Алергія на літо. Як виникає і що з нею робити?

29 травня 2020

Статистика, яка знає все, стверджує, що за минуле десятиліття кількість людей, які страждають від алергії, збільшилася у світі на 20 відсотків. Ще загальновідомо, що симптоми літньої алергії частіше обумовлені підвищеною чутливістю до пилкових алергенів. Літо - пора, коли найбільш яскраво проявляється сезонна алергія на пилок рослин, ягоди, фрукти. Які ще види алергії бувають, як вести себе при появі симптомів, коли пора йти до лікаря? На запитання читачів нам відповіла лікар-алерголог Галина Петрівна КРУПКО.

- Усі ми чекаємо літа, радіємо теплу, цвітінню, фруктам. А в багатьох із нас у теплу пору одні проблеми: з носа тече, очі червоніють. Це алергія на літо?

- Симптоми річної алергії частіше обумовлені підвищеною чутливістю до пилкових алергенів. З’являються вони, тільки якщо в атмосферному повітрі є достатня концентрація «винного алергену». Є 3 періоди: перший - кінець квітня - травень — пов’язаний із виділенням пилу дерев. При алергії до пилку берези, наприклад, може спостерігатися реакція на фундук, яблука, черешню, вишню, персики, нектарини, сливи, моркву, петрушку, селеру, томати, ківі, картоплю. При вживанні їх у їжу з’являється свербіж, поколюючий біль слизової рота, набряк губ тощо. Симптоми виникають у момент їжі і можуть минати протягом декількох днів.

Другий період - червень-липень. Вступають у силу лугові трави і злаки. У третій період - останній тиждень липня - серпень - дозрівають бур’яни.

Нерідко у літню пору виникає алергічний контактний дерматит, якому піддаються садівники, квітникарі. Це захворювання викликають отруйний плющ, примула, хризантема і деякі інші рослини із родини складноцвітих. Зустрічається і фотодерматит - реакція на сонячні промені.

- Як же полегшити стан алергіків у літній період?

- Найбільш часті клінічні прояви пилкової алергії - це алергічний ринокон’юнктивіт. Хворому можуть допомогти кілька правил. Намагайтеся більше часу проводити у приміщенні, особливо рано вранці і в сухі спекотні дні. Під час поїздки в автомобілі закривайте вікна. Не рекомендується виїжджати за місто, краще відмовитися від «сільськогосподарських» робіт. Щодня проводьте вологе прибирання у помешканні. Провітрюйте приміщення після дощу, ввечері і коли немає вітру.

На відкриті вікна і двері можна повісити добре змочену марлю, складену у декілька шарів. Можна використовувати очищувачі повітря з НЕРА-фільтрами (HEPA англ. High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance — високоефективне утримання часток).

Душ приймайте не менше двох разів на день. І вимийте волосся, коли прийшли з вулиці. Можна користуватися назальними фільтрами. Уникайте прийому фітопрепаратів, косметичних засобів, до складу яких входить пилок.

- А чи не час іти до лікаря, - задаємося часом питанням? Коли ж краще звернутися до фахівця, щоб з’ясувати, на що у нас алергічна реакція?

- Якщо у людини в один і той же період часу, влітку або навесні, хоча б два роки поспіль з’являються раптові напади чхання, водянисті виділення з носа, сверблять очі або виникає непереносимість певних харчових продуктів, йому варто звернутися до лікаря.

- Як проводиться тестування на алерген?

- Традиційним методом діагностики алергії є метод постановки алергологічних проб. Шкірні проби ставлять на внутрішній поверхні передпліч. Стерильним скарифікатором роблять подряпину і наносять краплю діагностичного алергену. Через 20 хвилин можна оцінити результати. Якщо на місці нанесення алергену виникає припухлість або почервоніння, то проба вважається позитивною. За час одного дослідження можлива оцінка 15-20 проб.

Для визначення «винного алергену» визначаються специфічні імуноглобуліни IgE, що вступають у реакції з конкретними алергенами. Про наявність алергії судять за рівнем IgE, які виробляються у відповідь на алергени, а не за клінічною реакцією (прояву симптомів алергічної реакції). У разі якщо сироватка крові пацієнта дає реакцію з якимось алергеном, значить у ній містяться IgE-антитіла, які відповідають за розвиток алергічних реакцій.

Нині найбільш широкого поширення набув метод імуноблотинга. Імуноблотинг (імуноблот) - високоспецифічний і високочутливий референтний метод виявлення антитіл до окремих антигенів (алергенів), заснований на постановці імуноферментного аналізу на нітроцелюлозних мембранах, на які у вигляді окремих смуг нанесено специфічні білки. Якщо є антитіла проти певних алергенів - з’являється темна лінія у відповідному локусі. Унікальність імуноблоту полягає в його високій інформативності і достовірності отриманих результатів.

- Чи має значення, коли слід робити проби на алергію?

- Алергологи ніколи не роблять проби і не обстежують пацієнта влітку. Лікар може лише призначити якісь препарати, щоб полегшити стан людини. Обстеження проводиться тільки в осінньо-зимовий період часу (поза періодом цвітіння). Якщо у процесі обстеження будуть виявлені протипоказання, то можливе проведення алергеноспецифічної імунотерапії. Суть методу полягає в тому, що в організм пацієнта вводиться алерген із поступовим збільшенням дози, що сприяє формуванню несприйнятливості у той період, коли концентрація пилку буде високою.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2765 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс