Де взяти вітамін D, уникаючи шкідливої засмаги

26 липня 2018

Засмага шкідлива, але вважається основним постачальником вітаміну D, який захистить організм від застуд і навіть деяких видів раку. Де ж взяти дефіцитний вітамін без засмаги, адже він виробляється тільки під сонцем?

Попереду - оксамитовий сезон, який багато хто збирається провести на сонячному узбережжі, щоб запастися теплом і сонцем на майбутню зиму.

Однак учені не утомлюються застерігати аматорів погрітися на сонечку про небезпеку засмаги. Якщо раніше фахівці говорили, що небажано перевищувати «безпечну дозу сонця», то тепер стверджують, що засмага небезпечна в будь-яких кількостях. 

ЗЛО ПІД СОНЦЕМ

Дія засмаги проста і нещадна - фактично це ушкодження ДНК. Ряд американських учених, дослідження яких було опубліковано в інформаційному бюлетені Intersun, прийшли до цікавих результатів. Дослідження показали, що вироблення меланіну (барвного пігменту, відповідального за засмагу) - це спосіб організму захиститися від сонячної агресії. Цей пігмент виробляється винятково для того, щоб усередину організму проникало якнайменше ультрафіолету.

Ушкодження ДНК може привести до розвитку різних видів рака (причому не тільки меланоми - найагресивнішого онкологічного захворювання).

Роль ультрафіолетового випромінювання в розвитку раку незаперечна, стверджують автори дослідження, тому безпечної засмаги не буває. 

Попутно з'ясувалося, що найбільше ультрафіолет шкодить людям, які живуть у прохолодному кліматі. Виявилося, що низькі температури сприяють накопиченню ушкоджень ДНК, які були спровоковані впливом ультрафіолету. 

СОНЯЧНИЙ ЗАХИСНИК

Разом з тим у сонячних променів є одна незаперечна гідність. Ультрафіолет - основне джерело надходження в організм вітаміну D, корисні властивості якого переоцінити неможливо. Він зміцнює кісткову і м'язову тканину, допомагає боротися з депресією та протистояти вірусам і бактеріям, шкірним захворюванням і діабету.

Підтримка необхідного рівня вітаміну може перешкоджати розвитку серцевих захворювань, розсіяного склерозу, остеопорозу, рака грудей.

ДЕ ВЗЯТИ ЦЕЙ ЦІННИЙ ВІТАМІН, ЯКЩО НЕ ЗАСМАГАТИ?

- Не засмагати - це не значить не виходити на сонце. Для того, щоб одержати добову дозу вітаміну D, достатньо провести під сонцем усього 15 хвилин з оголеними до середини плеча руками, відкритими обличчям і шиєю (за умови, що сонячні промені будуть прямі, а не розсіяні крізь хмари). Кожна така сонячна ванна забезпечує вироблення кількості вітаміну D, необхідного для організму. Харчовими джерелами вітаміну D вважаються жирні сорти риб, яйця, масло та інші жирні молочні продукти, а також ікра й водорості. Рекордсмен за вмістом вітаміну D - печінка тріски. Однак, щоб одержати з їжею необхідну дозу вітаміну, потрібно з'їсти дуже багато цих продуктів, що, як правило, перевищує денну норму з енергетичної цінності.

Заповнити нестачу вітаміну D допоможуть препарати - водні або масляні розчини холекальциферолу (вітаміну D3). Коли холекальциферол потрапляє в організм, він циркулює в крові і при необхідності активується нирками. У результаті чого утворюється активна форма вітаміну D.

Щоб дізнатися, чи все в порядку з рівнем вітаміну D, достатньо здати аналіз крові. Дефіцит вітаміну D констатується при рівні менше 20 нг/мл (50 нмоль/л). Нормальний вміст вітаміну D коливається в діапазоні від 30 до 60 нг/мл (75-150 нмоль/л). Може також знадобитися загальний аналіз крові на кальцій. Ендокринолог або терапевт призначить вам індивідуальну дозу вітаміну D (профілактичну або лікувальну) з урахуванням загального анамнезу та індивідуальних особливостей. Через два-три місяці дозування коректується, тому будьте готові здати аналізи ще раз.

Засвоєння вітаміну D - складний багатоступінчастий процес, у ньому задіяні різні ферменти та білки-переносники. За їхню роботу можуть відповідати гени, тому на рівень вітаміну D можуть впливати й генетичні особливості. Вони теж ураховуються фахівцями при доборі терапії.

ВІТАМІНОМ D МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ

Вітамін D був відкритий порівняно недавно, на початку 20 століття. Після Першої світової війни при вивченні рахіту у худоби вчені дійшли висновку, що хвороба розвивалася в основному у тих тварин, які не залишали хлів. 

Пізніше з'ясувалося, що сонячне світло з успіхом заміняє опромінення ультрафіолетом. Експерименти на пацюках показали, що гризуни, які жили в опромінених ультрафіолетом банках, росли так само добре, як ті, які одержували прямі сонячні промені.

А зупинити епідемію рахіту в Англії на початку минулого століття допомогло інше, воістину сенсаційне відкриття. Виявилося, що врятувати людину від рахіту може їжа, опромінена ультрафіолетом. Споживання збагачених вітаміном D продуктів чарівним чином і припинило страшну епідемію. За 20 років з'явилася велика кількість збагаченої їжі та напоїв, у тому числі хліб, газування, хот-доги й навіть пиво. Згодом процес збагачення їжі цим вітаміном став законодавчо регламентуватися в більшості країн.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3230 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс