Печія докучає, що слід робити?

20 травня 2020

Мало хто сприймає печію як серйозну недугу, адже щоб її позбутися достатньо всього лише прийняти таблетку з телевізора. Насправді ж печія може бути першим тривожним симптомом небезпечного захворювання. Якого саме? Про це ми розпитали гастроентеролога вищої категорії Григорія Михайловича КАРПЕНКА.

- Статистика свідчить, що печія турбує від 20 до 50 відсотків населення розвинених країн. При цьому 10-20 відсотків людей відчувають дискомфорт або печіння у стравоході частіше одного разу на тиждень. Неприємне відчуття у горлі виникає приблизно через 15-30 хвилин після прийому їжі. Але не рідко людей турбує печія вночі.

- Що ж таке печія та чому вона з’являється?

- Печія - це печіння з локалізацією переважно під грудною кліткою, що поширюється стравоходом. Таке відчуття виникає через подразнення слизової оболонки стравоходу кислим шлунковим соком.

Основна причина печії - закидання шлункового вмісту вгору по стравоходу. Відбувається такий процес через порушення роботи сфінктера між ними. Як відомо, середовище здорового шлунку кисле, що обумовлено дією соляної кислоти. У стравоході ж кислотність близька до нейтральної.

У нормі, зворотному руху їжі перешкоджає круговий м’яз - сфінктер, - такий собі клапанний пристрій, що регулює перехід вмісту з одного органу організму в інший. Якщо він ослаблюється, то кислий вміст шлунку перекидається у стравохід. Ось вам і печія!

Окрім вищезазначеної причини печії, а це порушення роботи сфінктера, дискомфорт у стравоході може бути пов’язаний із підвищеним вмістом соляної кислоти у шлунковому сокові. А ці процеси, у свою чергу, спостерігаються при багатьох захворюваннях і фізіологічних станах.

- Про що йдеться?

- Печія може бути симптомом гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, гастриту з підвищеною кислотністю, виразки чи холециститу і жовчнокам’яної хвороби. Якщо ви сповідуєте здоровий спосіб життя, а печія турбує вас частіше ніж один раз на тиждень, зверніться до лікаря, щоб виключити хвороби шлунково-кишкового тракту. Лікування деякими препаратами також може спровокувати печію. Зокрема, дискомфорт у стравоході виникає через прийом нестероїдних протизапальних препаратів (а це й аспірин), гіпотензивних ліків.

- Що спричиняє печію?

- Неправильний спосіб життя - шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем), хронічний стрес також викликають печію. Причиною може виступати вагітність, надмірна вага, зовнішні фактори. Приміром, тісний одяг, підняття важких предметів та інші подібні обставини іноді провокують печію у здорових людей.

Дискомфорт може виникнути і через вживання певних продуктів. Нерегулярні прийоми їжі, переїдання, харчування поспіхом, надмірне вживання жирного, смаженого, гострого - усе це сприяє ослабленню клапану стравоходу і, відповідно, провокує печію.

- Як позбутися печії домашніми методами?

- Варто зазначити, що до народних засобів можна вдаватися тільки у тому випадку, якщо під рукою немає ніяких ліків. Рецепти від печії є на «всі смаки», але не всі ці засоби ефективні. Проте, найчастіше різним групам людей допомагають.

- Багато хто радить соду…

- Так, так. Багато людей «гасять» печію харчовою содою. Розчиняють 0,5 чайної ложки соди у 200 мл води і випивають дрібними ковтками. Але застосовуйте соду тільки в екстрених випадках. Сода дійсно допомагає нейтралізувати соляну кислоту шлунку. Однак вуглекислий газ, який виробляється в результаті цієї реакції, різко розпирає шлунок. Це може викликати неприємні відчуття і навіть спровокувати шлункову кровотечу у пацієнта з виразкою. Крім того, сода провокує збільшення секреції кислоти, а отже, через пів години печія може повернутися. Краще замінити соду на антациди. Це група медичних препаратів, зазвичай лужних, що нейтралізують кислотність шлункового соку.

Тож фахівці радять активоване вугілля. Активоване вугілля абсолютно безпечний метод боротьби з печією. Приймати його можна навіть вагітним. Воно вбере у шлунку надлишки кислоти, і дискомфорт у гортані припиниться. Просто ковтніть кілька таблеток і запийте склянкою води.

Знімає відчуття печіння і покращує загальний стан при гастриті з підвищеною кислотністю і сік картоплі. Його можна вживати навіть на пізніх термінах вагітності.

Фреш трьох очищених картоплин випийте через 2-3 хвилини після приготування. Для поліпшення смаку можна змішати його з іншим соком. Якщо печія постійно турбує, то приймайте такі ліки по 1-2 ст. ложки 1-2 рази на день за півгодини до прийому їжі.

При появі печії випийте кілька ковтків молока. Молоко швидко нейтралізує кислоту. Воно обволікає шлунок і створює враження, що все добре. Але після деякого затишшя молоко стимулює утворення шлункового соку і може стати тільки гірше. Тому молоко, як і соду, використовуйте лише в екстрених випадках.

- Що робити коли катує печія щодня?

- Введіть у раціон гречану кашу. Відвари звіробою, подорожника і суцвіття ромашки - відмінно борються з печією. Смачні та корисні ліки - мигдаль. З’їжте 5-10 горішків, ретельно розжовуючи кожний. Мед здатний усувати дискомфорт у шлунку. Для боротьби з нападом печії випийте склянку теплого молока з розчиненою у ньому ложкою меду. По можливості не пийте ліки, які провокують печію.

- Як уникнути печії?

- Краще їжте частіше, але маленькими порціями (не менше 5-6 прийомів їжі, кожна порція повинна важити не більше 600-800 грамів) і ретельно пережовуйте їжу. Страви не повинні бути дуже гарячими чи холодними. При печії їжу краще не запивати. Не нахиляйтесь після того, як вийшли з-за столу. І звичайно, після трапези спорт під забороною. Вечеряйте як мінімум за 2 години до сну. Печія вночі вам не буде докучати, якщо підняти узголів’я ліжка на 10 сантиметрів. Це знизить ризик печії уві сні. Не затягуйтеся туго ременем, не надягайте тісний одяг, бандажі та корсети, які перетягують живіт.

Змініть режим харчування. Готуйте страви щадними методами (варіть, тушкуйте, запікайте, готуйте на пару). Відмовтесь від фастфудів, копченостей, жирних страв, солінь і маринадів. Збільшіть у раціоні вміст легкозасвоюваної їжі (овочевих бульйонів, каш, приготовлених на воді, киселів, зелені).

Самостійно лікуючись, майте на увазі, що дискомфорт у стравоході легко сплутати із симптомами деяких захворювань внутрішніх органів, що не мають абсолютно ніякого зв’язку з печією і вимагають проведення зовсім іншого лікування. Під «маскою» печії можуть ховатися напад стенокардії та інфаркт міокарда. Тож, якщо печія вас турбує досить часто, слід звернутися до лікаря.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2557 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс