Чому турбують улітку вуха?

23 липня 2020

Літо обіцяє нам радощі відпусток, мандрівок, різних розваг. У цей час ми прагнемо оздоровитися, отримати заряд бадьорості й наснаги на цілий рік. Утім часом із нами стається таке, що може усе зіпсувати. Вилазять раптово всілякі недуги – непередбачені, недоліковані, а часом й приховані. Про це ми й поговорили із фахівцем – отоларингологом Глібом Сергійовичем КОЛЕСНИКОВИМ.

– На що потрібно звернути увагу під час відпустки, щоб не зіпсувати її?

– На світі навряд чи знайдеться хоча б одна людина, котрій би був не знайомий вушний біль, відчуття закладеності вуха. Причини, що викликають дані симптоми бувають різні.

– Які саме?

– Більшість людей улітку віддає перевагу відпочинку на воді. Під час купання та пірнання вода може потрапити у зовнішній слуховий хід, і як результат, можливе виникнення відчуття переливання та булькання рідини всередині вуха і в голові, з‘являється дискомфорт унаслідок сильного звучання власного голосу, зниження слуху. Інколи ці симптоми бувають досить вираженими. Насправді панікувати завчасно не потрібно, тому що у випадку, коли у відпочивальника непошкоджена барабанна перетинка, вода далі зовнішнього слухового ходу не потрапить. Але якщо у вусі знаходиться вушна сірка, то при потраплянні води вона може розбухнути і цілковито перекрити зовнішній слуховий хід. У такому випадку симптоми закладеності та шуму у вухах будуть більш тривалими і не зникнуть після просушування води. Самотужки видалити сірчаний корок – марна справа, при цьому є ризик заштовхнути його значно глибше, або травмувати шкіру чи навіть барабанну перетинку.

– А що ще може спричинити проблеми з вухами?

– Якщо закладеність вуха супроводжується додатковими неприємними симптомами: свербіж, біль різної інтенсивності, виділення, то це може свідчити про наявність такого захворювання як зовнішній отит – запалення шкіри зовнішнього слухового ходу. Причиною виникнення зовнішнього отиту є інфекція, що може потрапити у вухо разом з водою під час купання (пірнання), а також при «чищенні» вух непризначеними для цього, часто гострими предметами, або використання косметичних паличок, які не рекомендовані для гігієни вух.

Головними симптомами зовнішнього отиту є біль при натисканні на вухо або при жуванні. При запальному процесі, крім болю у вусі, також спостерігається закладеність, зниження слуху та підвищення температури тіла.

– Що ж робити у цьому разі?

– Дорослим людям можна пару днів самостійно приймати знеболюючі препарати і капати краплі. Але якщо симптоми запалення не меншають, а застосування ліків не приносить полегшення, і температура не падає, необхідно звернутися до ЛОР-лікаря. Що стосується дітей, самолікування неприпустимо. При перших же симптомах запалення вух, дитину треба обов’язково показати отоларингологу. Адже отит може призвести до небезпечних ускладнень, таких як менінгіт (поширення інфекції в мозок), зниження або втрата слуху, поширення інфекції у внутрішньому вусі з розвитком лабіринтіту (запалення структур внутрішнього вуха).

– Що використовують для лікування отиту?

– Традиційно для лікування отиту використовують зігріваючі напівспиртові компреси, вушні краплі і судинозвужувальні краплі в ніс. При необхідності, можуть бути призначені антибіотики, антигістамінні, знеболюючі та протизапальні препарати. Надалі, коли гостре запалення відступає, призначають фізіопроцедури (УВЧ і тубус-кварц).

Особливо важливо вживати заходи для профілактики захворювання. Попередити запалення зовнішнього вуха після плавання допоможе протирання слухових проходів ватою, змоченою борним спиртом. Простим і доступним захистом можуть стати спеціальні беруші для купання. Вони перешкоджають потраплянню води у вухо та захищають від запалення. Для профілактики середнього отиту, що виникає через нежить, слід використовувати судинозвужувальні краплі для носа. Коли зберігається нормальна вентиляція слухової труби, немає причин і для отиту.

– Чи дійсно, постоявши на протязі, можна захворіти на отит?

– Чом би й ні! Влітку, коли на вулиці висока температура повітря, виникає спокуса скористатись прохолодою кондиціонера, відчинити вікно в машині чи постояти на протязі для того, щоб хоч на хвильку перепочити від, інколи, неймовірної спеки... Так приємно відчути освіжаючу прохолоду в цей час, але такі різкі перепади температури діють негативно на наше здоров‘я. Також негативний вплив на загальний стан організму мають сонячні промені. На відміну від загальноприйнятої думки, що сонце гартує, у дійсності сонячна інсоляція є сильним випробуванням для імунітету, особливо дитячого. Надмірне перебування на «активному» сонці не зміцнює, а послаблює імунітет. Усі вищеописані фактори часто є причиною зниження опірності організму і як наслідок виникають ГРВІ, риніт, та інші застудні захворювання.

– Інколи вуха закладає зненацька, наче б то й причини немає жодної…

– Закладеність вух, що інколи супроводжується больовими відчуттями різної інтенсивності, може виникати також під час зльоту та, особливо, при приземленні літака. Причиною є різка зміна  атмосферного тиску. Вирівнювання тиску у вусі є функцією слухової труби, яка має форму вигнутої трубки, що з’єднує барабанну порожнину із носоглоткою і відкривається при ковтанні й позіханні. Тому при перших симптомах закладання вух доцільно зробити декілька ковтальних рухів, відкрити рота. Можна використовувати смоктальні цукерки або жувальну гумку. Якщо слухові труби здорові, їхню прохідність не порушено,через декілька хвилин усі неприємні відчуття зникнуть.

Якщо прохідність слухової труби порушено, ковтальних рухів може бути недостатньо для її відкриття. Причинами зниження прохідності слухової труби є банальний нежить, а також стійке порушення носового дихання внаслідок аденоїдів, викривлення носової перегородки, хронічного риніту, про які бажано довідатися задовго до того, як сісти у літак. Бо наслідками перельоту бодай із однією з цих патологій можуть стати запальні захворювання середнього вуха: гострий сальпінгоотит (запалення євстахієвої труби) чи навіть ексудативний отит із появою серозної рідини у середньому вусі.

Для запобігання розвитку хвороби слід перед перельотом застосувати судинозвужувальні краплі або аерозолі в ніс. Вони знімуть набряк навколо вічка слухової труби і поліпшать її прохідність.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1701 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс