Набряк ніг у спеку
Набряк ніг - явище не таке вже й унікальне. Причин, через які може з'явитися набряк саме в нижніх кінцівках - багато. Це перша ознака серцевої недостатності, або є проблеми із щитовидною залозою. Але крім цього, набряк може бути спровокований надмірним уживанням рідини, проблемами в роботі нирок, вагітністю, проблемами із судинами, утомою ніг, і, звичайно ж, спекою. Отже, чому набрякають ноги в спеку? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-гастроентеролога й терапевта Наталію Вікторівну ДИННИК.
- Щоб зрозуміти, як висока температура повітря може вплинути на стан ніг, згадаємо анатомічну будову людини. Усі тканини людського організму забезпечуються киснем шляхом кровообігу. У нижні кінцівки кров надходить завдяки посиленій роботі серця, а назад кров вертається через особливу будову вен ніг: у венах є клапани, які підштовхують кров до серця. Це називається периферичним кровообігом. Коли температура повітря стає високою, система кровообігу починає працювати в режимі, що не допускає перегріву організму. Перегрів ніг не допускається завдяки можливості кровоносних судин розширюватися. Але, вени, що розширилися, не можуть повноцінно здійснювати відтік крові. Це провокує набряки ніг.
Крім цього, у спеці завжди підсилюється потовиділення, а разом з потом з організму йдуть солі, яких потребують вени. Адже саме солі здатні «витягнути» кров із тканин, і тому, відсутність достатньої кількості солей приводить до набряків ніг.
- У чому небезпека набряків у спекотливу погоду?
- На думку багатьох фахівців-медиків, набряки в спеку є природнім явищем до деякої міри. Адже набряки нижніх кінцівок, що з'явилися саме від високої температури повітря, не вимагають втручання лікарів, і проходять самостійно. Але, проте, не можна залишати без уваги набряки ніг у спеку. Адже їхня наявність говорить про порушення водно-сольового обміну в організмі, а також порушення кровообігу. Буває так, що на одній нозі набряки більше, чим на другій. Це пояснюється проблемами з венами саме на тій нозі, де набряки мають більший об'єм. Не варто бити тривогу. Але якщо набряки не проходять після ряду вжитих заходів - масажі, компреси, тривалий відпочинок - слід звернутися за допомогою до фахівця. Можливо, будуть потрібні консультації таких фахівців, як нефролог, кардіолог, уролог.
- Що робити, щоб уникнути набряків?
- З настанням спекотливого літа, людей, що страждають від набряків ніг у спеку, починають хвилювати питання: як зробити своє життя комфортним у цей час і за можливістю уникнути появи набряків. У якості профілактики можна зробити наступне.
Наприкінці пекучого дня необхідно лягти, піднявши ноги нагору, залишаючись у такому положенні мінімум 15 хвилин. Два рази на день - зранку і ввечері - слід приймати контрастний душ; особливу увагу при цьому необхідно приділити ногам. Саме контрастний душ здатний поліпшити кровообіг і загартувати судини.
Повністю виключіть у пекучий період зі свого раціону солону, гостру, копчену їжу; вона підсилює спрагу і не дає рідині вчасно виводитися з організму.
Необхідно налагодити питний режим; випивайте в пекучий день мінімум три літри води; допускаються натуральні соки, морси, компоти. Це налагодить електролітний баланс у вашому організмі. Виключені такі напої, як лимонад, газування. Ідеальним способом уникнути появи набряків вважається аквааеробіка в морській воді; вона не чинить навантаження на вени, і вони не розширюються.
- Чи можна позбутися набряків ніг без лікарських препаратів?
- Перш ніж знімати набряки за допомогою ліків, варто спробувати впоратися із цією проблемою щадними способами. Можна виконати наступні вправи.
Притисніть п’ятку до підлоги, а пальці намагайтеся підняти якнайвище. Виконувати вправу можна як з положення стоячи, так і з положення лежачи. Достатньо кілька хвилин, і ви відчуєте полегшення в ногах. Походіть навшпиньках пару хвилин. Покладіть на підлогу олівець і спробуйте захопити його пальцями ніг. Розчепірте пальці ніг настільки, наскільки це можливо. Покрутіть ступнями в обидва боки поперемінно.
- А які лікарські препарати при набряках ніг у спеку можна рекомендувати?
- Якщо зняти набряклість ніг усіма доступними, крім лікарських, способів не вдалося, виникає необхідність у застосуванні традиційної медицини. Існує безліч мазей і гелів, які прекрасно справляються з набряками ніг, але перш ніж їх використовувати, порадьтеся з лікарем. Адже ноги можуть набрякати не тільки через спеку, але й через серйозні захворювання серця, нирок або печінки. А то, що набряки з'явилися в спеку, може бути простим збігом. Головне, знати точну причину, щоб лікування було ефективним, а не погіршило положення.
Гелі й мазі, пропоновані аптеками, у своєму складі мають переважно рутин і гепарин. З безлічі найменувань можна виділити наступні: Троксевазин, Есавен-Гель, Гепарінова мазь, Ліотон-Гель. Крім знеболюючого ефекту вони мають охолодний, який сприяє поліпшенню кровообігу, усуненню мікротромбів, зміцнюють судини та навіть лікують запалення. Але не завжди з набряками можна впоратися за допомогою мазей і гелів. Вони, як правило, мають тимчасовий ефект.
- Що ж можна зробити ще?
- В арсеналі народної медицини є маса способів лікування набряків ніг, які з'являються в спекотливу погоду. Але перш ніж використовувати їх, необхідно одержати схвалення лікаря, щоб переконатися у відсутності протипоказань до застосування подібних способів лікування. Народна медицина пропонує нам: ванночки з різним складом, наприклад: морська сіль, поварена сіль, екстракт хвої, суха гірчиця.
Сечогінні засоби допомагають вивести з організму всю зайву рідину, але саме зайву, не збезводнюючи організм.
Гарні й розтирання. Розтиратися можна приготовленою сумішшю: подрібнити одну головку часнику, залити її склянкою води й дати настоятися протягом години. Настій слід процідити, а отриманою сумішшю натерти місця набряків.
Один з найдійовіших методів - масаж. Роблять його, як правило, з кубиками льоду з відварів трав. З появою набряків у ногах під час спеки не слід сподіватися на те, що все пройде саме. Допоможіть своєму організму м'яко позбутися набряклості ніг, вибравши із усіх запропонованих способів максимально придатний саме вам.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4203 |
|
© Газета Домовик 2012-2023