Судоми м'язів: чому та що робити?
Майже в кожної людини хоча б раз у житті траплялися судоми м'язів. М'яз скорочується мимоволі та виникає різкий пронизуючий біль. Найпротивніше в цій справі те, що судомний спазм може відбутися в будь-якому м'язі: і литковому, і в діафрагмі, і в кишечнику. У мене, приміром, досить часто трапляються судоми м'язів стіп. До чого б це? Втім не станемо ворожити, а звернемося за роз'ясненнями до фахівця. Отже, сьогодні у нас в гостях кандидат біологічних наук, доцент Ольга Богданівна Кунінець.
- Які вони ці спазми м'язів?
- Спазми виникають у м'язах, як кістякової, так і гладкої мускулатури.
Серед кістякових м'язів найбільшу схильність до виникнення судом мають м'язи, які беруть участь у русі відразу двох суглобів.
Найчастіше судомам піддаються литковий м'яз, м'язи передньої та задньої поверхонь стегна. Також досить часто відбуваються судоми м'язів стіп, рук.
Серед судом гладкої мускулатури нерідко зустрічаються спазм кишечнику, судинної стінки (наприклад, при стенокардії), бронхів (при бронхіальній астмі) тощо.
Судоми можуть бути тонічними і клонічними. Тонічні спазми характеризуються тривалою напругою м'язів, клонічні - синхронними товчкоподібними скороченнями, які чергуються з розслабленням. Клонічні генералізовані судоми також називають конвульсіями.
- Які причини виникнення судом м'язів?
- Виникнення судом без видимої причини може бути пов'язане з фізичними вправами (наприклад, при бігу, плаванні, грі у футбол). Також спазми м'язів ніг (частіше в нічний час) нерідко спостерігаються у людей похилого віку.
Частою причиною виникнення судом є різноманітні порушення метаболізму (обміну речовин). Так, метаболічні порушення можуть бути причиною судом при цирозі печінки, уремії, гіпотиреозі, вагітності, а також при зниженні функції наднирників.
Різке зменшення кількості позаклітинної рідини та втрата електролітів (калію, магнію) також здатні викликати судоми м'язів. Така ситуація може мати місце при посиленому потовиділенні, гемодіалізі, на фоні важкої діареї або блювоти, а також внаслідок безконтрольного прийому сечогінних препаратів.
Крім сечогінних засобів, м'язовий спазм може виникати внаслідок прийому аналептиків і психостимулюючих препаратів.
Також судоми м'язів можуть бути проявом хвороби, наприклад, бічного аміотрофічного склерозу, невропатії, радикулопатії.
В окремих випадках спазми м'язів є проявом деяких спадкоємних захворювань і рідкісних аутоімуних станів.
Крім того, м'язові судоми можуть бути наслідком поліомієліту.
Судоми у литкових м'язах, як правило, є одним із симптомів хронічної венозної недостатності, як ускладнення варикозної хвороби. У цьому випадку, безумовно, показана консультація судинного хірурга.
- Хто з нас найбільше підданий судомним атакам? Якими є групи ризику, так сказати?
- У групу ризику з виникнення судом у першу чергу входять маленькі діти, люди похилого віку, вагітні жінки, спортсмени, а також люди, що приймають деякі лікарські засоби. Спазми у маленьких дітей особливо легко розвиваються на фоні інтоксикацій, інфекційних захворювань, травм, при впливі психогенних факторів. Це пов'язане з анатомічними та фізіологічними особливостями організму дитини.
Судоми м'язів - розповсюджене і серед спортсменів явище. Особливо це стосується тих з них, хто тренується на витривалість (наприклад, марафонці). Також м'язові спазми спостерігаються у спортсменів, що виконують вправи максимальної інтенсивності: перегони на велотреці, спринтерський біг або футбольний матч. При цьому судоми, як правило, виникають наприкінці тривалих або інтенсивних фізичних вправ, або через кілька годин після них.
- Як боротися та попереджати судоми?
- Дуже сильні судоми м'язів, не пов'язані з очевидними причинами (наприклад, з фізичним навантаженням), які трапляються часто і не припиняються при виконанні простих процедур, звичайно є наслідком певного захворювання. У такому випадку необхідним є звертання до лікаря для виявлення причини судом і виконання адекватних лікувальних заходів.
В інших випадках, коли судомний спазм не є проявом хвороби, він, як правило, зникає самостійно і не вимагає прийому лікарських препаратів.
Судома м'яза може виникнути в будь-який час у будь-якої людини.
Щоб самостійно припинити судомний спазм необхідно виконати наступні дії. Спочатку потрібно припинити робити рухи, які викликали спазм м'яза. Потім потрібно акуратно розтягнути м'яз зведений судомою і помасажувати його.
Наприклад, якщо звело литковий м'яз, то варто потягнути руками мисок стопи на себе, при цьому коліно має бути випрямленим. Утримувати м'яз у розтягнутому положенні необхідно доти, поки судома не припиниться. Далі потрібно розслабити спазмований м'яз: він має кілька хвилин знаходитися в спокої.
Варто пам'ятати про те, що спроба довільного скорочення цього м'яза відразу після припинення спазму може привести до повторного виникнення судоми.
Якщо після того, як судома минула, у м'язі відчувається хворобливість, то до нього можна прикласти лід.
Також на хворобливий м'яз можна накласти тугу пов'язку з еластичного бинта. У випадку, коли після судоми м'яз на дотик щільний і продовжує перебувати в напруженому стані, його варто розігріти, помасажувати і також накласти тугу пов'язку.
Для того щоб запобігти виникненню судом у майбутньому, варто обов'язково виконувати розминку перед фізичним навантаженням.
Також для нормальної роботи м'язів необхідним є повноцінне харчування з уживанням достатньої кількості вітамінів і мінералів, зокрема кальцію, калію, натрію та магнію. Потрібно регулярно включати у своє меню продукти, багаті вітамінами групи В.
Уникайте зневоднювання. Щодня випивайте достатню кількість рідини. Пам'ятайте, що кількість споживаної рідини залежить від вашого харчування, рівня активності, погоди, стану здоров'я, віку, ліків, які ви приймаєте.
Пам'ятайте, рідина допомагає м'язам скорочуватися і розслаблюватися, тому постарайтеся не забувати відновлювати баланс рідини в організмі через рівні проміжки часу.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5877 |
|
© Газета Домовик 2012-2023