Як знизити рівень «шкідливого» холестерину в крові
Холестерин являє собою жироподібну речовину, що входить до складу клітинних оболонок. Так само він бере участь у виробленні статевих гормонів. З цього витікає, що і зниження холестерину нижче норми є теж шкідливим, адже недолік холестерину теж приводить до розвитку захворювань.
У крові він транспортується в чистому вигляді, тому його нестача або надлишок часто приводить до захворювань серцево-судинної системи. Холестерин необхідний для роботи мозку, тому що постачає його необхідними антиоксидантами. У достатній кількості він допомагає організму засвоювати жири. Приблизно 80% цієї речовини утворюється в печінці, і ще 20% надходить із їжею. Нормальний рівень холестерину важливий для стабільної роботи організму та гарного самопочуття. Підвищений холестерин у крові небезпечний тим, що він сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок на стінках судин, які згодом можуть закрити просвіт судини повністю, що приведе до інфарктів та інсультів.
Холестерин життєво необхідний людині, і надходить він у наш організм не тільки з продуктами харчування, більша його частина (80%) утворюється за участю печінки, тонкого кишечнику, наднирників і яєчників у жінок і тільки 20% з їжею тваринного походження. Він бере участь у виробництві необхідної для травлення жовчної кислоти, а також вітаміну Д, клітинних мембран і жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону. Чому ж тоді всі бояться його підвищення?
ПОГАНИЙ І ГАРНИЙ
Існує поганий холестерин і гарний холестерин. Але вирази ці не зовсім точно характеризують цю речовину. В організмі людини в чистому вигляді його не існує. Разом з білками та жирами він утворює ліпопротеїдні комплекси. І саме вони й діляться на два види: ЛПВП і ЛПНП.
ЛПВП - це ліпопротеїди високої щільності, які видаляють надлишки холестерину з клітин і переносять у печінку.
ЛПНП - ліпопротеїди низкої щільності, які переносять його з печінки в тканини.
При порушенні нормального співвідношення між цими видами ліпопротеїдів розвивається атеросклероз. Тобто, головним для організму є не те, як зменшити холестерин у крові, а саме підтримати баланс ліпопротеїдних комплексів, не допускаючи переваги ЛПНП.
Іншими словами, існує ймовірність, що знижуючи шкідливий холестерин, ви можете зменшити і кількість корисного, що приведе до різних порушень у роботі організму
НОРМА ХОЛЕСТЕРИНУ В КРОВІ
Перш ніж говорити про підвищений рівень холестерину, необхідно визначитися, який же його припустимий показник. Норма холестерину в крові складає 3,6-5,2 ммоль/л. Гіперхолестеринемія (підвищення) буває:
- незначна - 5,2-6,7 ммоль/л;
- помірна - 6,7-7,8 ммоль/л;
- важка - більше 7,8 ммоль/л.
Для хворих цукровим діабетом, атеросклерозом, стенокардією, ішемічною хворобою серця, після інфаркту, інсульту припустимий рівень холестерину в крові повинен бути нижче 4,5 ммоль/л. Їм призначається спеціальна гіполіпідемічна терапія.
Визначити, який холестерин у вас у сироватці крові, можна, зробивши аналіз крові.
ПРИЧИНИ ПІДВИЩЕНОГО ХОЛЕСТЕРИНУ
Причини підвищеного холестерину у жінок і чоловіків можуть бути найрізноманітнішими. Найчастіше це нездоровий спосіб життя: посилене споживання жирної їжі та мінімум фізичних навантажень. Ситуація може ускладнюватися шкідливими звичками: палінням, уживанням алкоголю, стресами.
Ризик збільшується при наявності спадкоємної схильності та з віком. У середньому віці захворювання частіше виявляється у чоловіків, але з настанням клімаксу перевага переходить до жінок.
ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ПРИ ХОЛЕСТЕРИНІ
Харчування при підвищенні холестерину та для профілактики різних захворювань, які воно викликає, відіграє важливу роль. Часто саме воно може стати його причиною. Якщо у вас підвищений холестерин у крові, то продукти харчування варто розділити на дві групи.
1. Продукти, що знижують холестерин:
- курка без шкіри (краще грудинка), індичка, не часто пісна яловичина, телятина, м'ясо ягняти;
- біла риба, особливо морська, жирна риба - оселедець, лосось, палтус, тунець, скумбрія, сардини;
- молоко до 1% жирності, нежирні сири, сметана і йогурт, білок яєць;
- усі овочі та фрукти, включаючи заморожені (особливо авокадо й часник);
- хліб грубого помелу, каші на воді (вівсяна), макарони із твердих сортів пшениці, рис, бобові (горох, квасоля, сочевиця);
- соки та чай без цукру, кава, мінеральна вода;
- маслинова, кукурудзяна, соняшникова олія,риб'ячий жир у капсулах.
2. Продукти, що підвищують холестерин:
- м'ясо з жировими прошарками, свинина, качка, гуска, ковбаси, сосиски, бекон, паштети;
- ікра, креветки, кальмари, восьминоги, краби;
- жирне молоко, вершки, плавлені сири та сири зі вмістом жиру більше 30%, яєчний жовток;
- овочі, що пройшли термічну обробку з жиром, особливо шкідлива картопля фрі та чіпси, фрукти, консервовані з додаванням цукру;
- білий хліб, випічка, тістечка, торти, морозиво (найбільше вершкове і пломбір), млинці й пончики;
- соки з цукром, газована вода, какао та гарячий шоколад, алкоголь;
- вершкове масло, маргарин, сало і свинячий жир, майонез, жирні соуси.
Щоб організувати лікувальне харчування при підвищеному холестерині, потрібно знати, що:
- смажену їжу необхідно замінити паровою, вареною, приготовленою на грилі або сковороді з антипригарним покриттям;
- при готуванні м'яса зрізати жир і знімати шкіру з курки та іншого птаха;
- сполучайте м'ясо з овочами або макаронами;
- м'ясний бульйон рекомендується остудити і зняти застиглий шар жиру;
- знежирене молоко містить не менше білка, кальцію та фосфору, чим жирне;
- не сполучайте сир з м'ясними продуктами, так ви подвоюєте вміст жиру;
- яйця краще заміняти яєчними білками, а жовтки вживати не більше 2-х на тиждень;
- овочеві салати краще заправляти лимонним соком, спеціями.
Обмежте вживання алкоголю. У свято на день можна випити 250 мл вина або 50 мл міцних спиртних напоїв.
ЯК ЗНИЗИТИ: 5 ІНШИХ СПОСОБІВ
1. Немає доказів, що стрес підвищує рівень холестерину. Але говорячи «холестерин», ми маємо на увазі «атеросклероз». А ось негативний вплив переживань на серце і судини вже доведений не раз. Усе частіше можна почути, що саме стрес є головною причиною появи бляшок на судинах.
2. Для зниження холестерину рекомендується 3-4 рази на тиждень давати організму динамічні навантаження хоча б по 30-40 хвилин: їзда на велосипеді, ходьба, теніс, командні види спорту (футбол, волейбол). Установлено, що у бігунів на довгі дистанції рівень «поганого» холестерину нижче, а рівень «гарного» вище середньостатистичного.
3. Зниження маси тіла.
4. Помірне споживання спиртного. Статистика показує, що келих вина на день навіть позитивно впливає на рівень «гарного» холестерину та знижує ризик утворення тромбів. Зазвичай таку властивість приписують саме вину. Сумніви викликає пиво та банкові коктейлі.
На жаль, з кожною випитою чаркою користі від алкоголю стає усе менше, тому спеціально вживати алкоголь лікарі не рекомендують.
5. Відмова від тютюну. На відміну від алкоголю, тютюн знижує рівень «гарного» холестерину незалежно від дози. Єдиний правильний варіант - кинути курити. Більше того, «пасивне паління» також погіршує пропорцію ЛПНП/ЛПВП.
Який висновок можна зробити з усього вищесказаного? Здоровий спосіб життя - ось що потрібно, щоб понизити холестерин.
Для справедливості потрібно уточнити, що реалізація цих порад не завжди дає необхідний результат, і тоді в хід ідуть лікарські препарати. Але наслідування даним рекомендаціям у будь-якому разі позитивно відіб'ється на вашому здоров'ї.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6443 |
|
© Газета Домовик 2012-2023