Сонячний овоч
Сьогодні мова йтиме про такий знайомий усім нам гарбуз. Особливо корисне його вживання восени й узимку, коли асортимент свіжих овочів обмежений. І хоча гарбуз вирощують з незапам'ятних часів, він дотепер є популярним, оскільки за своїми корисними властивостями не поступається іншим культурам.
У гарбузі багато рідини (близько 90%), присутні вітаміни А, С, Е, РР і групи В, у великій кількості міститься не тільки залізо, але й цинк, кобальт, мідь, фтор, кальцій, калій, а також пектин, цукор, бета-каротин, які допомагають позбутися деяких захворювань і зміцнюють загальний стан організму.
Наприклад, за вмістом заліза гарбуз перевершує кращі сорти яблук, а за кількістю бета-каротину - близький до моркви. Тому вживання гарбуза допомагає при недоліку заліза в організмі, недокрів'ї, лікуванні серцево-судинних захворювань, проблемах з кровообігом, набряках, ожирінні та ін.
Гарбузове насіннячко також корисне. Воно містить жири, білки, вітаміни й мінеральні солі. Його рекомендують приймати вагітним при токсикозі та при звичайній нудоті. А також це кращий засіб від глистів. Тому сушене гарбузове насіннячко часто дають дітям для профілактики подібних неприємностей. А дорослим: 100 г насіннячка з медом з'їсти на ніч, а зранку прийняти 1 ст. л. касторової олії.
Дуже корисний для здоров'я і гарбузовий сік, він чинить заспокійливу дію, поліпшує сон. Так що при захворюваннях серця, гіпертонії, анемії, набряках, атеросклерозі - їжте гарбуз весь сезон і в сирому, і у вареному виді, а також запеченим і, додаючи в каші.
При хворобах печінки, жовчного міхура, холециститі, хворобах нирок рекомендують каші включати у свій раціон 2 рази на день по 100 -150 грамів, але при цьому обмежити солодкості і хлібобулочні вироби.
При опіках, екземах, шкірних запаленнях допомагають компреси з м'якоті гарбуза. Натріть її на великій тертці, відіжміть, прикладіть до уражених місць на марлевій пов'язці і зафіксуйте. Рекомендують чергувати з компресами з соку гарбуза.
Для кулінарів гарбуз - просто знахідка. Його можна варити, тушкувати, запікати, смажити, маринувати, готувати з нього оладки, супи, запіканки, десерти, цукати, варення, повидло, салати, начинки для пирогів і багато чого іншого. А ще гарбуз добре засвоюється організмом, тому застосовується для дитячого та дієтичного харчування. Дуже корисний людям з надлишковою вагою.
З гарбуза можна приготувати величезну кількість смачних і вишуканих страв. Ось кілька з них.
ГАРБУЗ ТУШКОВАНИЙ
Гарбуз - 400 г, часник - 4 зубки, сметана (20%) - 150 мл, волоські горіхи - 150 г, петрушка - 50 г, олія рослинна - 20 г, сіль, перець - за смаком.
Гарбуз очистіть, крупно поріжте й обсмажте на рослинній олії до золотавого кольору.
Соус. У мисці змішайте сметану з дрібно порізаною петрушкою і пропущеним через прес часником, посоліть, поперчіть і все ретельно перемішайте.
Потім додайте приготовлений соус у сковороду, перемішайте вміст і тушкуйте з закритою кришкою хвилин 15, поки гарбуз не стане м'яким. Подавайте до столу в теплому виді. Зверху посипте гарбуз здрібненими волоськими горіхами.
CУП-ПЮРЕ З ГАРБУЗА З КАРТОПЛЕЮ
По 300 г картоплі й гарбуза, по 100 мл вершків і білого вина, 1 зубок часнику, 1 цибулина, 2 ст. л. вершкового масла, 1 ч. л. тертого імбиру, 0,5 ч. л. мускатного горіха, 1 л овочевого бульйону, чорний перець, сіль.
Очистити гарбуз, нарізати його кубиками, те ж проробити з картоплею. Дрібно нарізати часник і цибулю, обсмажити їх 2-3 хвилини на маслі, додати гарбуз з картоплею і зарум'янити, влити бульйон, вино, всипати імбир, варити 25 хвилин. Пюрировати суп блендером, підсолити, поперчити, приправити мускатом, влити вершки, варити 3 хвилини й подати, додавши сметану.
ГАРБУЗОВО-СИРНА ЗАПІКАНКА
Гарбуз - 500 г, сир - 150 г, яйце куряче - 2 шт., цукор - 6 ст. л., крупа манна - 3 ст. л., ізюм - 50 г, масло вершкове - 20 г.
Гарбуз очистіть, наріжте великими шматочками і запікайте в заздалегідь нагрітій до 180°С духовці 40-45 хвилин. Після запікання дайте гарбузу охолонути і подрібніть його в пюре. До гарбузового пюре додайте половину цукру, одне яйце, половину манної крупи і перемішайте.
В окремий посуд покладіть сир, додайте яйце, манну крупу, що залишилася, і цукор, а також ізюм і перемішайте.
Форму змажте вершковим маслом і викладіть в неї по черзі шарами спочатку гарбузову масу, потім сирну, поки не закінчиться. Випікайте запіканку 50 хвилин при температурі 180°С.
КЕКС ІЗ ГАРБУЗОМ
Гарбуз - 250 г, нутове борошно - 50 г, кукурудзяне борошно - 50 г, висівки пшеничні - 10 г, масло вершкове - 20 г.
Гарбуз очистіть, наріжте шматочками й відваріть у воді до готовності. Змішайте висівки, борошно і розім'ятий виделкою гарбуз і збийте блендером. Потім отриману масу викладіть у змазану маслом форму. Випікайте в мікрохвильовці 5 хвилин на максимальній потужності.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5203 |
|
© Газета Домовик 2012-2023