Вологозарядковий полив: як, коли і скільки
Клімат змінюється, це доводиться визнати, і там, де раніше сад прекрасно плодоносив без поливів, сьогодні стали регулярними тривалі посухи, які змушують всерйоз замислитися про штучне зрошення і не сподіватися на дощ.
Осінні посухи також не рідкість. А недолік води в період підготовки рослин до зими є небезпечним подвійно.
Вирішити проблему допоможе вологозарядковий полив. Про цей вид поливу у садівників є багато питань.
Потрібний чи ні? Коли його проводити - на початку або наприкінці осені? Скільки лити води? Чи поливати в дощ?
На деякі питання постараємося відповісти. А якщо ви все-таки сумніваєтеся в користі підзимового поливу, спробуйте частину рослин полити, а частину не поливати й потім проаналізуйте результати та зробіть власні висновки.
ЯК «ПРАЦЮЄ» ВОЛОГОЗАРЯДКОВИЙ ПОЛИВ?
Допомагає осінньому росту коренів. Восени, у вересні-жовтні, відбувається інтенсивне зростання активних (поглинаючих) коренів і накопичення в тканинах рослин запасних живильних речовин. У цей час ґрунт має бути вологим, інакше осіннього росту кореневої системи може не бути. Як результат - рослини ослаблені, не найкращим чином підготовлені до зими, частіше гинуть від морозу.
Зберігає тепло ґрунту. Теплоємність вологого ґрунту значно вища, ніж сухого, тому добре зволожений з осені ґрунт довше зберігає тепло, промерзає і відтає повільніше, так що у випадку зимових відлиг коливання температури будуть більш плавними, що, звичайно ж, є кращим для рослин.
Запобігає зимове зсушення. Узимку плодові нерідко страждають навіть не від морозу, а від зсушення. Пагони випаровують вологу через кору, і хоча інтенсивність цього процесу зовсім невелика, за час довгої зими без підживлення водою втрати виходять значними. Тим більше що випаровування посилюється у вітряну морозну погоду та у березні-квітні, коли пригріває сонце. Запаси вологи на достатній глибині (0,6-2 м), де ґрунт охолоджується менше, допоможуть компенсувати втрати води.
Вирішує проблему весняного недоліку вологи. Буває, що сніг навесні тане різко, а ґрунт ще замерзлий, у результаті поталі води майже не поглинаються в ґрунт, а стікають. Або ж зима видається малосніжною. При недоліку води вегетація затримається. Доведеться поливати сад навесні, але зручніше зробити вологозарядковий полив восени - із запасом на весну.
ЧИ МОЖЕ ПІДЗИМОВИЙ ПОЛИВ БУТИ ШКІДЛИВИМ?
Для деяких кісточкових (наприклад, абрикоса, аличі, піщаної, степової та повстяної вишні) вологозарядковий полив скоріше шкідливий, чим корисний, тому що може провокувати підпрівання кореневої шийки.
Вологозарядковий полив може бути шкідливим на важких глинистих ґрунтах, на знижених ділянках, на ділянках з високими ґрунтовими водами. Тут він проводиться в окремі роки, при пересиханні глибоких шарів ґрунту.
КОЛИ ПОЛИВАТИ?
Вологозарядковий полив краще виконувати у 20-х числах вересня, не звертаючи уваги на дощі, якщо вони будуть. Ніякі найдужчі дощі не здатні компенсувати величезні втрати ґрунтової вологи, що відбулися в літній період. Якщо ж літо було посушливим настільки, що рослини підв’ядали, то осінній полив краще відкласти й дочекатися листопаду, інакше можливий вторинний ріст.
Часто садівники здійснюють вологозарядковий полив пізніше - наприкінці жовтня. Це припустимо, але оптимальним такий строк назвати складно, тому що в цьому випадку ми упускаємо час, коли відбувається осінній ріст кореневої системи, а при нестачі вологи частина коренів може навіть загинути. У результаті навесні ріст і розвиток рослини затримаються.
СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ВОДИ?
Недостатньо тільки «побризкати» ґрунт водою. Щоб промочити глибокі шари добре дренованого ґрунту з низьким рівнем ґрунтових вод, потрібно вилити близько 100 л води на 1 кв. м. Це в середньому. Але краще в кожному конкретному випадку вирішувати за ситуацією. Скажімо, під молоде дерево достатньо вилити 50 л води, а під доросле, розкидисте можна й 150-200 л. У суху осінь поливати більше, ніж у вологу. Ураховувати потрібно й механічний склад ґрунту - на глинистій ділянці іноді краще взагалі обійтися без поливу.
ЯК ПОЛИВАТИ?
Поливати можна по-різному. Наприклад, на важкому ґрунті, коли вода погано усмоктується, зробити кілька свердловин по периметру крони на глибину 1 м і поливати в них. На ґрунтах добре вбираючих і на рівній поверхні достатньо покласти під крону шланг і час від часу змінювати його положення, щоб зволожити всю площу за проекцією крони, а не лити воду тільки під стовбур. На піщаному ґрунті, що воду поглинає дуже швидко й у результаті промочує лише невелику ділянку під струменем, можна застосовувати розбризкування.
Полив найчастіше проводиться зі шланга. Щоб визначити час поливу, покладіть шланг у відро і помітьте, за скільки воно наповниться. Потім перерахуйте, скільки хвилин знадобиться для того, щоб вилити під дерево необхідну кількість води.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5256 |
|
© Газета Домовик 2012-2023