Розділяємо та пересаджуємо півонії
Кінець серпня - початок вересня - найбільш сприятливий період для розподілу й пересадження півоній.
Стебла півоній перед тим, як викопати, зрізують майже до рівня ґрунту, потім обережно обкопують рослину на відстані 20 см від кореневища, розхитують кущ за допомогою вил та лома й акуратно виймають його із землі, намагаючись якнайменше ушкодити коріння.
Коріння очищають від землі за допомогою дерев’яного кілочка й рослину ставлять на рівну поверхню, потім обережно миють несильним струменем води зі шланга, не допускаючи поломки бруньок-вічок.
Коріння й вічка півоній у період розподілу дуже тендітні, легко обламуються, тому відмитий від землі кущ на кілька годин рекомендується залишити на відкритому повітрі, щоб коріння небагато підв’яли й стали більш гнучкими. Гострим ножем видаляють хворі й підгнилі частини. Старе товсте коріння підрізають на 10-15 см під кутом 45-60°. Рослини ретельно оглядають, визначають, у якому місці коріння з’єднувалося з кореневою шийкою й де перебувають вічка, і лише потім приступають до розподілу.
У середину старих великих кущів молотком забивають клин. Місце треба вибрати таке, щоб менше ушкоджувалися бруньки. Цим клином кущ розділяють на дві або більше частин.
У центрі старих кущів півоній часто бувають «діри» - підгнилі частини, які необхідно очистити від гнилизни, продезінфікувати міцним розчином марганцівки й припудрити деревним вугіллям або фунгіцидом.
Ділити рослини треба дуже уважно, щоб не відламати коріння й вічка. Кущ ділять на стандартні відсадки, що складаються із частини кореневої шийки з 3-4 добре розвиненими вічками й декількох коренів, у тому числі й дрібних, що виходять із кореневища недалеко від вічка. З них згодом утворюються кореневі бульби із запасами живильних речовин.
Дуже дрібні й дуже великі відсадки небажані, тому що рослини з них гірше утворюють нове коріння, у результаті зазнають недостатність харчування й погано розбудовуються.
Для того щоб одержати красиво й рясно квітучу півонію, необхідно не тільки мати якісний посадковий матеріал, але й правильно вибрати й підготувати ділянку під посадку. До ґрунтів ця рослина не дуже вимоглива, однак краще півонії висаджувати на добре окультурені, багаті живильними речовинами суглинні ґрунти, на піщаних в них утворюється багато листя, але мало квіток, на глинистих - великі квітки, але рослини розбудовуються дуже повільно.
Земля повинна бути середньої вологості, тому що півонії рівною мірою не переносять як занадто сухі, так і сирі заболочені місця. Реакція ґрунту повинна бути нейтральною або слабокислою (рн від 6 до 7). Розміщуйте півонії на сонячній, досить відкритій, але захищеній від сильних вітрів ділянці. Вони можуть виносити невелике затінення, особливо о півдні, але їх не можна саджати близько до будов і біля дерев і чагарників.
Кущі півоній ростуть на одному місці багато років, тому готовити ґрунт для посадки треба дуже добре. Посадкові ями робіть глибокими й широкими - 50-70 см. Відстань між рослинами 90-120 см. Дно ями розпушуйте, на важких ґрунтах покладіть дренаж шаром 5-10 см і на 2/3 засипте їх живильною сумішшю з рівних частин перегною, торфу й дернової землі, додавши до неї 500 г кісткового борошна або 250 г суперфосфату на одну рослина. Якщо ями під півонії готовите заздалегідь (навесні), то під шар живильної суміші можете покласти 1-2 цебра гною, але так, щоб коріння при посадці його не торкалося.
Перед посадкою півоній ями проливають водою, щоб ґрунт осів. Відсадки поміщають у яму таким чином, що бруньки опинилися нижче рівня землі на 3-5 см. При більш глибокій посадці кущі будуть добре рости, але не цвісти, при занадто мілкій можуть підмерзати бруньки. Коріння засипте землею, ущільнюючи її й трохи струшуючи відсадок для заповнення всіх порожнеч, добре полийте рослину, засипте всю яму й ще раз ущільніть ґрунт. Утрамбовувати землю ногами не можна, так ви можете ушкодити коріння й вічка. Місце посадки треба злегка замульчувати торфом, а поруч із висадженою рослиною поставити кілочок або етикетку.
При розподілу півоній нерідко відламуються дрібні відсадки з однієї брунькою. Їх можна висадити в парник або на грядку в борозенки глибиною 10-15 см, полити й замульчувати. Через рік-два з них може вийти непоганий посадковий матеріал.
Нерідко квіткарі-аматори скаржаться на відсутність цвітіння в півоній. Причин може бути багато, ось деякі з них:
- невідповідне місце посадки: занадто тінисте, сухе або, навпаки, дуже вологе;
- неправильний розподіл: дуже дрібні або занадто великі відсадки;
- занадто часте пересадження: раніше чим через 4-5 років;
- занадто рідке пересадження: кущі стали старими й ослабленими;
- занадто глибока або мілка посадка;
- надлишок азотних добрив при підживленнях;
- підвищена кислотність ґрунту;
- недолік калію в ґрунті;
- посушлива погода й недолік вологи або живильних речовин у період формування бруньок у попередньому році;
- дощова або занадто суха й жарка погода в період бутонізації й цвітіння;
- ушкодження рослин хворобами й шкідниками: сірою гнилизною, фітофторою, трипсами, нематодами;
- занадто рано зрізані листи в попередньому році;
- ушкодження коріння мишами, пацюками й кротами.
Якщо у вас погано ростуть або не цвітуть півонії, то постарайтеся проаналізувати зазначені вище причини й визначити, яка з них могла вплинути на поганий розвиток ваших рослин, тоді ви, звичайно, усунете її.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2594 |
|
© Газета Домовик 2012-2023