Сушники в роті, або чому кінчається слина?

27 червня 2018

Якщо напередодні ви трохи перебрали спиртного, то ранкова сухість у роті — явище з'ясовне. Але що робити, якщо «сушники» переслідують день у день, причому, без усякої видимої причини? Питво, якщо й рятує, то ненадовго, та й скільки ж можна пити! Почніть із лікаря-стоматолога. Можливо, у вас ксеростомія.

«Ксеростомія, або синдром «сухого рота» — це захворювання, при якому в силу різних причин ослаблені природні функції слиновиділення,  коментують стоматологи. Його характерні ознаки, крім сухості, запалення слизової та біль у роті при жуванні.

Щоб зрозуміти суть ксеростомічних порушень, давайте подивимося, що таке слина і яка її роль у нашому організмі.

Слина має складну хімічну будову, включаючи в себе воду, солі, ферменти, протеїни і т.д. Кожний з компонентів відіграє певну роль у захисті ротової порожнини. Слина повинна змазувати рот, допомагати при ковтанні, переварюванні їжі, передачі смакових відчуттів, переносити захисні антитіла й закривати дорогу інфекціям.

Ксеростомія найчастіше зустрічається у людей похилого віку, або після прийому деяких медикаментів, що впливають на парасимпатичну нервову систему. Але на зниження функцій слинних залоз можуть впливати і системні порушення в організмі, такі як діабет, аутоімунні патології та ін.

Ксеростомічний синдром, як правило, з'являється у хворих, яким була проведена променева терапія області голови та шиї. Звичайно після таких процедур, пацієнти скаржаться не тільки на сухість у роті, але на біль у зубах.

При ксеростомії підвищується ризик інфікування ротової порожнини, що несе небезпеку для всього організму.

Для боротьби з цим синдромом потрібно спочатку з'ясувати, що послужило причиною його появи, а потім братися за лікування. Для боротьби з ксеростомією уже багато років використовуються різні полоскання для рота: відвари і настоянки трав, маслинова олія і т.п.

Сьогодні розроблений і успішно застосовується штучний замінник слини, що виявляє на хворого освіжаючу й антимікробну дію. В аптеках можна знайти таблетки для зняття симптомів сухості рота, а також спреї та гелі.

Але головне при ксеростомії — не зловживати гострим, солоним і кислим. Не їсти занадто гарячу й холодну їжу, уникати алкоголю і дотримувати гігієни порожнини рота. 

Відмовтеся від перекусів у вигляді бутербродів і фаст-фудів, замінивши їх на фрукти й овочі. Ідеально підійде селера й огірок. Корисно їсти кавун.

Крім цього, корисно включати в раціон харчування кисломолочні продукти: кефір, ряжанку, кисляк. Ці напої є джерелом електролітів і перешкоджають зневоднюванню організму.

НАРОДНІ РЕЦЕПТИ ПРОТИ СУХОСТІ В РОТІ

Полинь і календула. Дуже корисні полоскання з полинем і календулою. Необхідно в склянку з кип'яченою й охолодженою водою влити 25 крапель настоянки полині або календули. Можете використовувати настоянки трав у рівних кількостях одночасно. Приготовленою рідиною полощіть рот тричі на день перед прийомом їжі. Необхідно не їсти після полоскання 20-25 хвилин.

Рослинні олії. Вони обволікають слизову оболонку й дозволяють зменшити випаровування слини. Для того щоб позбутися сухості, протирайте рот ватою, змоченою в маслиновій або соняшниковій олії. Можете набрати в рот трохи олії й полоскати 2-3 хвилини. Виплюньте олію. Повторюйте процедуру після прийому їжі тричі на день.

Збір трав. Для цього засобу вам знадобляться квітки ромашки, шавлії та корінь лепехи. Ці рослини потрібно окремо заварити окропом. На 230 мл киплячої води треба по 10 г трави. Коли відвари трохи охолонуть, їх слід процідити й полоскати порожнину по черзі. Тобто перед сніданком ромашкою, перед обідом шавлією, а перед вечерею настоянкою з кореня лепехи.

Олія шипшини й евкаліпта. Придбати їх можна в будь-якій аптеці. Олія евкаліпта продається за назвою «Хлорофіліпт», це зелена грузла рідина. Для лікування сухості в роті необхідно відразу закапати ніс олією шипшини, а через 15 хвилин Хлорофіліптом. Використовуйте олії тричі на день протягом тижня. Хлорофіліпт славиться своїми бактерицидними властивостями, а олія шипшини стимулює роботу слинних залоз.

Ягоди чорниці. Їжте свіжі ягоди по 100 г на добу. Якщо не сезон, то можна використовувати сухі. Жменю чорниці потрібно залити 250 мл окропу і потримати в термосі 5 годин. Коли ягоди стануть м'якими, їх потрібно з'їсти, а відвар випити.

М'ята. Ця рослина підходить при цукровому діабеті і частковій закупорці слинних залоз. Необхідно протягом дня розжовувати кілька листиків м'яти. Намагайтеся робити це за третину години до прийому їжі.

Алое. Для лікування сухості в роті потрібно полоскати порожнину тричі на день соком алое. Після цього бажано не вживати їжу 1 годину.

Олія виноградних кісточок. Перед тим як лягти спати, нанесіть трохи олії на вату і змажте тампоном язик і щоки. Після сну прополощіть рот чистою кип'яченою водою і почистіть зуби, як звичайно.

Кардамон. Цей засіб застосовують для усунення сухості рота в країнах Сходу. Необхідно розжовувати стручок кардамону після кожного прийому їжі. Після цього не полощіть рот протягом 1 години.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3417 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс