Страхи: звідки вони беруться? Чому з'являється страх темряви
Ніктофобія (від грец. nyktos - ніч і phobos - страх) - нав'язливий страх перед темрявою, острах ночі й неосвітлених приміщень. Ця фобія вважається однією з найпоширеніших, якою, на думку вчених, страждає 10 відсотків населення планети, причому не тільки діти, але й дорослі. Чим же конкретно викликаний цей панічний жах перед ніччю і темними завулками? Про це ми вирішили дізнатися у фахівця вищої категорії - кандидата медичних наук, доцента Андрія Романовича Панаса.
- Які причини остраху темряви?
- Тому що на наше сприйняття навколишнього світу впливає безліч факторів, що визначають подальшу поведінку, точну відповідь дати досить складно. В одних з віком цей страх розсіюється, в інших - навпаки, здобуває ще більш стійкий характер.
Дослідники вважають, що на чутливість і сприйнятливість людини впливають циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язаних зі зміною дня й ночі, тому що в генетичній пам'яті поколінь ніч зафіксувалася як найнебезпечніший період. Ще в стародавності темрява несла нашим предкам багато проблем: напад хижаків, войовничих племен і таке інше. Ця «генетична пам'ять» і лежить в основі виникнення страху в умовах повної або часткової темряви.
Ще один шлях передачі страхів, на думку вчених, закладений у самих батьках. Якщо в них є острах темряви - імовірність того, що їхні діти також будуть піддані цьому страху, становить 80 відсотків.
Це пояснюється загальними конституціональними особливостями нервової системи й тим, що батьки користуються незмінно більшим авторитетом і між ними й дитиною існує максимально близький і тісний емоційний контакт. Тривожність батьків не тільки підкріплює, а навіть підсилює занепокоєння та страх дитини.
- Чим ще обумовлений страх темряви?
- У темряві людина втрачає гостроту зору, а виходить, втрачає контроль над ситуацією. Тому сама думка про те, що доведеться заснути - закрити очі й стати безпомічним, приводить людей у заціпеніння.
До того ж ефект може підсилитися, якщо людина страждає, наприклад, порушенням зорової адаптації - гемералопією, або простіше кажучи «курячою сліпотою». При цьому захворюванні в сітківці ока змінюється співвідношення паличкоподібних, що забезпечують чорно-біле й сутінкове бачення, і колбочкоподібних, відповідальних за сприйняття колірної палітри вдень, світлочутливих клітин.
- Говорять, що страхи родом з дитинства?
- Страхи, породжені в дитинстві, - найстійкіші.
По-перше, дітям властивий уроджений страх темряви, який носить захисний характер. З віком цей страх стає слабовираженим або зникає зовсім. При залякуванні дитини злими персонажами, що нібито існують у реальності, відбувається зворотна реакція: страх збільшується і переростає в невроз.
По-друге, страх темряви в дитячому віці виникає в результаті занепокоєння дитини через відсутність матері в потрібні, на її думку, моменти. Уже у віці одного року, коли мати навіть ненадовго йде або далеко відходить від дитини, залишаючи її в темному приміщенні, у неї проявляються ознаки занепокоєння, які трансформуються в страх.
Іноді причиною фобій стає надмірна опіка батьків над «пізньою» або єдиною дитиною в родині. Вона може привести до розвитку в маляти інфантильності та непевності в собі. Такі діти більш піддані страху темряви, на відміну від емоційно стійких, товариських і незамкнених дітей.
На формування й інтенсивність ніктофобії (страху темряви) у дитячому віці нерідко впливає склад родини. Діти, що ростуть у неповних родинах, більш піддані непевності та страхам.
- Емоційно чутливі особистості - поети, художники, артисти - часто зізнаються, що бояться темряви…
- Це закономірно, адже багата уява й емоційна уразливість завжди «домалює» те, чого немає насправді. У темній кімнаті всі предмети виглядають по-іншому, і уява може надати їм найвигадливіші форми. Нафантазувавши - людина лякається придуманого.
Деякі дорослі люди протягом усього сплять життя із включеним світлом, тому що бояться того, що може намалювати їхня власна уява. Особливо це стосується людей творчих.
А отут ще стреси на роботі, проблеми й конфлікти в родині, які також знаходять своєрідний відгук у сильному страху темряви. Усе це впливає на загальний психологічний стан людини і змушує бачити небезпеку там, де її немає.
- Деякі люди асоціюють темряву з загрозою смерті…
- У декого острах темряви, дійсно, може спровокувати страх смерті. І якщо ви виявите, що причина криється саме в цьому, то позбуватися потрібно саме страху смерті, певні психологи. Відповідно, позбувшись страху смерті, ви позбудетеся й страху темряви.
- На що спрямований страх темряви?
- Особливість ніктофобії полягає в тому, що людина лякається не стільки темряви, скільки несподіванок, які вона в собі таїть. Іншими словами, людина боїться невідомості. Людина не бачить реальні об'єкти, не забезпечує мозок достатньою інформацією для аналізу ситуації навколо, і у неї починає посилено працювати уява, яка малює страшні картини.
- Які симптоми ніктофобії як хвороби?
- Прояв ніктофобії, як правило, має приступоподібний характер. Фізичні й емоційні симптоми розладу спостерігаються при наближенні та настанні ситуації, що травмує, а саме темряви. Для приступів характерне: прискорення серцевого ритму, стрибки артеріального тиску, шлункові спазми, різкий головний біль, що давить, а також, тремтіння, пітливість, озноб, м'язова слабкість, відчуття немов «підкошуються ноги». Часом розвивається заїкуватість і втрата голосу.
- Як же позбутися страху темряви?
- У більшості випадків з віком дитячі нічні страхи розсіюються. Якщо проблема залишилася - зверніться до фахівців. Психологи попереджають: ігнорувати явні, інтенсивні й виникаючі часто симптоми ніктофобії небезпечно. У силу різних обставин ця фобія, якщо вчасно не провести адекватний курс терапії, може привести до серйозних психічних захворювань.
Як самостійна терапія, то, наприклад, можна спати з каганцем, поступово зменшуючи в ньому світло. Засинати, слухаючи аудиокниги, або в другій половині дня активно займатися спортом, вимотуючи себе фізично, щоб увечері засинати від утоми.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3805 |
|
© Газета Домовик 2012-2023