Як провести осінь із задоволенням. Поради щодо моральної та фізичної підготовки до приходу осені

3 жовтня 2021

На початку осені організм починає сигналізувати про нестачу сонячного світла і тепла. Тому не дивно, що для багатьох прекрасна осіння пора стає причиною хронічної втоми або дратівливості.

Щоб не допустити можливих проблем зі здоров’ям, уберегти нервову систему від розладу та провести осінь із задоволенням:

ДОТРИМУЙТЕСЯ РЕЖИМУ РОБОТИ ТА СНУ

Незабаром літні ночі залишаться позаду, а з ними нехай іде в минуле робота допізна. Надмірне вечірнє навантаження знижує рівень серотоніну і викликає відчуття психологічної ізоляції, яка загострює жалість до себе. Восени потрібен інший режим – здоровіший і спокійніший.

Повноцінний сон необхідний як для психічного, так і для фізичного здоров’я. За даними Національного фонду сну, у людей з безсонням ризик розвитку депресії в 10 разів вищий, ніж у тих, хто добре спить. Люди, які недостатньо сплять, частіше хворіють, тому запорукою гарного настрою та бадьорості є дотримання режиму. Організму потрібен час на акумулювання енергії, тому краще привчитися лягати спати до опівночі.

Щоб краще засинати, дотримуйтесь простих правил:

- уникайте світіння екрану смартфона або комп’ютера за дві години до сну;

- спробуйте почати медитувати перед сном. Ця проста техніка заспокійливо діє на організм;

- якщо є можливість, придбайте зручний матрац. Ваша спина ще подякує вам за правильний вибір;

- не вживайте кофеїн та інші тонізуючі напої з другої половини дня.

Нестача сонячного світла, необхідність одягати купу одягу та інші осінні клопоти можуть сильно вплинути на ваш настрій, навіть якщо раніше не викликали ніякої негативної реакції. Справа, знову ж таки, у біологічних процесах людського організму: в похмуру погоду наднирники виробляють гормон стресу кортизол. Це призводить до погіршення працездатності, виникненню почуття пригніченості та дратівливості. До речі, якщо ваш настрій відчутно псується з настанням холодів і залежить від рівня освітлення, радимо придбати лампу денного світла.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ДІЄТУ

Влітку та на початку осені легко бути вегетаріанцем – але їсти багато овочів теж може бути шкідливо. Як показали дослідження, вегетаріанці частіше схильні до перепадів настрою, депресій та ОКР. Тому в перехідний сезон вчені рекомендують додати у власний раціон більше білка, хоча б рослинного: тофу, нут, сочевицю, горіхи, картоплю, насіння чіа, кіноа та багато іншого.

ЗНАЙДІТЬ ХОБІ

Ще один спосіб зберегти гарний настрій під час осінніх холодів – знайти собі хобі або зайнятися якоюсь цікавою (але не робочою) справою. Це має бути щось, що даруватиме вам радість. Наприклад, можна вивчити нову мову, набути нових навичок, зайнятися вирішенням головоломок або ж зв’язати всім друзям по парі теплих шкарпеток.

ЗАЙМІТЬСЯ СПОРТОМ

Регулярні фізичні вправи – один із найкращих способів тримати психічне здоров’я в тонусі. У занять спортом є низка незаперечних переваг: підвищується температура тіла, що заспокійливо діє на центральну нервову систему; при навантаженні організм людини виділяє різні нейромедіатори, зокрема дофамін, ендорфін, серотонін і окситоцин, які помітно впливають на настрій.

Нейромедіатори передають повідомлення між нервовими клітинами мозку (нейронами). Місія у нейромедіаторів важлива, втім, їхній цикл життя короткий, тому рівень речовин в організмі постійно змінюється. Усі види фізичних вправ можуть допомогти в лікуванні депресії, але краще займатися спортом регулярно. Одноманітне “життя на дивані” знижує концентрат радості, а тренування, навпаки, його підвищують.

Дослідження Президентської ради США з фізичної активності та спорту доводить, що фізично активні люди менш схильні захворіти на застуду, ніж ті, хто веде переважно сидячий спосіб життя. МОЗ України радить хоча б 2 години на тиждень приділяти аеробному тренуванню (прогулянки, йога, танці) або ж 75 хвилин тренуватися інтенсивно (біг, швидка ходьба та бойові мистецтва).

СТВОРІТЬ ВДОМА ЗАТИШНУ АТМОСФЕРУ

Пам’ятайте, що ваш дім – ваша фортеця, тому зробіть його максимально теплим та комфортним для життя. Навіть найменші приємні дрібниці, як-от ароматичні свічки, лампове освітлення і затишний халат створять у вашому помешканні затишок. А це, своєю чергою, є дуже важливим для внутрішнього відчуття, що “все добре”

ВІДМОВТЕСЯ ВІД ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК

Щоб захистити себе від негативного впливу зміни погоди та похолодання, варто, перш за все, звести до мінімуму шкідливі звички, а краще взагалі позбутися їх. Такий відомий спосіб зігрітися, як “50 грамів”, дійсно швидко допомагає, але потім може призвести до спазму судин і порушення терморегуляції організму.

Курцям варто знати, що віруси грипу в першу чергу вражають легені — тим паче якщо вони ослаблені. Також нікотин звужує судини, внаслідок чого організм починає відчувати нестачу кисню. Особливо це небезпечно для людей, яким часто дошкуляють хронічні головні болі. 

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1415 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс