Чому знижені лімфоцити й що із цим робити
Лімфоцити - це один з видів білих кров’яних тілець (лейкоцитів). Як і всі лейкоцити, лімфоцити виробляються в кістковому мозкові і є найважливішим елементом імунної системи.
Частина лімфоклітин уміє запам’ятовувати збудників хвороб, з якими організм зустрічався раніше, і так формувати клітинний імунітет. Другий тип лімфоцитів виробляє антитіла до вже знайомих організму інфекцій і є важливим елементом імунітету. Третій вид займається знищенням кліток власного організму, що захворіли - тих, що уражені вірусом, раком або мають інші ушкодження.
ЩО ВВАЖАЄТЬСЯ ЗНИЖЕНИМ РІВНЕМ ЛІМФОЦИТІВ
Нормальна кількість лімфоцитів у крові дорослих людей - від 1000 до 4800 кліток на мікролітр. У дітей - від 3000 до 9500 на мікролітр.
Якщо рівень лімфоцитів у дорослого опускається нижче 1000 кліток на мікролітр, а в дітей нижче 3000, лікарі говорять про лімфопенію, або лімфоцитопенію.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ЛІМФОПЕНІЯ
Сама по собі це не хвороба, а просто недолік певного типу клітинок крові. У деяких людей лімфоцити знижені з народження. У такому випадку лімфопенія вважається варіантом норми: імунна система прекрасно працює на наявних «запасах».
Але частіше відбувається по-іншому. Зменшення рівня лімфоцитів приводить до того, що в людини різко знижується імунітет. Організм починає гірше виробляти антитіла, втрачає пам’ять про вже перенесені інфекції й не може вчасно зупинити поширення захворілих клітин.
Усе це приводить до того, що людина починає часто хворіти. А будь-які інфекції, навіть невинні начебто ГРВІ, швидко обростають ускладненнями й перетворюються в бронхіти, пневмонії або небезпечні запальні процеси в інших органах.
ЯК РОЗПІЗНАТИ ЛІМФОПЕНІЮ
Саме часті хвороби – головний й фактично єдиний симптом, по якому терапевт може запідозрити лімфопенію в її небезпечній формі.
Якщо знижений рівень лімфоцитів виявляється випадково, наприклад при профілактичному загальному аналізі крові, але пацієнт не скаржиться на часті застуди й інші захворювання, лікар, швидше за все, не порахує цю ознаку небезпечним.
ЧОМУ ЗНИЖЕНІ ЛІМФОЦИТИ
Щоб розібратися, треба розуміти, який шлях проробляють лімфоцити. Вони виробляються в кістковому мозку, звідти попадають у кров і лімфу й починають циркулювати із цими рідинами по тілу - у пошуках інфекцій і захворілих клітин. Відповідно, якщо лімфоцитів мало, це може означати от що:
- кістковий мозок збоїть і не виробляє потрібну кількість клітин крові;
- у крові занадто багато патогенів, через що лімфоцити моментально витрачаються;
- лімфоцити збирають надмірну кількість «сміття» в організмі (це можуть бути мертві клітини, токсини, вірусні частки) і тому затримуються для очищення в природніх фільтрах - селезінці й лімфовузлах.
Є цілий ряд причин, які приводять до кожного з перерахованих вище подій і так знижують рівень лімфоцитів. От найпоширеніші з них.
1. Інфекційні захворювання
Найчастіше рівень лімфоцитів знижується при таких хворобах:
- Грип.
- Вірусні гепатити.
- Малярія.
- Туберкульоз.
- СНІД.
- Черевний тиф.
- Зараження крові.
2. Автоімунні розлади
Лімфоцити можуть бути знижені через наступні захворювання:
- Системний червоний вовчак.
- Ревматоїдний артрит.
- Міастенія.
Також зменшити кількість лімфоцитів можуть ліки-імунодепресанти, які застосовуються для лікування автоімунних розладів.
3. Рак і його лікування
Найчастіше зниження лімфоцитів зустрічається при онкології крові - лейкемії, лімфомі й саркомі Капоши. Але інші види раку теж можуть проявляти себе лімфопенією.
Хіміотерапія й променева терапія, за допомогою яких лікують злоякісні утворення, також знижують рівень лейкоцитів у цілому й лімфоцитів зокрема.
4. Захворювання, які вражають кров і кістковий мозок
Це, наприклад, апластична анемія й різні захворювання лімфи.
5. Недолік харчування
Для виробництва лімфоцитів необхідні білок, цинк і інші поживні речовини. Якщо через жорстку дієту, харчовий розлад (анорексії, булімії) або інших причин окремих елементів не вистачає, може розвитися лімфопенія.
6. Захворювання шлунково-кишкового тракту
Поживні речовини засвоюються в кишечнику. Якщо стінки цього органа ушкоджені, організм недоодержує важливих елементів і не може робити лімфоцити в потрібній кількості. До таких захворювань, що ушкоджують кишечник, належать:
- Целіакія, або нестерпність глютену.
- Хвороба Крона, виразковий коліт і інші запальні хвороби.
- Амілоїдоз, або один з видів порушення білкового обміну.
7. Вживання деяких ліків
Знижувати рівень лімфоцитів можуть:
- Інтерферони.
- Кортикостероїди.
- Опіоїди.
- Засоби, які використовуються для лікування остеопорозу.
8. Спадковість
Іноді лімфопенія буває вродженою.
9. Інші причини
Серйозні травми, хірургічні операції, сильний стрес, важкі фізичні навантаження, зловживання алкоголем теж можуть знижувати рівень лімфоцитів.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЗНИЖЕНІ ЛІМФОЦИТИ
Це залежить від того, наскільки кількість лімфоцитів відрізняється від нормального і є чи у вас проблеми із самопочуттям.
При легкій лімфопенії, якщо ви почуваєте себе добре, можна обійтися без лікування зовсім. Такі стани часто проходять самі собою. Терапевт або інший лікар, що спостерігає вас, просто порекомендує вести здоровий спосіб життя й час від часу контролювати рівень лімфоцитів.
Якщо зниження рівня лімфоцитів пов’язане з інфекцією, буде потрібно вилікувати її. Як тільки хвороба відступить, кількість лімфоцитів повернеться до норми.
У тому випадку, якщо лімфопенія дійсно стає проблемою й, наприклад, приводить до хронічних інфекцій, вам знадобиться пройти докладне медичне обстеження. Воно може містити в собі аналізи крові, кісткового мозку й лімфатичних вузлів. Як правило, на цьому етапі з вами буде працювати профільний лікар - інфекціоніст, імунолог або гематолог.
Завдання медика - розібратися, що саме викликало зменшення числа лімфоцитів у крові. Коли причина стане ясна, вам призначать лікування. Його суть - побороти або скорегувати те захворювання або стан, який привів до лімфопенії.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1444 |
|
© Газета Домовик 2012-2023