Чим обробити капусту від хрестоцвітої блішки: хімічні й народні засоби
У капусти багато шкідників, тому деякі городники вважають за краще купувати її, а не вирощувати самостійно. Але все-таки городина є безпечнішою з власної грядки. Питання, чим капусту обробити від блішки, встає перед господарями городів і дрібними фермерами кожного сезона.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА БЛІШКА
Phyllotreta cruciferae – сільськогосподарський шкідник, різновид земляних блішок із сімейства Листоїди, що пожирає хрестоцвіті (капустяні) культури, у тому числі капусту. Являє собою дрібних жуків з довжиною тельця 2-3 мм і стрибучими кінцівками. Покривне фарбування залежить від виду, зазвичай чорна блішка може мати зеленуватий або металевий відлив, жовті ноги або смуги на надкрилах.
Малесенький жучок стрибає на кілька метрів, пересувається дуже швидко.
Капустяна блішка поширена скрізь, де є культурні або дикоростучі рослини із сімейства Хрестоцвіті (Капустяні).
Жуки блішки зимують у землі, під листами, у тріщинах дерев’яних споруджень. До появи сходів раннього редису й висадження капусти в ґрунт паразитують на бур’янистих капустяних культурах: суріпиці, гірчиці, грициках, дикій редьці.
Якщо розсаду капусти дорощують у погано обробленій теплиці, блішки можуть знищити її до переміщення на постійне місце. Шкідники прогризають діри, іноді повністю скелетують молоді листи, зскрібаючи шкірочку. Старі листи – тверді, покриті восковим нальотом, подобаються шкідникам набагато менше.
Чорні блішки на пекінській капусті приносять найбільшу шкоду. Її листи залишаються ніжними до збору врожаю. Часто, розрізавши гарний на вид качан, усередині можна виявити цілу колонію комах.
Личинки розбудовуються під кущем капусти, там і перетворюються на лялечку. Харчуються бічними сисними відростками, нерідко під’їдають кореневу шийку.
Максимальну активність шкідники проявляють, як тільки температура підніметься до 15°C. Якщо весна тепла й рання, урятувати від блішки розсаду капусти без застосування хімічних засобів складно – вони можуть з’їсти всю грядку.
У період дощів або при частих поливах активність Phyllotreta cruciferae знижується, але в ушкоджені листи проникають хвороботворні мікроорганізми. Блішки перемикаються на декоративні культури – троянди, лілії.
Важливо! Друга генерація шкідників з’являється в липні.
ПРОФІЛАКТИКА ПОЯВИ ШКІДНИКА
Правильною агротехнікою виключити ураження капусти чорною блішкою не вийде – завдяки високій стрибучості комаха перебереться від сусідів навіть через паркан. Але це відстрочить появу шкідника, знизить збиток.
Профілактичні заходи:
- дотримання сівозміни;
- протравляння насіння;
- регулярні прополки;
- перекопування грядок восени – зимуючі у верхніх шарах ґрунту капустяні блішки загинуть від морозів;
- знищення рослинних залишків наприкінці сезону;
- посадка поруч із капустою часнику, пасльонових культур і пряно-ароматичних рослин – їх запах відлякує блішок;
- частий верхній полив;
- регулярні підгодівлі органікою;
- профілактичні обробки;
- не можна залишати вирвані або зрубані сапкою бур’яни із сімейства хрестоцвіті на городі.
ХІМІЧНІ ЗАСОБИ БОРОТЬБИ
Способи боротьби із блішкою на капусті залежать від ступеня ураження грядки. Якщо шкідників розвелося багато, краще відразу звернутися до хімічних препаратів:
Почин – застосовується на розсаді й безпосередньо після висадження на грядку.
Альфа-супер – концентрат емульсії, кишково-контактний інсектицид, стійкий до змивання, знищує хрестоцвітих блішок на всіх стадіях, захисна дія – до 3 тижнів, строк очікування на капусті (до збору врожаю) – 1 місяць.
Є й інші препарати: Блискавка Екстра; Актара; Фуфанон-Нова; Алатар; Карбоцин.
Важливо! Обробляючи капусту від шкідників, обприскування препаратами кишкової дії рекомендується проводити зранку. У цей час листи активно дихають, і краще усмоктують інсектицид, отже, результат буде швидким.
БІОЛОГІЧНІ ПРЕПАРАТИ
Якими б гарними не були відгуки про біопрепарати, коли на одній рослині перебуває 50 або більше особин блішки, вони навряд чи допоможуть. Якщо немає бажання користуватися хімією, про обробку капусти потрібно думати до масового заселення шкідником.
Підійдуть препарати біологічного походження: Екстра-Флор; Фітоверм; Інта-Вир; Бітоксибакцилін; Актофіт.
НАРОДНІ ЗАСОБИ
Появу капустяної блішки можна не допустити без використання хімічних засобів. Знищити шкідників, що вже заселили рослини, народними методами легко тільки на початковій стадії – тут допоможуть:
- оцет;
- настій ароматних трав;
- настій валеріани.
При масовій навалі краще відразу звернутися до інсектицидних препаратів. Можна спробувати:
- скипидар (це через запах утруднить роботу на городі);
- червоний перець;
- згорілі рослинні залишки (якщо качан ще не почав формуватися).
• Зола
Опилення золою – метод боротьби з блішкою, ефективний на розсаді, після пересадження капусти в ґрунт до моменту зав’язування голівки. Як тільки почне формуватися качан, використовувати його не можна, як і тютюновий пил – засіб потрапить усередину качана, і вже не вимиється.
Як застосовувати? Капусту поливають, змочуючи ґрунт і листи. Якщо тільки що пройшов дощ, проводити додаткове зволоження необхідності немає.
У цілу капронову панчоху або дрібне сито насипають золу. Можна змішати її з тютюновим пилом 1:1. Опилюють рослини й землю під ними.
Обробка золою – дуже діючий спосіб боротьби із хрестоцвітою блішкою, але працює тільки до наступного поливу або дощу.
• Настої трав
Чорну блішку відлякують багато запахів, у тому числі рослинні. Деякі городники не застосовують такий простий засіб на капусті тільки тому, що їх бентежать рецепти – там приводиться кількість вихідної сировини в кілограмах.
Набагато простіше зробити так:
Наповнити емальоване або оцинковане цебро здрібненими рослинами без коріння на 1/10. Залити окропом. Настоювати під кришкою 1-2 доби.
Другий спосіб: залити водою. Довести до кипіння, проварити 10-15 хвилин. Дати охолонути.
Використовувати для знищення або відлякування блішки на капусті можна наступні рослини:
- часникові стрілки;
- томатне або картопляне бадилля;
- тютюн;
- піретрум;
- кріп;
- чорнобривці;
- календулу.
• Оцет
Грядку з капустою можна обприскати оцтом від блішки. В 10 л води розводять склянку столового 9% або 2 ст. л. есенції. Але, перш ніж обробити розсаду капусти або рослини, що вже готові зав’язати голівки, слід урахувати, що так від шкідника позбуваються на кілька днів. Потім операцію доведеться повторити або використовувати новий засіб.
ІНШІ МЕТОДИ
Можна прогнати із грядок хрестоцвіту блішку надійними народними засобами. Тут важливо не спізнитися – шкідник встигне відкласти яйця.
• Білизна
Гіпохлорит натрію (NaСlo) допоможе врятувати від блішки капусту, навіть не потрапляючи на рослину. Для його застосування нарізати старі ганчірки шматками приблизно 30 х 30 см. Промочити в розчині білизни. Розкласти на грядках з капустою з розрахунку 1 штука на 1 кв. м.
Щодня на заході Сонця змочувати тканину новою порцією NaСlo.
• Скипидар
Якщо по городу ніхто не ходить із запаленою сигаретою, і небезпека загоряння близька до нуля, замість білизни на капусті можна використовувати скипидар, причому не тільки живичний (аптечний), але й отриманий з нафтопродуктів (будівельний). Просочене смолою дрантя кладуть на шматки целофану, пластик, дощечки, щоб речовина не потрапила в ґрунт.
Зауваження! Просочені скипидаром ганчірки зберігають запах набагато довше, чим намочені в білизні.
НАСТІЙ ВАЛЕРІАНИ
Від хрестоцвітої блішки відмінно допомагає аптечний настій валеріани. Шкідники капусти не терплять її запаху. Поки аромат не вивітрився, комахи будуть шукати більш приємну здобич.
Для обприскувань і поливу ґрунту готовлять розчин:
- вода – 3 л;
- спиртовий настій кореня валеріани – 1 флакон.
Ароматична речовина повинна перебувати на листах капусти як можна довше.
Домашні засоби – мило або собачий шампунь від бліх у якості прилипача не годяться. Вони протримають спиртовий розчин на рослині кілька годин, а цього недостатньо – піде запах, комахи повернуться.
У якості прилипача краще використовувати професійні засоби: Тандем, Ліпосан і інші з аналогічною дією. Вони не змиваються при поливах або дощах.
Хрестоцвіта блішка – небезпечний шкідник, здатний знищити посадки капусти ще до зав’язування голівки. Якщо почати боротися з нею до масового поширення, можна обійтися народними засобами і не використовувати препарати хімічного походження.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2654 |
|
© Газета Домовик 2012-2023