Все електронно: реєстрацію місця проживання спростять
Штамп про прописку в паспорті буде скасований, пенсію і медичну допомогу можна буде отримати без прив'язки до місця проживання, а саму реєстрацію отримати за одну добу через Інтернет. Такі новації готують українцям депутати.
ЧЕРГИ Й ПАПІР
Мова про законопроект “ Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації й декларування місця проживання в Україні”. Суть проста: уможливити реєстрацію місця проживання (прописку) в електронному виді. Причому законодавчо це право вже передбачене, однак через невизначеності в правовому полі реалізувати його неможливо. Тому громадянам доводиться збирати 3-5 документів і, як відзначають автори в пояснювальній записці, прибути з ними в орган реєстрації або ЦНАП, а потім, можливо, навіть чергу відстояти.
У КОЖНОГО - СВІЙ РЕЄСТР
Ключова заковика - в електронних реєстрах місця проживання громадян. На даний момент їх ведуть територіальні громади. Ці реєстри автономні. Наприклад, реєстр Харкова й реєстр Києва - різні масиви даних й обміну інформацією між ними немає. Депутати пропонують, по-перше, створити єдиний державний реєстр місця проживання громадян, а по-друге, налагодити обмін інформацією між територіальними реєстрами.
Крім того, прив’язка реєстрації до права власності на житло не дає достовірних даних про місце проживання громадян, що, у свою чергу, є ґрунтом для шахрайства.
ДЕКЛАРУВАТИ АБО РЕЄСТРУВАТИ
Законопроектом пропонується принципово нова модель - два види реєстрації.
1. Декларування місця проживання:
- у житло, на яке є право власності;
- у житло для короткострокового перебування (гуртожитку, військові частини, спеціалізовані соціальні установи, стаціонарні соціально-медичні заклади).
2. Реєстрація місця проживання:
- у житло комунальної власності, що підлягає приватизації;
- у службовому житлі.
При цьому послуги надаються в електронній формі, вимагати інші документи, крім зазначених у законі, заборонено.
ЗАБРАТИ «БАРАБАШОК»
Депутати подбали й про те, щоб припинити шахрайства з реєстрацією. Власник житла одержить право скасовувати реєстрацію третіх осіб без рішення суду.
Крім того, передбачене, що відповідні реєстри територіальних громад держреєстрами в автоматичному режимі.
Громадянам можна буде замовити послугу на Єдиному державному порталі електронних послуг. Втім, зберігається й очна форма звернення. Якщо ж вам потрібні інші послуги, для яких потрібне місце проживання, органи держвлади й підприємства, організації, установи всіх форм власності одержують цю інформацію самостійно через доступ до відомчої інформаційної системи ДМС.
ПЛУТАНИНА Й ЗАНАДТО БАГАТО “АЛЕ”
Головне науково-експертне управління Верховної Ради знайшло в законопроекті чимало підстав для критики. Чим відрізняється декларування від реєстрації місця проживання? Наскільки будуть захищені електронні реєстри? Навіщо, замість довідки з Жеку про місце проживання, громадянинові при зверненні до Фонду соцстраху за виплатами буде потрібно надавати декларацію про майно й доходах усіх членів родини? І, нарешті, для чого вносити в реєстри інформацію про тих, що виїжджають або виїхали на ПМЖ в інші держави, а також про тих, що повернулися в Україну? До того ж, ці відомості повинні будуть відображатися в паспорті, що чинним законодавством не передбачене.
Ще цікавіше із громадянами на тимчасово окупованих територіях. Їм зареєструвати місце проживання в органах ДМС України можна буде як на підставі Єдиного демографічного реєстру, права власності на житло, довідки про статус внутрішньо переміщеної особи, так і на підставі інформації з паспорту й документів, що підлягають обміну.
ЗАБРАТИ ПРИВ’ЯЗКУ
Люди зараз не можуть користуватися послугами держави, помітили в ході обговорення в парламенті, адже дотепер багато хто з них прив’язані до прописки. 70% тих, хто міняє місце реєстрації, це військовозобов’язані, які в електронному виді нічого не зможуть зробити. Якщо ви військовозобов’язаний, то змушені відстояти чергу, після чого вам дадуть дозвіл. І тільки після цього ви зможете зареєструватися в новому місці проживання. Але для офіцерів процедура легше - там годинна черга, говорять депутати.
ВІКОНЦЕ В ЖЕКУ - У МИНУЛЕ
У ході обговорення стало зрозуміло, що ідея в принципі гарна, просто її треба доробити. У підсумку, основний законопроект прийняли в першому читанні 251 голосом “за”.
Vesti.ua запитали депутатів, не чи ризиковано це - все-таки електронні реєстри легко зламати.
Усе, що прибирає контакт із чиновником, на користь людям, - уважає Євгенія Кравчук (“Слуга народу”). Парламентарій згадала, як люди за довідкою в Жек зверталися у віконечко і як це незручно й навіть принизливо. Тому законопроект потрібний: “Це про те, щоб послугу одержати в нормальному виді в смартфоні. Коли є електронні реєстри, основний виклик у тому, щоб ці реєстри держорганів були сумісні. Тому що, якщо там є документ і він завірений, то його ніхто не підробить”, - розповіла парламентарій.
Кравчук уважає, що саме з переходом до електронної декларації й реєстрації місця проживання вдасться “вичистити” реєстри й, відповідно, убезпечити житло громадян від “чорних” реєстраторів: від прописаних у квартирах і будинках людей, про яких ніколи не чули власники нерухомості. При звіренні й повторному оглядові реєстрів такі відомості виявляються.
Надважливою назвав ініціативу по перекладу реєстрації місця проживання в електронний формат Олександр Юрченко (“Слуга народу”):
«Думаю, вона унеможливить роботу “чорних” реєстраторів. Це треба було зробити давним-давно. Електронна форма не дозволить приватно вторгнутися до реєстру з якогось кабінету або зареєструвати місце проживання заднім числом».
Проект ще очікує доробка до другого читання, а чиновникам нова форма реєстрації не стане неочікуваною: у Києві, Харкові й ще декількох обласних центрах ще торік заробив пілотний проект (через “Дію»). Правда скористатися реєстрацією місця проживання онлайн могли тільки власники Id-Карт і електронних підписів. Власників житла реєстрували автоматично, орендарів - тільки після підтвердження власником нерухомості. Процедура займала близько доби, виписка з попереднього місця проживання відбувалася автоматично.
ЗЛАМАТИ ЗАНАДТО ДОРОГО
Кращий захист від шахраїв при переході в електронний формат підтверджує й директор компанії Skysoft Дмитро Нор. За його словами, такі реєстри повинні дотримувати високих стандартів безпеки і їх складно буде зламати. Крім того, перевіряти інформацію в таких реєстрах буде простіше, чим інформацію на папері.
“Якщо ж наймати програміста зламувати систему, то це буде дуже дорого й, на мій погляд, мало хто з гарних програмістів на це погодиться”, - вважає він.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4815 |
|
© Газета Домовик 2012-2023