Діарея мандрівників: що варто знати кожному?

31 липня 2013

Влітку ми всі прагнемо до нових вражень і активного відпочинку, що, саме собою, веде й до зміни місця звичного проживання. Простіше кажучи, у відпустку ми їдемо до моря, у гори або далекі країни - за здоров'ям, новими знаннями і, чого гріха таїти, маленькими радостями зустрічі з прекрасним. Крім очікуваних труднощів переїздів і перельотів, на жаль, досить часто ми зіштовхуємося ще й з діареєю мандрівників.

Щоб не зіпсувати відпустку, необхідно бути пильними при виборі їжі та напоїв і акуратними в питаннях особистої гігієни.
Щоб не зіпсувати відпустку, необхідно бути пильними при виборі їжі та напоїв і акуратними в питаннях особистої гігієни.

Сьогодні це - одна з головних глобальних медичних проблем. Незважаючи на те, що кожний з нас зіштовхувався з нею, складно уявити її загальний масштаб: тільки офіційна статистика реєструє 1,7 мільярди випадків на рік, а смертність від неї залишається донині досить ймовірною. 

Як відбувається зараження, чим лікуватися і як попередити діарею? Про це ми попросили розповісти фахівця - лікаря вищої категорії, кандидата медичних наук Ніну Михайлівну Масалову.

- Заражені напої та їжа є основною причиною багатьох проблем системи травлення. Шлунково-кишкові захворювання, пов'язані з порушеннями санітарних норм, найбільше поширені в країнах третього світу, однак і в Україні зустрічі з ними не виключені. 

Більша частина випадків захворювання діареєю мандрівників викликана влученням різних збудників інфекції в кишечник. Це переважно бактерії. Тобто, це захворювання зазвичай пов'язане зі вживанням їжі та напоїв, заражених різними мікроорганізмами (у тому числі з екскрементів людини і тварин). Місцеве населення багаторазово піддається впливу цих збудників з дитинства, тому у них виробляється до них імунітет.

- Які ознаки діареї?

- Характерні ознаки діареї мандрівників включають: рідкий і частий стілець, нудоту, болі в животі та судоми. Діарея мандрівників зазвичай триває кілька днів. Для здорових людей вона вкрай рідко може являти загрозу для життя.

- Що робити, якщо проблема все-таки виникла?

- Необхідно обов'язково звернутися до лікарів при діареї у дітей (особливо до 3 років).

Найбільшу небезпеку для них становить зневоднювання організму. Простежте, щоб дитина постійно пила чисту воду, розведений лимонад або фруктовий сік. Дітям з невеликими проявами зневоднювання (спрага та неспокійний стан) необхідно давати розчин для відновлення кількості рідини в організмі. Мова йде про Гастроліт або Регідрон. (Ці пакетики варто мати у своїй похідній аптечці). Для приготування розчину потрібно розвести вміст пакетика кип'яченою або обробленою йодом водою в пропорції, зазначеній на упаковці. 

Пити його необхідно якнайчастіше і якнайбільше. 

- У яких випадках потрібна термінова медична допомога?

- Якщо у дитини з'явилися домішки крові в калі, середній або важкий ступінь зневоднювання, а температура вище 38,5 градусів або має місце постійна блювота. 

Також викликайте швидку, якщо діарея розвинулася у немовляти, або у вагітної, а також у людей із серйозними хронічними проблемами зі здоров'ям (наприклад, захворюваннями серцево-судинної системи).

Дорослим людям необхідно звернутися до лікаря, якщо діарея не проходить протягом декількох днів, а також при наявності крові у виділеннях, при значному підвищенні температури тіла або ознобі, або при відсутності можливості заповнити запас рідини в організмі та ризику зневоднювання організму.

- А що повинен зробити лікар?

- Він призначить терапію антибіотиками, які рекомендуються тільки для лікування діареї, але не для профілактики. Адже їхнє застосування може саме по собі створити певні проблеми з кишечником.

Під час лікування варто вживати більше рідини. Через діарею людина втрачає багато рідини і солей, тому рекомендується заповнення кількості рідини в організмі. 

Слід зазначити, що діти більш схильні до зневоднювання, чим дорослі. А ще під час лікування необхідно відмовитися від молочних продуктів і взагалі від будь-яких рідин сумнівного походження і якості.

- Чи обов'язкові антибіотики при діареї?

- Такі антибіотики, як ципрофлоксацин і норфлоксацин, часто використовуються для лікування діареї мандрівників і скорочують тривалість цього захворювання. Проконсультуйтеся з лікарем про порядок прийому цих антибіотиків, а також для одержання рецепта й інструкції з їхнього застосування.

Засоби від діареї, такі як Імодіум, можуть зменшити прояви діареї. Однак варто розуміти, що цей ефект досягається за рахунок уповільнення видалення вмісту кишечнику, тому застосування таких препаратів може викликати ускладнення у людей із серйозними інфекціями. У таких випадках організм посилено намагається вивести інфекцію з кишечнику (частий стілець саме цьому сприяє), і перешкоджання йому в цьому може погіршити становище. У жодному разі не можна використовувати ці препарати при підвищеній температурі і при домішках крові в калових масах.

- Які профілактичні заходи допоможуть уникнути діареї мандрівників?

- Кращою профілактикою діареї мандрівників є пильність при виборі напоїв та їжі й акуратність у питаннях особистої гігієни. 

Завжди мийте руки після відвідування туалету та перед їжею. Ризик влучення інфекції в організм сильно залежить від місця, де ви їсте. Наприклад, їжа, куплена у продавця з лотка на вулиці, є одним з найнебезпечніших видів харчування.

До безпечних продуктів належать фрукти (якщо ви їх самі чистите), хліб та інші сухі продукти, а також гаряча їжа, що пройшла повну теплову обробку. До небезпечних продуктів належать непастеризовані молочні продукти, салати, сире м'ясо, риба і морепродукти, а також їжа, куплена на вулиці.

До безпечних напоїв можна віднести кип'ячену воду (включаючи чай і каву), напої, розфасовані в пляшки або алюмінієві банки, пиво і вино. А в категорію небезпечних напоїв входять вода з-під крана та напої, приготовлені з льодом. Коли ви чистите зуби, то не користуйтеся водою з-під крана. При вживанні води з пляшки або банки протріть горлечко.

- Як знезаразити водопровідну воду?

- Водопровідну воду можна обробити та зробити її придатною для питва декількома способами: кілька хвилин прокип'ятити, додати кілька крапель йоду або спеціальних препаратів, що містять хлор, (можна запитати в аптеці або поцікавитися у лікаря). Добре використовувати і переносний фільтр (хоча ефективність різних фільтрів сильно відрізняється). Однак найкраще пити розфасовані напої.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6119 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс