Своє насіння - це просто
Якщо ви маєте намір отримати насіння зі своїх грядок, урахуйте, що одна рослина дасть вам (у грамах): цибулі - 3-5, кропу - 5-7, салату - 3-5, гороху - 35-40, квасолі - 25-30 г. Із плода томату ви одержите 3-6 г насіння, огірка - 10-12 г, кабачка - 50 г, гарбуза - до 200 г насіння.
Насіння гороху й квасолі збирають, коли повністю дозріють їхні верхні стручки, які необхідно просушити протягом тижня. Тільки після цього можна їх лущити. Очистивши від домішок, насіння цих культур потрібно ще досушувати. І тільки потім розфасувати по мішечках із тканини (не поліетиленовим) для зберігання.
Якщо ви самостійно вирощуєте насіння буряка, моркви, петрушки, редьки, то саме зараз уважно огляньте рослини. На насінниках буряка залишіть по 5-6 найдужчих паростки, інші потрібно зрізати. З насінників моркви також зрізуємо дрібні квітконіжки-парасольки. Усі квітконіжки цих культур ростуть у висоту, їх може зламати вітер або прибити дощ. Щоб цього не відбулося, підв'яжіть їх до кілочків.
Збирати пора: як тільки у моркви та петрушки парасольки будуть мати коричневий колір і почнуть загинатися усередину. Клубочки буряка та стручки редьки до часу збору мають побуріти. Зріжте насіння цих культур разом зі стеблом, розвісьте під навісом на горищі, просушіть, а потім обмолотіть. Сторонні включення відсортуйте - провітрюванням на вітрі. Потім насіння необхідно ще раз перебрати або очистити через сито. Тепер їх можна складати по мішечках.
Насінники цибулі, висадженої з цією метою, також підв'язують до опор. Насіння цибулі можна вважати дозрілим, коли пожовкнуть стебла. Саме воно до цього моменту стає чорним, а насінні коробочки починають розтріскуватися. Насінні шапки зріжте разом із частиною стебла (30-40 см), зв'яжіть у пучки та підвісьте в провітрюваному приміщенні. Коли насінники остаточно просохнуть - наступив час обмолоту, чищення, остаточного досушування та закладки на зберігання.
Зовсім нескладно зібрати насіння кропу, салату, шпинату, щавлю. Потрібно тільки дочекатися, коли це насіння повністю сформується, дозріє. Досушують їх, очищають і зберігають так само, як описано вище.
Насіння капусти деякі аматори вирощують спеціально, через маточники, які зберігаються взимку.
Важливо знати, як збирають насіння томатів і огірків. Для цього залишіть на насіння тільки здорові плоди. Відібрані насінники мають стати повністю м'якими. Тоді їх потрібно розрізати: огірки уздовж, а томати - поперек. Насіння огірків покладіть у банку на три-чотири дні, нехай рідина перебродить. Насіння томатів - також у банку, киснути на два-три дні. Це необхідно, щоб воно легко відокремилося від м'якоті. Потім насіння добре промивають і просушують. Ніколи не змішуйте, закладаючи на зберігання, різні сорти.
Що стосується огірків, то їх на насіння беруть із ділянок, де ріс тільки один сорт (інших сортів щоб не було й близько). І не збирайте насіння з гібридних сортів.
На завершення ще така рекомендація. У жодному разі не підсушуйте насіння поблизу джерел тепла, наприклад, на печі або біля гарячої батареї. Кращий спосіб просушки насіння - розсипати його тонким шаром на м'якій тканині й ворушити час від часу. Поступово воно висохне до сипкості - саме це й потрібно.
У міру зберігання насіння запаси живильних речовин у ньому виснажуються, і, отже, чим довше зберігається насіння, тим менше речовин залишається для проростання зародка, а значить і нижче схожість. Умови зберігання мають бути такими, щоб рівень життєдіяльності насіння був мінімальним. Висушене насіння зберігають у тканинних мішечках, паперових або целофанових пакетах. Використовувати для зберігання насіння пластикові, наприклад поліетиленові, пакети не рекомендується, тому що при наявності в насінні вологи воно в цих умовах швидко загниває.
Насіння необхідно постійно тримати сухим і зберігати в прохолодному місці - на горищі, у льосі або в холодильнику. Якщо є небезпека зволоження пакетів, помістіть їх у поліетиленовий мішок.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3837 |
|
© Газета Домовик 2012-2023