Ботулізм - це небезпечно!

22 серпня 2020

Усім відомо, що ботулізм — це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил. Що ж спричиняє захворювання? Як його лікують? Чи можна вберегтися від недуги? На ці питання нам надав відповіді фахівець — лікар–інфекціоніст Григорій Павлович СИНЬКО.

– Отже, які причини ботулізму?

– Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’ясо, риба. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, які транспортували або зберігали неналежним чином. Навіть консерви, в яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані з уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

– Які симптоми характерні для ботулізму?

– Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (за 4 доби і більше). Чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітині, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

– Як проводиться лікування недуги?

– У разі підозри на захворювання ботулізмом терапевтичні заходи слід проводити невідкладно. Певний ефект може дати первинна деконтамінація шлунковокишкового тракту, тобто видалення шлункового вмісту та промивання шлунку через зонд у разі вживання підозрілої їжі. Усі хворі на ботулізм потребують госпіталізації з можливістю ретельного спостереження і контролю респіраторних показників. У разі наявної клініки гострої дихальної недостатності хворих необхідно госпіталізувати до відділення інтенсивної терапії.

Перший етап лікування – ретельне, до чистої води, промивання шлунку. Цим досягається видалення токсину, який ще не всмоктався. Рекомендують для промивання шлунку використовувати 3-5% розчин натрію бікарбонату, який руйнує токсин. 

Єдиним методом специфічної терапії вважають використання протиботулінічної сироватки (ПБС) незалежно від терміну, що минув від початку захворювання. Однак антитоксична серотерапія має обмежені терапевтичні можливості. Сироватка не дає швидкої дії, а, будучи чужорідним білком, може зумовити й виникнення анафілаксії аж до анафілактичного шоку.

З лікувальною метою сироватку слід вводити у максимально ранні терміни. 

– У чому полягає профілактика захворювання?

– Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання: в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби; м’ясних та грибних консервів; консервів домашнього виробництва. Якщо ви не впевнені, що продукти зберігали або транспортували належним чином, якщо сумніваєтесь в якості продуктів, однозначно слід відмовитися від їх споживання.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1744 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс