Оси на винограді: як боротися, що робити

29 серпня 2020

Виноградники страждають від сезонних захворювань і нашестя комах. Ці фактори ставлять під загрозу якість врожаю. Боротьба з осами на винограді проводиться щороку. Комахи вибирають солодкі сорти з раннім терміном дозрівання. Для знищення шкідників використовують препарати і механічні пастки.

ОСИ НА ВИНОГРАДНИКОВІ

Виноград піддається атакам ос в період дозрівання. Оси та інші шкідники живляться тільки стиглими і солодкими ягодами. Кислі сорти, які дозрівають пізньої осені, рідше страждають від нашестя комах. Шкідники загрожують гронам, зростаючим на відкритих ділянках.

Постраждати від атаки шкідників можуть всі сорти з тонкою шкіркою. Якщо оси вже пошкодили частину врожаю, використовують дієві методи боротьби. Спосіб знищення шкідників підбирають залежно від розташування винограднику і його сорту.

ОСНОВНІ МЕТОДИ БОРОТЬБИ

Захист винограду починається до періоду плодоношення. Перед висадкою і обрізанням лози земельну ділянку очищують. Якщо поблизу немає осиних гнізд, додатково перекопують ґрунт. Ці заходи допомагають знищити личинки комах. Шкідники швидко розмножуються, тому виноградники необхідно оглядати раз в 2 тижні.

Як врятувати виноград від ос, якщо вони вже з’явилися на присадибній ділянці:

- знищити гнізда, де рояться оси;

- відвернути їх увагу від винограднику;

- виловити шкідників за допомогою пасток;

- відлякати комах звуком.

Якщо оси не покидають земельну ділянку після проведення основних методів, використовують інсектициди й інші препарати, що вбивають комах.

Повністю позбавлятися від комах не можна: в перші місяці вони приносять користь, знищуючи гусениць і шкідливих жуків. Захист від ос потрібен тільки наприкінці літа, коли грона повністю дозріють.

Найшвидший і радикальний спосіб своїми руками позбутися проблеми – знищити гніздо ос. Особливо складно виявити гніздо на великих земельних ділянках, розташованих неподалік від лісу або фруктових садів. Перед знищенням осиного гнізда людина готується:

- захисту потребують відкриті ділянки тіла: якщо розлютити рій ос, можна постраждати;

- вибирається метод знищення гнізда: не можна його просто збити або розбуркати;

- вибирається хімічний засіб, який швидко знищить весь рій.

Спалювати осине гніздо мало ефективно. Велика частина рою встигне покинути гніздо і знайти новий притулок неподалік від винограднику. Ослаблені особини ще більше нашкодять урожаю: для відновлення популяції осам знадобитися більше їжі.

Під час дозрівання врожаю гніздо обприскують дихлофосом (краще використовувати балончик). Щоб шкідникам не вдалося сховатися в шпалері, отвори акуратно закривають. Для цього використовують монтажну піну.

Щоб захистити врожай, використовують метод відволікання уваги. Оси поїдають плоди не тільки винограду, але і інших культур. Щоб уберегти ароматні грона, лозу висаджують недалеко від квітучих фруктових дерев.

У період дозрівання поруч з рослиною встановлюють посудини з сиропом, які також приваблюють ос. Ця хитрість корисна тільки в період дозрівання невеликої кількості врожаю.

Уберегти виноград від ос допоможе сильний запах. Оса – чутлива комаха, яка погано реагує на важкі аромати.

Найкращий захист для виноградників в саду – рідкий дим. Це концентрований розчин, який імітує запах натурального копчення.

Для виготовлення препарату використовують конденсований дим листяних порід дерев. Форма випуску засобу для рятування виноградників від шкідників, – порошок або речовина на водній основі. Рідше рідкий дим випускають на спирті.

Боротьба за допомогою такої речовини ефективна тільки до моменту, коли оса відчує смак плодів. Якщо комах багато, дим не відлякує всіх особин. 

Зберегти урожай допомагає обприскування лози речовинами з яскраво вираженим запахом. Для цих цілей використовують хвойний настій або концентрат часникового соку. Такий метод ефективний, але після обприскування плоди можуть увібрати частину рідини, тому смак і аромат ягід буде зіпсований.

Якщо шкідники їдять урожай, найефективніший спосіб для боротьби з ними – установка пасток. Пастки являють собою споруджені своїми руками пристосування, в які потрапляють шкідники. Пастка приманює шкідників солодким запахом. Основою для неї є пластикова пляшка або інша прозора посудина. Пристрій встановлюють у винограднику або по зовнішньому периметру (від розміру земельної ділянки залежить кількість пасток).

Пастки для винограду від ос готують за простим принципом:

- у пластикової пляшки обрізають верхню частину;

- частину пляшки, що залишилася, використовують, як дно, а верхню частину перевертають;

- частини щільно з’єднують;

- всередину пристрою заливають саморобну приманку.

Для пастки, зробленої своїми руками, стане в нагоді медова або цукрова суміш. Винахідливі садівники використовують варення,що заграло. Для приготування простої пастки знадобиться 0,5 л звичайного пива, 2 ложки цукру. Інгредієнти перемішують і заливають в пристрій.

Боротися зі шкідниками також допомагає розчин білого вина і м’ятного сиропу. У винограднику періодично змінюють приманку (прибирають мертвих шкідників і заливають свіжий солодкий розчин). Саморобні пристрої ефективні і безпечні для врожаю.

Мішечки для захисту винограду від ос – це ефективні і прості пристрої. Вони являють собою мішечки або сіточки (їх розмір регулюється). З мішечками вдається віднадити комах від врожаю без додаткових витрат і без використання хімічних засобів.

Саморегулююча сітка допомагає вберегти плоди від мух, ос і птахів. Якщо шкідники не знаходять джерело їжі, вони залишають гніздо і перелітають на інші земельні ділянки (мішки для захисту винограду від ос служать ефективною профілактикою до дозрівання грон).

Мішечки дозволяють захистити урожай від:

- шкідників;

- сонячних опіків;

- механічних пошкоджень;

- негоди (сильний вітер).

Для багаторазових мішечків використовується протимоскітна тканина: з неї шиються мішечки у вигляді перевернутої ялинки із зав’язками зверху. Після дезінфекції (після збору врожаю), сіточки використовуються повторно.

Обробка винограднику або обприскування лози не дозволяє повністю захистити культуру. Отруєні приманки готують за принципом пастки: у пляшки відрізають верх, як для звичайної пастки. Всередину заливають розчин, приготовлений із води та препарату «Актара». Очищати пристрій не потрібно: оси летять самостійно, але швидко гинуть після вживання приманки.

ЗНИЩЕННЯ ОС ЧЕРЕЗ ОТРУЄНІ ПЛОДИ

Швидкий захист винограду від ос без пасток та інших пристроїв – це отруєні плоди, які поїдають комахи. Під лозою стелять поліетиленову плівку, на яку укладають роздавлені фрукти (краще брати груші або сливи). Плоди попередньо обробляють інсектицидом. Боротьба з осами таким способом починається в момент, коли плоди змінюють колір, дозрівають. Отруєні фрукти допомагають зберегти товарний вигляд винограду і швидко знищити більшу частину рою.

Безпечні методи боротьби з шкідниками допомагають зберегти урожай і не зіпсувати його зовнішній вигляд. Щоб врятувати виноград від ос, препарати вживають тільки в крайніх випадках.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2364 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс