Чому болять ноги?

22 березня 2019

Біль у ногах - явище неприємне, але досить розповсюджене. Адже нижні кінцівки протягом дня приймають на себе більше навантаження, чим будь-яка інша частина кістково-м’язової системи. Особливо в тому випадку, якщо робота у вас стояча або, припустимо, ви захоплюєтеся чимсь подібним до екстремальних видів спорту. Біль може варіювати в дуже широких межах: від легкого оніміння й пульсації, які самостійно проходять через кілька хвилин, до виснажливих відчуттів або судорог, здатних перебити навіть нічний сон. На щастя, у більшості випадків нічим серйозним такі неприємності не загрожують. Однак буває й по-іншому... Але перш ніж з’ясовувати причини виникнення дискомфорту, необхідно якомога швидше рухатися (самостійно або із чиєюсь допомогою) у напрямку лікаря. Сьогодні ми звернулися за консультацією до фахівця - лікаря-невропатолога Галині Василівні Горпинченко.

- Коли слід звертатися до медиків?

- Негайно викликайте швидку, якщо: біль не дозволяє ходити або переносити вагу тіла на ногу, ви спостерігаєте відразу кілька симптомів одночасно - біль, набряк, почервоніння, різке підвищення температури в кінцівці. Перш ніж відчути біль, ви почули голосне клацання, начебто щось вискочило в нозі, або скрегіт. Швидше звертайтеся до лікаря, якщо: спостерігаються ознаки інфекції - ділянка шкіри на нозі почервоніла, стала гарячою на дотик, і все це супроводжується підвищенням температури тіла в цілому. Нога розпухнула, шкіра на ній зблідла й/або здається занадто холодною. Набряк спостерігається на обох ногах і супроводжується тими або іншими проблемами з подихом. У вас сильно болять гомілки після тривалого сидіння. Наприклад, після тривалої подорожі в автобусі або літаку. Ви помітили, що на нозі у вас роздулися вени, і дотик до них викликає неприємні відчуття.

- Часто доводиться чути про синдром неспокійних ніг. Що це і як його визначити?

- Одним із симптомів може бути посмикування ніг під час сну. Але в більшості випадків мова йде про болючі відчуття, що виникають у ногах під час сну, або при тривалому лежанні. Це приводить до порушень тривалості й глибини сну. Лише після того, як людина походе, неприємні відчуття зникають.

Пацієнти по-різному описують цей стан. Одні говорять, що з’являється відчуття, начебто в ноги закачали кока-колу, інші говорять, що ноги стають скаженими. А ще скаржаться на пекучі, тягучі відчуття й біль у ногах. Мова йде про різні ділянки ніг – стопах, гомілках, стегнах. Звичайно синдром неспокійних ніг виникає у віці 20-30 років, але часто його фіксують і у старших людей.

- А що може викликати таке порушення?

- Якщо синдром розвився у людини зрілого віку, то проблема може полягати в склеротичних змінах. Тоді треба проводити допплерографію (дослідження стану судин). Якщо ж нічні болі в ногах дошкуляють курцеві, до цього може привести до звуження судин артеріального русла в ногах. При цьому біль змушує людину рухатися, і в результаті резерв крові викидається в периферію. А при поліпшеному кровопостачанні болючі відчуття зникають. У таких випадках треба досліджувати стан судин ніг.

Такий біль може турбувати людину при остеохондрозі попереково-крижового відділу. У цьому випадку виникає потреба в проведенні рентгенологічного дослідження поперекових відділів хребта в різних проекціях.

При вагітності синдром неспокійних ніг може розвитися, якщо плід великій й перетискає нервові сплетення тазової ділянки. Зрештою, причиною болі в ногах можуть бути навіть страхи, фобії, переживання, тобто перебування людини в стані внутрішнього напруження. У всякому разі, спочатку потрібно звернутися до невропатолога.

- Чи можуть викликати такі проблеми з ногами інші захворювання?

- Так. Іноді таке порушення дійсно виникає на тлі іншого захворювання. Наприклад, це трапляється при полінейропатії (захворюванні периферичних нервів), порушенні функції нирок. Також цей синдром може надокучати любителям кави. Але найчастіше мова йде про ідіопатичну форму, коли поява синдрому не пов’язана з іншими захворюваннями, патологіями або спадковими факторами. У таких випадках синдром неспокійних ніг розвивається через порушення роботи певних структур головного мозку.

- Що робити прямо зараз, якщо болять ноги?

- По-перше, дайте ногам спокій. Просто дайте їм відпочити: ляжте, по можливості піднявши ноги трохи вище рівня серця (це можна зробити за допомогою валика, підкладеного під щиколотки). Таке положення поліпшить венозний відтік крові, зменшить набряклість і розслабить м’язи. Зробіть холодний компрес. Прикладіть до тієї області, від якої, на ваш погляд, виходять хворобливі відчуття, загорнений у тонкий рушник пакет з льодом (або, наприклад, із замороженим горошком або іншими напівфабрикатами, які знайдуться у вашій морозилці). Тривалість компресу - 10-15 хвилин, повторювати необхідно три рази в день при потребі. Прийміть безрецептурний болезаспокійливий засіб. Добре зарекомендували себе препарати на основі ібупрофена й напроксен натрію. А ще зробіть масаж. Масаж допомагає в тих випадках, якщо біль викликаний судорогою, яка наздогнала вас після фізичного навантаження - довгої ходьби або пробіжки.

- Як попередити біль?

- Якщо у вас проблеми з судинами, необхідно обмежити споживання жирної їжі, а також слід робити вправи, що попереджають варикоз вен, потрібно ще позбутися зайвої ваги, уникати тривалого сидіння або стояння.

Проблеми із хребтом, як і із суглобами, вимагають своєчасного лікування. Якщо иррадіюючий біль виникає часто, то потрібні періодичні курси лікування: акупунктура, мануальна або вакуумна терапія. Корисні також і вправи, що зміцнюють м’язи живота: вони знижують м’язову напругу в нижніх відділах спини, борючись тим самим з болісними відчуттями.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2499 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс