Готуємо баклажани взапас
Баклажан - рослина субтропічна, вимоглива до сонця і тепла. У Європу з Індії його завезли араби. В Україні ця овочева культура успішно вирощується. Сезон збору та консервування - серпень - вересень. Баклажан на Сході називали «овочем довголіття», вважаючи особливо корисним для людей похилого віку. Він рекомендувався як засіб для профілактики й лікування атеросклерозу, подагри, хвороб печінки й нирок, закрепу, серцево-судинних захворювань.
Будь-які кулінарні страви й консерви, приготовлені з баклажанів, мають чудовий смак. До того ж вони є продуктом високої біологічної цінності.
Існують різні способи консервування баклажанів. Найпоширеніший - готування закусочних консервів: ікра, баклажани в томатному соусі, смажені, печені, фаршировані. Усі ці пікантні «домашні заготовки» зроблять ваше меню різноманітним і живильним
ІКРА З БАКЛАЖАНІВ
2 кг баклажанів, по 150 г салатного перцю, спілих червоних томатів і цибулі, 200 г соняшникової олії, 25 г солі (1 ст. л.), 1 ст. л. 9%-вого оцту, зелень кропу, петрушки, перець чорний гіркий і запашний мелений - за смаком.
Баклажани темно-фіолетового кольору помийте, дайте стекти воді, змажте соняшниковою олією, наколіть виделкою в декількох місцях і спечіть у духовці. Потім у гарячому вигляді обчистіть від шкірочки, видаліть плодоніжки, укладіть на кухонну дошку, установлену похило для стоку рідини, і подрібніть сікачем (або на м'ясорубці).
Салатний перець без плодоніжок і насінників наріжте шматками, пробланшируйте в киплячій воді 3-5 хвилин, остудіть і подрібніть.
Томати вимийте, натріть на великій тертці або пропустіть через м'ясорубку. Цибулю наріжте кружечками, обсмажте в олії до золотавого кольору.
Підготовлену зелень кропу та петрушки наріжте шматочками розміром до 0,5 см.
Овочі викладіть в емальовану каструлю, додайте сіль, чорний гіркий і запашний перець, перемішайте, доведіть до кипіння при постійному помішуванні й додайте оцет. Розфасуйте масу в підготовлені літрові банки, простерилізуйте в киплячій воді 60-70 хвилин і негайно закупорте.
Ікру з баклажанів можна готувати з різними добавками (яблука, буряк, кабачки, гриби). Якщо баклажанна ікра готується для лікувального харчування, то продукти не обсмажуються, цибуля заміняється вареною морквою, перець виключається, а сіль - за вашим розсудом.
БАКЛАЖАНИ В АДЖИЦІ (БЕЗ СТЕРИЛІЗАЦІЇ)
1,5 кг баклажанів, 1 кг помідорів, 1 кг болгарського перцю; 2 головки часнику; 2-3 стручка гострого перцю; 50 г солі, 150 г цукру, 100 мл рослинної олії, 100 мл 9% оцту.
Вихід: 4-4,5 літри.
Баклажани наріжте досить крупно (1,5-2 см), щоб кожний шматочок був зі шкіркою (щоб не розварилися під час готування).
Аджика для баклажанів: пропустіть болгарський перець, помідори, часник і гострий перець на м'ясорубці. А якщо невелика порція, то можна скористатися блендером. Зручно крутити аджику прямо в каструлю, у якій будете робити заготовку. Ємкість вибирайте обсягом мінімум на 5 літрів. До перекручених овочів додайте: сіль, цукор і рослинну олію. Поставте каструлю на плиту, і доведіть до кипіння.
У киплячі овочі висипте баклажани, постійно помішуючи, щоб вони всі помістилися. Накрийте каструлю кришкою, і тушкуйте на маленькому вогні приблизно 30 хвилин до готовності баклажанів. Наприкінці готування додайте оцет, перемішайте, варіть ще хвилин п'ять, зніміть із вогню й розкладіть вміст у заздалегідь стерилізовані сухі банки. Закатайте банки стерильними кришками та переверніть.
Для підстрахування можна ще вкутати банки зверху теплою ковдрою. Потім остиглі банки приберіть у комору або льох, подалі від джерел світла і тепла. Такі баклажани добре зберігаються й у квартирі при кімнатній температурі, за умови, що дотримані всі рекомендації рецепта.
СОТЕ З БАКЛАЖАНІВ (БЕЗ СТЕРИЛІЗАЦІЇ)
1 кг баклажанів, 1 кг болгарського перцю, 2 кг помідорів, 0,5 кг цибулі, 3 ст. л. цукру, 1 ст. л. солі, 50 мл оцту 9%, 200 г рослинної олії.
Вихід: 4 літри готової консервації. Зазначена вага очищених і підготовлених овочів.
Усі тверді овочі крупно наріжте: цибулю півкільцями або чверть кільцями, болгарський перець і баклажани довільно великими шматками.
У каструлю, для готування соте, налийте рослинну олію, висипте підготовлені перець із цибулею і поставте на плиту. Тушкуйте овочі на великому вогні, помішуючи лопаткою, поки вони не стануть м'якими. Помідори для соте натріть на тертку, або подрібніть блендером. Вилийте пюре в каструлю, додайте сіль, цукор і перемішайте. Відразу ж за помідорами додайте баклажани. Акуратно перемішайте, доведіть соте до кипіння й варіть на дуже повільному вогні до готовності баклажанів - приблизно 30 хвилин. Наприкінці додайте оцет, перемішайте й варіть не більше двох хвилин. Потім гаряче соте розкладіть у стерильні сухі банки, закатайте стерильними кришками, і переверніть кришками вниз, щоб перевірити герметичність кришок. Накрийте й залишіть банки до повного остигання, потім приберіть у комору або льох на зберігання.
ЛЕЧО З БАКЛАЖАНІВ
1,5 кг баклажанів, 1 кг помідорів, 1 кг болгарського перцю, 0,5 кг моркви, 0,5 кг ріпчастої цибулі, 0,5 скл. цукру, 2 ст. л. солі, 0,5 скл. рослинної олії, 120 мл 9% оцту, по 3-5 горошин чорного і запашного перцю, 2-4 лаврових листа.
Зазначена вага вже підготовлених інгредієнтів. Із цієї кількості виходить близько 3,8 л консервів.
Готування. Помідори пропустіть через м'ясорубку - виходить томатне пюре. Моркву очистіть і наріжте колечками товщиною 4 - 5 мм. На дно каструлі з товстим дном, у якій буде варитися лечо, покладіть моркву, вилийте томатне пюре й рослинну олію. Усе перемішайте й на середньому вогні доведіть до кипіння. На невеликому вогні під кришкою варіть масу приблизно 30 хвилин. Цибулю шаткуйте півкільцями товщиною 3-5 мм, а болгарський перець наріжте невеликими шматочками, приблизно по 3 - 3,5 см, додайте до моркви, і акуратно перемішуючи на середньому вогні, доведіть до кипіння. Баклажани наріжте брусочками приблизно по 1-1,5 см товщиною і додайте до овочів. Посоліть, покладіть цукор і горошини перцю. Потім на середньому вогні доведіть до кипіння, зменште вогонь і варіть 25 хвилин, без кришки.
Очищений часник пропустіть через прес. Потім додайте в лечо оцет, часник і лавровий лист, перемішайте й варіть ще 5 хвилин. Лечо розкладіть у стерилізовані банки, закатайте, переверніть нагору дном і гарненько вкутайте. Витримуйте в такому стані до повного остигання, приблизно добу. Зберігайте таке лечо в темному місці, можна при кімнатній температурі.
Порада: якщо баклажани попалися із сильною гіркуватістю, а ви її не любите, перед нарізкою витримайте їх півгодини в підсоленій воді, притисши гнітом (щоб не спливли). Після такого «купання» баклажанів гіркуватість зникне.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4560 |
|
© Газета Домовик 2012-2023