Укуси комах: перша допомога
Літо в самому розпалі. І ми всі радіємо від спілкування із природою. Так ось тільки дрібні тварі кусючі, що жалять, досить сильно отруюють нам цю радість.
Комахи за своєю шкідливістю й небезпекою в значній мірі відрізняються одна від одної. Наприклад, звичайні комарі, що мають особливість харчуватися кров'ю тварин і людини, котрі дошкуляють нам вдень і вночі, особливої небезпеки не несуть. Однак укуси ряду інших комах можуть бути реально небезпечними.
ВЖАЛЕННЯ КОМАХАМИ
З настанням тепла люди нерідко зазнають вжалення бджіл, ос, джмелів. У результаті у них виникають місцеві прояви, а в більш важких випадках – загальна реакція.
Загальна реакція організму може бути загальнотоксичною й алергійною.
Загальнотоксична реакція розвивається при множинних укусах через влучення в організм відносно великої кількості отрути, що приводить до отруєння. Хворобливий стан характеризується ознобом, нудотою, запамороченням, головним болем, сухістю в порожнині рота.
Алергійні реакції розвиваються швидко й можуть стати причиною раптової смерті. Механізм алергійної реакції досить складний.
При цьому хворобливий стан розвивається тільки при підвищеній чутливості організму до даного токсину. У результаті взаємодії токсину комахи з антитілами людини в організмі відбувається інтенсивний викид біологічно активних речовин, таких як гістамін, ацетилхолін, брадикінін, серотонін, та інших.
Підвищений вміст в організмі цих речовин може приводити до різних форм алергії:
- анафілактичного шоку (різке падіння артеріального тиску, втрата свідомості);
- набряко-асфіксичним проявам (набряк Квінке, набряк гортані);
- бронхоспастичному прояву (задишка);
- шкірним або шкірно-суглобним проявам (кропивниця, болі в суглобах);
- змішаному синдрому.
Будь-які із цих проявів можуть розвиватися в перші хвилини після вжалення, але можуть бути й відстроченими від півгодини до 2 годин. При важкій алергійній реакції смерть наступає протягом першої години після вжалення. Однак навіть при менш важких проявах алергії інтенсивне спостереження за постраждалим має тривати не менше 3 годин.
КЛІНІЧНА КАРТИНА
Місцеві прояви характеризуються болем, печінням, почервонінням, набряком у місці введення отрути.
Особливу небезпеку становить вжалення в порожнину рота, що трапляється під час приймання їжі (варення, фруктів, і т.д.), коли комаха потрапляє в рот разом із продуктами. У таких випадках смерть може наступити дуже швидко від набряку гортані й наступної ядухи.
ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ УКУСАХ КОМАХ
- Слід видалити жало, якщо воно залишилося на місці укусу (залишають тільки бджоли).
- Місце вжалення обробити спиртом або спиртовмісною рідиною (горілкою, одеколоном). При їхній відсутності – розчином перманганату калію. Зверху змазати преднізолоновою маззю. Якщо нічого із цих засобів немає, то слід нанести на місце укусу кашку, приготовлену із простої харчової соди й води. Можна змочити ватку в розчині харчової соди й прикласти до місця укусу, щоб зменшити сверблячку (краще прив'язати на 1-2 години).
- Покласти холод на місце укусу; при укусі тканин порожнини рота дати посмоктати шматочок льоду для зняття набряку.
- При розвитку загальнотоксичної реакції організму необхідні наступні заходи:
• рясне питво для виведення токсинів;
• прийом антигістамінних препаратів (піпольфен, супрастин, тавегіл, димедрол, діазолін та ін.);
• при сильному головному болі можна прийняти будь-який знеболюючий засіб (анальгін, ібупрофен, парацетамол та ін.).
При розвитку алергійної реакції необхідно звернутися до лікаря. Якщо медичну допомогу неможливо отримати в найкоротший термін, то потрібно прийняти антигістамінні препарати, а ще краще зробити ін'єкцію цих засобів. До місця вжалення прикласти холод. Якщо була вжалена кінцівка, то слід накласти джгут вище місця вжалення для зменшення усмоктування отрути в кров.
Першими ознаками шоку в більшості випадків є різка слабкість, потемніння в очах, відчуття жару й нестачі повітря, головний біль і біль в області серця. Шкірні покриви й видимі слизові оболонки стають синюшними, пульс частий, ниткоподібний, артеріальний тиск прогресивно знижується, спостерігається сплутаність свідомості аж до її втрати, зіниці розширені. З появою таких симптомів необхідно викликати бригаду «Швидкої допомоги». До її приїзду потерпілого укласти з піднятими ногами, до голови й місця укусу прикласти холод.
Запам'ятайте! Особи з підвищеною чутливістю до укусів бджіл і ос повинні мати при собі необхідні лікарські засоби для надання невідкладної допомоги, особливо відпочиваючи на природі.
ПРОФІЛАКТИКА УКУСІВ КОМАХ
Як же можна відпочивати влітку, подорожувати по лісових зонах, сидіти ввечері біля багаття й не боятися укусів різних комах?
Деякі прості правила допомагають уникнути укусів, однак люди їх часто ігнорують, а потім доводиться ліквідувати наслідки, іноді досить неприємні.
Бджоли й навіть оси – це не мухи, і вони не сідають на все підряд. У місцях – скупчення цих комах – там, де продають фрукти або щось солодке, - не намагайтеся їх розігнати. Не відмахуйтеся від оси, що підлетіла, навіть якщо вона до вас дуже близько.
Що привертає цих комах? Солодкі аромати – парфуми, квіти, цукерки, мед, варення, фрукти і яскраві, насичені кольори.
Не пийте із пляшки або банки, якщо вони стояли відкритими: налийте в склянку, не забувши заглянути й туди, - комахи можуть бути де завгодно.
Після того як їли солодке, вимийте губи – не привертайте ос і бджіл.
Не намагайтеся вбити осу, що сіла на ваш рукав або шкіру; стряхніть її або змахніть, а інакше точно одержите укус.
Якщо ви йдете туди, де можливе скупчення бджіл або ос, надягайте одяг світлих тонів – він не буде привертати їхню увагу; намагайтеся також не користуватися парфумами із квітковим і фруктовим ароматом.
Ці нескладні поради допоможуть вам відпочивати спокійніше, насолоджуючись прекрасною літньою природою. Однак, якщо вас вкусила яка-небудь комаха, а ви схильні до алергійних реакцій, треба негайно відправлятися в найближчу медичну установу – здоров'ям і життям ризикувати не варто.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4139 |
|
© Газета Домовик 2012-2023