Як полегшити перехід від літніх канікул до навчання

27 серпня 2014

Незабаром початок навчального року - знову зошити, домашні завдання, контрольні з математики і не тільки. Одним словом, знову трудові шкільні будні зі своїми радостями й навантаженнями. Тому давайте поговоримо про те, як полегшити перехід нашим школярам від літніх канікул до навчальних занять. 

Організм дитини зазнає певний стрес - після майже тримісячного «розслаблення» йому доведеться пристосовуватися до чіткого розпорядку дня. Як адаптувати наших діточок до нового навчального року? Про це ми поговорили з лікарем-гігієністом вищої категорії кандидатом медичних наук Світланою Теодорівною Зуб.

- Адаптація - процес пристосування організму до нових умов навколишнього середовища. Для дітей початок навчального року - не тільки приємні зустрічі з однокласниками (а для першокласників - нові друзі), але й великий стрес. Чому? Перехід на новий розпорядок дня, зміна режиму. Процес адаптації після літа у школярів різного віку проходить теж по-різному. Швидше всього справляються з цією нелегкою справою старшокласники. Вони вже не перший рік ходять у школу та проходили цей період кілька разів. Так що пари тижнів буде достатньо, щоб звикнути до навчального процесу та зміни режиму.

Варто почати плавно зрушувати час відходу до сну й ранкового пробудження до звичного шкільного режиму - цим ви не тільки допоможете своїй дитині, але й збережете багато нервових клітин собі особисто.

- Чим загрожує надмірна зневага режимом у школярів?

- Звиклі за літо лягати спати в більш пізніший час, а прокидатися, коли душа побажає, діти дуже болісно переживають повернення до режиму. Не вистачає посидючості й уважності, бажання «включити мізки» і ввійти в процес навчання. Вони швидко утомлюються та втрачають інтерес до занять, часом навіть впадають у депресивний стан, що позначається на здоров'ї нервової системи та загальному самопочутті.

Нашим дітям непросто сідати за шкільну парту відразу після відпочинку. Багато батьків думають, що дитина в перший же навчальний день сама по собі настроїться на навчання, сконцентрується та стане уважною. 

Але це не так. Якщо ви помітили, що дитина в'яла, пасивна, то вірніше буде відправитися з нею до невропатолога або запитати поради у сімейного лікаря. Можливо, вони й не призначать препарати, але точно порадять, як уникнути розвитку депресії, що при сьогоднішніх реаліях нашого життя досить і досить імовірно. 

Отут можуть допомогти й вечірні прогулянки, і тепле молоко з медом на ніч, і колективна фіззарядка зранку.

- Чи потрібно панікувати, якщо адаптація школяра до нових умов буття проходить не дуже гладко?

- Ні, звичайно. Чи легко вам самим адаптуватися до роботи після відпустки? Невже ви щоразу після відпустки беретеся за роботу з підвищеним ентузіазмом, начебто не почуваючи змін у своєму розпорядку дня? Тому й діти, які миттєво почувають підвищення навантаження, не можуть так само миттєво переключитися на шкільні будні, підготовку уроків, написання контрольних тощо.

Адже літній режим у дітей, як правило, зводиться до розслаблення: вони «відсипаються» до 9-10 години ранку, потім снідають, багато проводять часу на свіжому повітрі (у найкращому разі) або співіснують із комп'ютером (що в наш час поширено набагато ширше), а спати лягають пізно. Якщо в такому режимі дитина продовжує існувати до останнього дня канікул, то, звичайно, перехід на навчальний час дається їй дуже нелегко. Звичку вставати о 7:00 на канікулах кидають усі, тому перші шкільні дні діти майже сплять на уроках. Яка вже тут концентрація уваги й гарні оцінки?

- А що можна зробити в екстреному, так сказати, порядку, щоб якось пом'якшити ситуацію?

- Від того, як ви проведете останній вечір канікул, буде залежати, наскільки просто буде звикнути дитині до школи в наступній чверті. Зробіть цей вечір спокійним. Немає нічого поганого в тому, щоб перевірити, чи на місці все, що потрібно. Допоможіть підготувати одяг, котрий завтра потрібно буде одягти. Продумайте все до дрібниць, повісьте в шафу або на стілець речі, щоб у перший ранок нової чверті не потрібно було нервово шукати шкарпетки, спідниці та піджаки по всій квартирі.

- А які загальні, так мовити, підходи до підготовки дитини до шкільного способу життя?

- Основну роль у житті дитини грають батьки. Адже саме вони закладають фундамент майбутньої особистості, допомагають сформувати звички, розвивають здібності. Шкільний період не є виключенням, тому що від домашнього середовища багато в чому залежить бажання дитини вчитися й досягати при цьому гарних результатів. 

А кращий помічник при багатьох проблемах - це свіже повітря. Буде чудово, якщо ви зробите ці прогулянки сімейними. Дитина, яка проводила багато часу на вулиці під час канікул, адаптується до школи набагато швидше, ніж та, котра увесь цей час просиділа біля комп'ютера й телевізора. 

Оскільки відгородити дитину від цих пристроїв досить проблематично, перед початком нового навчального року обов'язково перевірте у дітей зір.

- Що б ви ще порадили батькам школярів?

- Важливо стежити за канікулярним режимом дитини. За місяць або хоча б за кілька днів до навчання треба відучувати дитину від нічних пильнувань біля телевізора, укладати спати раніше й повторювати пройдене за минулий рік. На думку фахівців, це дозволить різко знизити наслідки стресу після відпочинку. Батьки, що не стежать за канікулярним режимом школярів, мають бути готові до серйозних розладів. 

На початку вересня зверніть особливу увагу на ретельне дотримання режиму. Особливо важливий досить тривалий сон. Доведено, що діти, які висинаються, набагато з більшим інтересом ставляться до занять. Допомогайте із дотриманням режиму дня ненав'язливо.

І ще: створюйте ситуацію успіху. У перші тижні після канікул не вимагайте від дитини занадто гарних оцінок. Зустрічаючи сина або дочку після школи, у першу чергу варто цікавитися не тим, які оцінки вони одержали, а що цікавого дізналися, що їм сподобалося найбільше. Важливо, щоб діти сприймали навчання як нескінченний процес пізнання. І якщо дитина після довгих літніх канікул благополучно адаптується до навчання, якщо через тиждень і через місяць вона іде на заняття з тим же задоволенням, значить, і ми, дорослі, можемо поставити собі гарну оцінку. 

У противному випадку, якщо стрес викликаний марними зусиллями і постійними невдачами, він буде затяжним.

Тому оточіть дитину турботою й розумінням. Постарайтеся разом із сином або дочкою обговорити їхній стан, з'ясувати причини та знайти підходяще рішення для зменшення тривоги й занепокоєння. Менш болісно переносяться стресові ситуації, якщо дитина оточена розумінням, знаходиться в нормальній сімейній обстановці.

- А що можна порадити педагогам у плані кращої адаптації учнів?

- Дуже часто вчителі забувають про те, що школярам потрібно адаптуватися після літа та звикнути до навантажень. Вони можуть інтенсивно почати їх уводити в шкільну програму, вимагаючи бездоганного виконання завдань. Діти, у свою чергу, ще не готові зосереджувати увагу на новій темі, вони переповнені спогадами про літо й палко бажають повідати про все це своїм однокласникам.

Набагато ефективніше буде зробити невелике відхилення від програми й улаштувати «вільний» урок, на який учні зможуть принести предмети, які їм нагадують про минуле літо. Це можуть бути й фотографії, і черепашки, привезені з моря, значки, магнітики, якісь вироби або малюнки. Нехай вони розкажуть про події літа у вільній формі, легкій для розуміння однолітками.

Улаштовуйте посередині уроку хвилинки свободи, нехай побалакають трохи. Це дасть стимул до гарної поведінки й поліпшення уважності. Для дітей молодших класів корисно робити перерви на фізкультхвилинки.

Одним словом, хочеться сказати, що все знаходиться у ваших руках. Дитині не впоратися з адаптаційним періодом між літніми канікулами та шкільними буднями самотужки. Їй необхідна підтримка, як вдома, так і в школі.

ШКІЛЬНИЙ БАЗАР. БАТЬКАМ 

Вибираючи для дітей ту або іншу форму, батьки далеко не завжди беруть до уваги гігієнічні й медичні вимоги, яким вона повинна відповідати. Насамперед варто пам'ятати, що шкільна форма - не вбрання, а робочий одяг, у якому дитині доводиться ходити п'ять-шість днів на тиждень. Тому головний критерій вибору - комфортність. З гігієнічної точки зору для дівчаток найбільш зручними є спідниця або сарафан. На відміну від традиційної сукні, їх можна комбінувати з легкими кофточками або теплими светрами - залежно від погоди. Хлопчикам рекомендується носити костюм-трійку: штани, жилет і піджак. 

Тканина для форми має бути з натуральних волокон: бавовна, льон - для теплої пори року, вовна, кашемір - для зими. Достаток синтетичних добавок зробить одяг занадто жорстким, він буде швидко накопичувати статичну електрику. До того ж у спеку в ньому буде занадто пекуче, а взимку холодно.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7184 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс