Здуття живота - причини, лікування, профілактика

9 жовтня 2020

Як стверджує медична енциклопедія, здуття живота - симптом багатьох станів і захворювань, який проявляється збільшенням обсягу черевної порожнини. Часто супроводжується відчуттям розпирання, переповненості, а також больовими відчуттями. Чому це відбувається? З цим питанням ми звернулися до фахівця - лікаря-гастроентеролога Федора Васильовича ГУЦУЛА.

- У більшості випадків здуття живота пов’язане із метеоризмом - надлишковим скупченням газів у кишечнику. З подібними епізодами, за даними клініцистів, час від часу стикається майже кожен, починаючи з перших днів життя (це одна з причин дитячих кишкових кольок) і до похилого віку (у даному випадку метеоризм часто пов’язують з недостатнім тонусом кишечника).

Разовий прояв такого симптому (наприклад, через запровадження у дієту нових продуктів або переїдання) не повинен викликати побоювань. Якщо ж здуття (збільшення) живота стає постійним супутником - це може бути ознакою того, що організм потребує серйозної медичної допомоги.

- Чим може бути викликане здуття (збільшення) живота?

- Воно може бути обумовлено різними причинами. Скупченням у черевній порожнині: газів (метеоризм); калових мас (унаслідок запору, атонії або непрохідності кишечника); жиру; рідини (асцит, або водянка). Розростанням новоутворень (доброякісних або злоякісних).

Також одним із самих природних пояснень, чому у жінок дітородного віку починає збільшуватися живіт, є вагітність. Тест на неї - перше дослідження при зверненні жінки до лікаря з приводу збільшення (здуття) живота.

- І все ж які можливі причини здуття і збільшення живота?

- Причин, за якими одяг стає тісним у талії, - безліч, починаючи від найприємніших (вагітність), не дуже приємних, але таких, що піддаються самостійній корекції (вживання продуктів, які викликають підвищене газоутворення, переїдання, гіподинамія тощо) і закінчуючи серйозними, загрозливими станами і захворюваннями (цироз печінки, кишкова непрохідність, онкологічні хвороби).

Коли живіт збільшується за рахунок надлишкового накопичення жиру, пацієнт жодних страждань не відчуває. Однак це є ознакою ожиріння, що супроводжується порушенням обміну речовин, підвищенням артеріального тиску, збільшенням ризику виникнення цукрового діабету 2 типу, а в чоловіків до того ж і зниженням рівня тестостерону і статевої функції.

Куди більш тривожною причиною здуття живота, зміни його форми на кулясту, збільшення діаметра пупка, неприродного блиску розтягнутої шкіри стає скупчення у черевній порожнині вільної рідини (асцит, або водянка) у великій кількості (до декількох літрів).

Асцит може бути проявом цирозу печінки та інших її патологій, тромбозу ворітної вени, серцево-судинних захворювань та інфекційного процесу.

Однією з поширених причин здуття живота стає скупчення у кишковику газів і/або калових мас. Причин тому безліч - від погрішностей у харчуванні, харчової алергії до серйозних захворювань органів черевної порожнини, таких як гостра кишкова непрохідність, грижі, вроджені хвороби кишечника, целіакія (виражене порушення травлення, яке викликається пошкодженням слизової тонкого кишечника продуктами, що містять глютен), атонія ( різке зниження тонусу м’язів кишечника і м’язів черевного преса).

Здуття живота може спостерігатися і в результаті розростання об’ємних новоутворень. Так, наприклад, нерідкі випадки, коли доброякісна пухлина у жінок (міома матки) досягає 25-30 см у діаметрі! Часто на розвиток новоутворень вказує асцит, він може супроводжувати онкологічні захворювання шлунка, печінки, кишечника, нирок, підшлункової залози.

- До яких лікарів слід звертатися?

- Якщо вас турбує здуття (збільшення) живота, необхідно записатися на прийом до терапевта, лікаря загальної практики, гастроентеролога, жінкам - до гінеколога. Корисно до прийому кілька днів вести харчовий щоденник, який допоможе лікарю визначити можливу причину турбуючого вас стану. Розкажіть про те, як змінюється ваша маса тіла - якщо вона зменшується, а живіт збільшується, це може бути ознакою серйозного захворювання серцево-судинної системи або онкологічним ураженням.

- Як проводиться діагностика і обстеження при здутті живота?

- Провівши первинний огляд, пальпацію (обмацування) і аускультацію (вислуховування) живота, зібравши первинний анамнез, виключивши/підтвердивши вагітність (у жінок), оцінивши дані базових аналізів і досліджень (клінічний аналіз крові), лікар прийме рішення про необхідність додаткових обстежень і консультацій з лікарями-фахівцями: гастроентерологом; ендокринологом; урологом; андрологом; онкологом; хірургом; кардіологом.

Для з’ясування причин у кожному індивідуальному випадку буде обрана різна лікарська тактика. Якщо «під підозрою» при оцінці базових результатів виявилася, припустимо, печінка, то будуть призначені наступні дообстеження: біохімічний аналіз крові, ліпідограма калу; колоноскопія окремо або у комплексі із гастроскопією; віртуальна (із застосуванням комп’ютерного томографа) колоноскопія; рентгенологічне дослідження кишечника з контрастом.

Ці методи дозволять виявити захворювання, одним із симптомів яких є здуття живота: неспецифічний виразковий коліт, хронічний запор, гастрит, диспепсію, дівертікульну хворобу товстої кишки, хронічний панкреатит або глистну інвазію.

- Як проводиться лікування?

- У більшості випадків проблема здуття живота специфічного лікування не вимагає і дозволяє обійтися лише корекцією дієти, виключення з раціону продуктів, що викликають підвищене газоутворення. У деяких випадках лікар порадить приймати ентеросорбенти (активоване вугілля тощо), лікарські засоби на основі домперидону і вісмуту, пробіотики.

Якщо діагностика виявила недостатність шлунково-кишкового травлення - показані препарати, які заміщають шлунковий сік, ферментні препарати (панкреатин тощо). Проводиться лікування дисбактеріозу, панкреатиту, профілактика запорів, при болях призначають спазмолітики. При здутті (збільшенні) живота, спровокованому непрохідністю кишечника, новоутвореннями, перитонітом, необхідно екстрене хірургічне втручання. Якщо ж почуття «роздування» пов’язане із ПМС у жінок - за результатами аналізів гормонального профілю; показана замісна гормональна терапія.

- Що слід робити при здутті живота?

- Якщо здуття супроводжується різким болем, підвищенням температури, блювотою, втратою свідомості - потрібно не зволікати і викликати швидку допомогу.

При одноразовому нападі здуття живота після переїдання або вживання продуктів, що викликають у вас підвищене газоутворення, помасажуйте живіт за годинниковою стрілкою, прийміть активоване вугілля. Можна зробити прогулянку або у повільному темпі проїхати на велосипеді, велотренажері - розумна й обережна фізична активність допоможе організму швидше позбутися від розпираючих кишковик газів.

При нападах здуття у малюків (кишкових кольках) дійте приблизно так само: зробіть легкий масаж животика, притисніть малюка животиком до своїх грудей або покладіть його собі на коліна.

У разі запору, що триває кілька днів, необхідно звернутися до лікаря. Адже запор може бути викликаний серйозними причинами, усунути які можна тільки за допомогою кваліфікованих фахівців.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2292 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс