Хованки з гіпертонією. Як зрозуміти нормальне значення свого тиску?
За статистикою, артеріальною гіпертонією страждає кожна п’ята, а після 50 років - кожна друга людина. При цьому більшість пацієнтів з гіпертонією почувають себе до певного часу абсолютно здоровими. Чому?
У КОСМОС АБО В ЛІКАРНЮ
Прийнято вважати, що високий тиск обов’язково дає про себе знати - головним болем, шумом у вухах, важкістю в потилиці, розповідають лікарі-терапевти. Однак нерідкі випадки, коли навіть піднімаючись до критичних значень, високий тиск ніяк не проявляє себе. Більше того, є люди, які добре (або, як вони самі говорять, «бадьоро», «на підйомі») почувають себе саме в ті моменти, коли тиск підвищується. Лікарі не утомлюються повторювати, що така бадьорість може бути вкрай небезпечна. Гіпертонічний криз чреватий небезпечними ускладненнями, які можуть привести до інвалідності або смерті.
Ще одна проблема полягає в тому, що багато людей з гіпертонією, які регулярно користуються тонометром, уважають свій тиск нормальним.
Не секрет, що зовсім недавно лікарі людині з тиском 140/70 мм рт. ст. говорили: «Хоч завтра в космонавти».
За сучасними уявленнями,
- тиск 120/80 вважається нормальним;
- тиск від 120/80 до 130/80 вважається підвищеним;
- тиск від 130/80 до 139/89 - це вже гіпертонія першого ступеня, яку слід лікувати.
ПОТАНЦЮЄМО?
А що робити в тих випадках, коли тиск не те щоб скакає, а неначебто танцює навколо нормальних значень - то опускаючись трохи нижче контрольної оцінки, те піднімаючись ледве вище. Лікуватися чи ні?
При початковій стадії артеріальної терапії гарний ефект дають наступні заходи.
- Дієта
Основа раціону «починаючого гіпертоніка» - городина, фрукти й крупи. Допускаються нежирні молочні продукти, риба, пісне м’ясо (краще телятина). Виключити необхідно продукти, що ускладнюють плин гіпертонії – ті, що складно перетравлюються, солоні, смажені, копчені, консервовані і т.д.
Важливий момент - вживання солі, яка затримує рідину в організмі й тим самим підвищує артеріальний тиск.
Доведено, що зниження вживання солі до 5 г у добу (для орієнтира, повна чайна ложка солі - це 7 г) знижує артеріальний тиск на 10 мм рт. ст., що порівняно з ефектом приймання препаратів, що знижують тиск.
- Фізичні навантаження
Той же ефект (зниження артеріального тиску на 10 мм рт. ст.) дає ПОСИЛЬНЕ фізичне навантаження. Кращий вид навантажень для серця - аеробне навантаження (біг, плавання, танці). При таких заняттях кров насичується киснем і стан поліпшується.
- Достатній сон
7-8 годин - це мінімум нічного відпочинку, який необхідний серцю для відновлення. Часто повторювані безсонні ночі - прямий шлях до стійкої гіпертонії.
- Спокій
Існує кілька теорій відносно того, що запускає артеріальну гіпертонію. Більшість лікарів схиляється до думки, що в основі цього захворювання лежить хронічний стрес. А найкращий ефект при початкових стадіях дають способи боротьби з ним - психотерапія, медитація і т.д.
ІНТИМ-ОБСТЕЖЕННЯ
Питання «приймати чи ні ліки від гіпертонії» не стоїть в тому випадку, якщо крім тиску, що періодично підвищується, у людини є атеросклероз (хронічне захворювань артерій, яке супроводжується відкладанням холестерину на внутрішній оболонці судин).
Уперше взаємозв’язок атеросклерозу з артеріальною гіпертонією помітив ще А. Л. Мясников. Ще в 1965 році іменитий лікар зробив висновок, що «існує єдина хвороба, яка проявляється в одних випадках клініко-анатомічним синдромом гіпертонії, в інших випадках - клініко-анатомічним синдромом атеросклерозу, а частіше й тим, і іншим хворобливим процесом одночасно».
Прийнято вважати, що перший прояв атеросклерозу - це підвищення рівня холестерину в крові.
Насправді існує більш тонке дослідження - вимір товщини комплексу інтими-медіа (КІМ), яке здатне побачити атеросклероз навіть у тих пацієнтів, аналізи яких не показують нічого тривожного.
Інтиму - це внутрішня частина судин. Її товщина - головний показник віку судин і віку артерій (невипадково біохакери вважають його головним маркером старіння). Адже чим вужчий просвіт у судинах, тим краще кровопостачання організму.
Медіа - це середня оболонка судин.
Саме у внутрішній і середній оболонці відбуваються перші зміни (стовщення), викликані гіпертонією й атеросклерозом.
Експерти європейського суспільства кардіологів уважають, що товщина КІМ не повинна перевищувати 0,9 мм. Локальні стовщення вважаються ознаками присутності атеросклеротичної бляшки, а збільшення товщини КІМ усього на 0,1 мм статистично значимо збільшує ризик інфаркту серця на 15%, а ризик інсульту - на 18%.
Товщину цих оболонок вимірюють ультразвуком у сонних артеріях (вони перебувають максимально близько й тому зручні для виміру). Лікарі вважають, що якщо стовщені сонні артерії, виходить, стовщені й інші, які сьогодні вимірювати ще не навчилися.
Якщо дослідження показало збільшення товщини КІМ, людина автоматично стає пацієнтом кардіолога й повинна приймати рекомендовані ним ліки. В іншому випадку небезпечні ускладнення неминучі.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3243 |
|
© Газета Домовик 2012-2023