допоможе уникнути вдихання пліснявих спор.
Якщо у вас алергія на певні продукти, виключіть їх зі свого раціону, при цьому звертайте увагу на інгредієнти ресторанних страв й уважно ознайомтеся зі складом упакованих харчових продуктів.
Регулярно проводьте вологе прибирання у помешканні. А ще використовуйте гіпоалергенний пральний порошок.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1852 |
|
© Газета Домовик 2012-2023